VI: 'Ons blad kan nog maanden vooruit' 21 producenten krijgen 75 procent zodra de voorstelling is geweest. En dat is nu het probleem. Maar ook de thea ters krijgen nog niets, het geld is van de bezoekers.'' Die kunnen hun geld terugvragen, maar de hoop van thea ters en producenten is dat ze akkoord gaan met een voucher voor een later bezoek of zelfs afstand doen van hun ticket om de sector te steunen. Uitkeren Theaterproducent Albert Verlinde vindt dat de oplossing ligt bij de theaters. ,,Zij spreken voor elke voor stelling een garantiesom af met de producent, die zo altijd verzekerd is van een minimumbedrag. De thea ters, die bijna allemaal subsidie krij gen, moeten hun verantwoordelijk heid nemen en die sommen uitke ren.'' Te kort door de bocht, meent Kühne van de VSCD, die inschat dat ongeveer 10 procent van de theaters al op korte termijn in ernstige geld problemen komt. ,,Wij worden net zo zwaar geraakt, dat wordt niet goedgemaakt met subsidie. We mis sen niet alleen inkomsten uit kaart jes, maar ook uit horeca en verhuur. Dat gaat om zo'n 50 miljoen euro tot 1 juni, grofweg hetzelfde verlies als de producenten lijden.'' Verlinde heeft als directeur van Stage Entertainment Nederland de 'luxe' dat zijn bedrijf twee theaters bezit (Beatrix Theater en Circusthea ter) en net als Soldaat van Oranje de eigen producties kan inhalen. ,,Het grote probleem zit bij reizende pro ducties als bijvoorbeeld Kinky Boots, die producenten zijn echt bijna in pa niek. Vrije theaterproducenten heb ben geen enkel vangnet, ik moet er niet aan denken in deze tijd een kleine producent te zijn.'' De overheid schiet bedrijven in nood te hulp, maar die regelingen lossen de problemen in de theater sector nauwelijks op. Het overnemen van salarissen bijvoorbeeld is in een branche met veel zzp'ers van be perkte waarde. ,,Het gaat om grote in vesteringen in onder meer marke- weet Kühne van de verenigde thea ters (VSCD). Ongeveer een kwart is definitief uit de agenda, het restant is nog onzeker. De VSCD, de VVTP, maar ook de popcoalitie en orkesten zoeken in overleg met onder anderen minister Ingrid van Engelshoven (cultuur) naar oplossingen op maat. Kühne weet dat de bewindsvrouw werkt aan een overbruggingskrediet voor de producenten. ,,Dat zou ons enorm helpen'', zegt Rick Engelkes. „Anders kan ik volgend seizoen geen voorstel lingen brengen en zijn 150 man niet aan het werk. Het is echt schrijnend." De theaters en producenten rich ten mogelijk ook een onderling noodfonds op, om solidair te zijn met de zwaarst getroffen bedrijven. Kühne: ,,Het is een gezamenlijk pro bleem, dat roept om een gezamen lijke oplossing.'' Van der Ham: ,,We doen er onderling alles aan, maar zonder overheidssteun kunnen we niet voorkomen dat partijen op korte termijn omvallen.'' Passie Een van hen is Inge Bos van Bos Theaterproducties. ,,Er worden ton nen, zo niet miljoenen, geïnvesteerd voordat er inkomsten uit kaartver koop binnenkomen. Veel mensen oe fenen met een enorme passie hun vak uit, maar zitten nu thuis op de bank in plaats van in het theater. 27 jaar levenswerk hangt aan een zijden draadje.'' Als voorstellingen kunnen worden verplaatst, is de schade nog te overzien. Op dit moment geldt dat voor grofweg 40 procent van alle pro ducties tussen 12 maart en 1 juni, ting, repetities, kostuums en decors'', zegt Boris van der Ham, voorzitter van de Vereniging Vrije Theaterpro ducenten. ,,Die verdient een produ cent nu niet terug en daardoor kan hij geen geld om in het nieuwe sei zoen te steken. Let wel: deze bedrij ven krijgen geen cent subsidie. De nood is hoog, driekwart van de pro ducenten komt binnen een paar maanden in betalingsproblemen.'' Wekking: ,,Een dag na die persconfe rentie van premier Rutte hebben we de koppen bij elkaar gestoken: hoe nu verder? De eerste VI's konden nog moeiteloos worden gevuld. Toen kwamen wij al snel uit op thema- nummers." Zwart: „Normaal vaar je op een agenda. Die is nu weg. We zijn altijd wel op zoek naar verdieping en achtergronden, maar daar was nooit de tijd en gelegenheid voor. Dat kan nu wel.'' Zwart: ,,In de eerste twee weken za gen we een lichte toename, maar dat waren geen cijfers waarvan we enorm schrokken. Het mooie was dat we in die week van ons eerste thema nummer nog nooit zoveel positieve reacties hebben gekregen van abon nees.'' Wekking: ,,Op 28 april is er weer een persconferentie van Rutte. Tot die tijd hebben wij themanummers uit gezet, maar als het langer nodig is, blijven wij die maken. Kijk, de aan trekkingskracht van voetbal is zo groot, dat mensen die verhalen wil len blijven lezen. We brengen deze week bovendien twee extra specials uit over de Europa Cup I en Champi ons League. De eerste winst, die van Feyenoord in 1970 en de laatste, van Ajax in 1995.'' Zwart: ,,Veel abonnees zijn betrok ken en denken met ons mee. En ze hebben goeie ideeën waarvan we een aantal aan het uitvoeren zijn. Ze heb ben nu geen wedstrijden meer om naar te kijken of bezoeken, maar wel tijd om te lezen. Daar zetten wij op Wekking: ,,We kunnen nog maanden vooruit met themanummers, maar we betrekken de lezer er ook bij. Als zij er op een gegeven moment klaar mee zijn, moeten we iets anders ver zinnen.'' Wekking: ,,Voetbal is zo dynamisch, zelfs als er niet gevoetbald wordt, blijven er genoeg verhalen over. Pas als het tien jaar duurt hebben we een probleem.'' woensdag 8 april 2020 A Vanaf boven: Rick Engelkes, Alex Kühne, Albert Verlinde en Boris van der Ham. FOTO'S GUUS SCHOONEWILLE, ANP, Hoe maak je een voetbalblad als er geen voetbal is? Peter Wekking en Pieter Zwart, de hoofdredactie van Voetbal International, zijn niet in paniek. ,,We kunnen voorlopig nog vooruit." Dennis Jansen Hoe groot was de paniek bij Voet bal International toen een klein maandje terug bekend werd dat voorlopig niet zou worden gevoet bald? Was de aankondiging dat het voet bal zou stoppen onmiddellijk terug te zien in het aantal opzeggingen? Vorige week verscheen het eerste themanummer. Hoe lang kunnen jullie daarmee doorgaan? Peter Wekking (l) en Pieter Zwart. FOTO'S ANGELIEK DE JONGE, VI in.' Maar als er deze zomer of mis schien wel daarna pas weer ge voetbald gaat worden? Wanneer wordt het echt penibel?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21