-"TP' Kabels en buizen kunnen overgang naar duurzame stroom en gas niet aan Naar De Kuip en ook nog een shirt én een boek Wisenten doen het best bij Sint Philipsland HULST 'Samen tegen corona, dat is het hele eieren eten.' Op een ludieke manier vraagt de gemeente Hulst inwoners dit weekend thuis Pasen te vieren: Reynaert maakt zijn entree als paasvos. De bronzen Reynaert de Vos in de binnenstad is omgetoverd tot een alternatieve paashaas, die het feest dit weekend gewoon 'thuis' viert. Bij zijn Reynaertmonument naast de Gentse Poort. Er staan sinds gisteren paaseieren bij het monument en de vos draagt er zelfs eentje op zijn rug. Winnaar Feyenoord- tekenwedstrijd krijgt ook cadeau van Matty Verkamman zeeland 5 Kudde op de Slikken van de Heen gegroeid tot elf dieren Om de Zeeuws-Vlaamse industrie schoner te maken, is waarschijnlijk een extra elektriciteitskabel onder de Westerschelde nodig. En het is nog de vraag hoe alle stroom van de windparken op zee via Zeeland naar de rest van het land kan wor den getransporteerd. Om de klimaatdoelstellingen te halen gaan woningen van het gas af, neemt het aantal elektrische au to's enorm toe en schakelt de indu- strie over op elektriciteit en water stof. Zowel de vraag naar als het aanbod van groene stroom neemt de komende jaren enorm toe. De provincie heeft laten onderzoeken wat dit betekent voor het huidige netwerk van elektriciteitskabels en gasleidingen. Knelpunten Binnen tien jaar doen zich al de eerste knelpunten voor. Op Schou- wen-Duiveland en Tholen en rond Hulst, Oostburg, Sas van Gent en Vlissingen zijn extra elektriciteits kabels nodig om de toegenomen vraag naar elektriciteit aan te kun nen en om de lokaal opgewekte wind- en zonne-energie te verwer ken. De vraag is of daar voldoende ruimte en geld voor is en of het lukt op tijd klaar te zijn. Het slim laden van auto's en de opslag van van elektriciteit kunnen enig soelaas bieden. Een lagere zekerheid kan Zeeland moet in 2030 de uitstoot van broeikasgassen hebben gehalveerd ook een optie zijn. Nu hebben net beheerders altijd een energielei ding in reserve, voor het geval er onderhoud nodig is of zich storin gen voordoen. Of Zeeland in 2030 de uitstoot van schadelijke broeikasgassen heeft gehalveerd (ten opzichte van 1990) en in 2050 nagenoeg weet te stoppen, hangt voor een groot deel af van de industrie in Zeeuws- Vlaanderen. De bedrijven daar hebben ambitieuze plannen om over te schakelen op elektriciteit en waterstof. Daarvoor is stroom no dig vanuit die vanaf de windparken in zee bij Borssele aanlandt. Scheepvaart De aanleg van een 380 kV- kabel onder de Westerschelde is moge lijk, maar kost 250 tot 500 miljoen euro en hindert de scheepvaart. Een andere optie is een 380 kV-lei- ding vanuit Vlaanderen doortrek ken of waterstof niet in Zeeuws- Vlaanderen te produceren maar in Borssele. Het Zeeuwse buizenstelsel kan het transport van waterstof (en de afvoer van koolstofdioxide) in 2050 aan, maar in de overgangsfase - als er ook nog gas doorheen gaat - is het te krap. Dus zijn misschien toch nieuwe leidingen nodig, of moet waterstof door Vlaanderen of per schip worden aangevoerd. Ten slotte is nog de vraag of alle electriciteit die in 2050 van wind- parken op zee komt door Zeeland kan worden getransporteerd naar het achterland. Met de netbeheerders Enduris (voor woningen en auto's) en Ten- neT en de Gasunie (voor de indu strie en wind op zee) gaat de pro vincie kijken hoe de overgang naar duurzame energie in goede banen kan worden geleid. It 1 ..{i. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE ZEELAND6 Energienetwerk straks te klein In 2030 telt Zeeland 120.000 elektrische auto's maar als het elektriciteitsnetwerk niet wordt aangepast, staan ze in veel re gio's een deel van de dag stil. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25