CORONAVIRUS We leven niet bij zorg alleen Zeeuwse voorronde Kunstbende in najaar CORONAVIRUS s Als de coronacrisis voorbij is, dan ga ik... Feyenoord 'Het onderlinge begrip en de solidariteit groeien' 2 ,0 Wat moet je, als je thuis zit door de coronacrisis? Deze drie Zeeuwen zoeken het niet in het klussen of thuis tuinieren, maar gaan een tijdje ergens anders aan de slag. Willem schoffelt, Thomas zoekt het in de komkommers en Pieter leegt papiercontainers. Commentaar Echtparen die niet bij elkaar kunnen wonen omdat een van hen zorg nodig heeft, hebben het nu extra moeilijk. In deze angstige tijd, nu de dood rondwaart, hebben zij meer dan ooit geestelijke en fysieke intimiteit nodig. Maar door de coronamaatregelen kunnen zij elkaar niet meer ontmoeten. Op een enkele uitzondering na. Hier en daar staan verpleeghuizen toe dat partners tijdelijk bij hun dierbaren komen wonen. Samen in de instelling. En dan voorlopig niet meer naar buiten vanwege het virus. Het is de enige mogelijkheid om als geliefden elkaar te steunen en min of meer samen te leven. Voor zover er binnen een instelling enige privacy is tenminste. Mensen grijpen deze kans meestal met beide handen aan. Dit bewijst hoe belangrijk het is. Niet al leen tijdens deze crisis, maar altijd. Zeker als je ouder wordt en als je voor een groot deel in je gezamenlijke herinneringen leeft. Daarom moeten oudere echtparen eigenlijk in alle om standigheden bij elkaar blijven. Deze omslag kunnen we niet ineens maken. De verpleeghui zen zijn er niet op ingericht en ze hebben er het geld niet voor. Voorlopig gaan veel verpleeginstellingen steeds verder op slot. Terecht, want het aantal besmette woongroepen neemt toe. De directies moeten nu wel kiezen voor maximale veiligheid. Zij moeten partners de toegang ontzeggen. Ook al is dit zeer schrijnend voor veel echtparen. Maar de opdracht voor de toe komst is duidelijk. We moeten de zorg wat meer op paren in richten. Nu de dood rondwaart, hebben we meer dan ooit behoefte aan geestelijke en fysieke intimiteit De Kunstbende bestaat in 2020 der tig jaar, maar voorlopig maken de maatregelen tegen het coronavirus het lastig om het jubileumfeestje van de landelijke talentenjacht voor jongeren te vieren. Aanvankelijk zou de Zeeuwse voorronde afgelopen zondag plaatsvinden. Die werd verplaatst naar 14 juni, maar ook door die da- ALMANAK De Bevelandse verslaggever en Zeeuws-Vlaamse redactiechef mogen graag plaagstootjes uit delen. De Bevelander loopt graag hand in hand met zijn ka meraden (maar nu even niet), de Zeeuws-Vlaming is Ajacied in hart en nieren. Begin deze week kondigde de verslaggever een verhaal aan over een nieuw tum gaat nu een streep. De lande lijke organisatie heeft besloten alle voorronden te verzetten naar het najaar. Zeeuwse talenten in de ca tegorieën dans, dj, expo, taal, film, fashion, muziek, theater en influ- encer dus moeten nog wat langer wachten, maar kunnen zich ook beter voorbereiden. Instagram De voorronde staat nu gepland op 6 september en als ook dat niet door gaat, komt er dit jaar geen meer. Voor de landelijke finale (Kunst bende Young Creators Festival) is nog geen datum geprikt. In de tussentijd kunnen jongeren op Instagram (@kunstbende) laten zien waar ze mee bezig zijn. boek over Feyenoord. Een dag later vroeg zijn chef naar de stand van zaken. ,,Ik heb het net af, flink verhaal geworden'', zei de verslaggever. ,,Dat lijkt me nergens voor nodig'', klonk het aan de andere kant van de lijn. ,,Een recensie over zo'n boek kan ook in vier woorden: Geen woorden, maar daden.'' OOto«o Kinderen trots op ouders in het ziekenhuis VLISSINGEN Stranden zijn nog open Willem van Kooten (61) schoffelt met plezier op de begraafplaats in Middelburg. Normaal geeft hij vanuit het stadskantoor leiding aan de medewerkers van de afde ling Wijk Bestuur. Maar dins dagmiddag en woensdag niet. Dan zorgt hij er samen met enkele an dere collega's voor dat het onkruid niet te dominant wordt. En hij vindt dat echt niet vervelend. ,,Lekker weer om buiten te wer ken." Maar hij wijst er ook op dat het nodig is om de begraafplaats goed te onderhouden, nu de vaste ploeg van Orionis het werk niet doet wegens vrees voor besmetting met het coronavirus. Van Kooten vindt het niet meer dan normaal dat ambtenaren van de gemeente bij springen waar ze nodig zijn. ,,Op kantoor droogt het werk op, hier buiten is volop te doen. Dus mij mogen ze inzetten waar het nodig is." Bijkomend voordeel, aldus Van Kooten, is dat het onderlinge be grip en de solidariteit groeien. Hij weet nu al dat hij binnenkort mag bijspringen bij de reinigings dienst. ,,Ook daar hebben ze nu extra mensen nodig", zegt hij, ter wijl hij met rake klappen het on kruid te lijf gaat. ,,Ik heb een grote tuin, dus ik heb hier wel wat erva ring mee." woensdag 8 april 2020 Een kleurrijke omhelzing yoorj^"'0 H»r«*lMwfcliMTrjMoTnwM *U/&icn ,C<' '''"■".'Ti ii De Zeeuwse voorronde van de talentenjacht Kunstbende is - opnieuw - uitgesteld. Hij staat nu in de agenda op 6 september, in het Scheldetheater in Terneu- zen. Ernst Jan Rozendaal Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl Ss" tf. GOES Natuurlijk voelen kinde ren dat het een bizarre tijd is. Hun ouders heb ben nu meer zorgen dan anders en zijn drukker dan ooit. Maar diep van binnen weten ze ook dat het werk van de papa's en mama's in het zieken huis heel belangrijk is. Daarom hebben ze mooie tekeningen gemaakt. Een kleine selectie uit de col lectie voor Adrz en Zorg- Saam. O® ÖrJrWen Als het de komende twee maanden te druk wordt op de Walcherse stranden, dan worden ze gesloten. In eerste in stantie sluiten de ge meenten Veere en Vlis- singen de parkeerplaat sen bij de stranden. Als dat te weinig effect heeft, worden de stran den afgesloten voor het publiek. De gemeente besturen willen de stranden voorlopig open houden. Maar de Stich ting Strandexploitatie Veere heeft wel de op dracht gekregen ervoor te zorgen dat er op geen enkele manier extra be zoekers komen. Even geen Melita Lanting, Joeri Wisse en Emile Calon Willem van Kooten: ,,Zet mij maar daar waar het nodig is." FOTO DIRK-JAN GJELTEMA VLISSINGEN Het houdt Zeeland inmiddels een aantal weken in een stevige houdgreep. Het dringende advies van het kabinet luidt nog steeds: als je thuis kan blijven, blijf dan ook thuis. En dat doen we ook massaal. Het is nog nooit zo rustig ge weest op de A58. Zeeuwse win kelstraten zijn leeg. Een drankje op het terras, lekker uit eten gaan, opa en oma bezoeken, naar een festival gaan of weer lekker sporten met je team. Het zijn alle maal alledaagse dingen die we nog zeker tot 28 april moeten laten, maar waar we waarschijn lijk wel erg naar uitkijken. Wat ga jij als eerste doen als de maatre gelen versoepeld worden? Met een een bezoekje brengen aan de kapper of die verre vriend of familielid opzoeken? Het kan iets kleins of juist heel groots zijn. Voor jou en iedereen om je heen. Als je jouw moment met ons wilt delen, mail dat dan naar chefnieuws@pzc.nl. Zet er je naam, woonplaats en leeftijd bij, en voeg eventueel een foto toe van wat je straks als eerste gaat doen. De redactie maakt een selectie, die later deze week online en in de krant verschijnt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 26