O $4 'Rutte moet zich achter de oren krabben' 'er@home 20 MEDIA CULTUUR Huub Stapel ANGELA KIJKT TV Stel dat we een tijdcapsule samenstellen met tv- programma's die over 50 jaar een eerlijk beeld geven van deze coronacrisis. Wat zouden we daar dan in moeten stoppen, behalve de geijkte jour naalbeelden van persconferenties, volle stranden en lege straten? Frontberichten natuurlijk, de verhalen uit de eerste hand van het stug ploeterende zorgperso- neel. Een compilatie van alle Ab Osterhaus- en Die- derik Gommers-momenten. En vooruit, het corona lied, hebben onze achter- of achterachterkleinkinde ren ook iets om zich over te verbazen. Maar wat ook absoluut niet mag ontbreken is Niet- alleen.nl van de EO. Wellicht kent u het niet, want het wordt om half vijf 's middags uitgezonden op NPO 1, het tijdstip dat we collectief onze werkplek weer keu kentafel noemen, de kinderen naar buiten jagen en zelf ook even een frisse neus halen, al is het maar in de vorm van een wandeling naar de supermarkt. Als er één programma is dat de positieve kanten van deze collectieve ophokplicht laat zien, namelijk de onver wachte veerkracht en inspirerende naastenliefde die Nederland aan de dag legt, dan is dit het. Een regel recht prozacmomentje voor wie af en toe tegen de muren opvliegt en geen vogelkwartet meer kan zien. In Nietalleen.nl, dat gepresenteerd wordt door Bert van Leeuwen vanuit zijn eigen Zoetermeerse woonkamer, is iedereen lief, geduldig en vol goede zin om er het beste van te maken. Een thuiszittende kok zoekt een grote soeppan om voor hulpbehoe vende wijkbewoners te kunnen koken, een ander plastic bakjes om macaroni en hachee te kunnen be zorgen. Een man vraagt om een leraar Nederlands voor de Portugese kindjes van zijn vriendin. Patiën tjes in het ziekenhuis hebben dringend behoefte aan knutselspullen en twee gehandicapte jongens zijn door hun voorraad videobanden heen, die ze bij wijze van dagbesteding kapot trekken. de leraar Nederlands en een fikse stapel bakjes. De oude videobanden komen massaal van zolder en de knutselspullen zijn niet aan te slepen. En ondertus sen gluur je als kijker naar Bert zijn gezellige plof- bank, zwaait hij met hond Noa op schoot naar zijn schoonmoeder of vertelt hij dat in de tuin zijn klein zoon rondscharrelt die hij al drie weken niet kan knuffelen. En dan, totaal onverwacht, schiet er ineens een instagramfilmpje langs van zijn beroemde schoondochter en Victoria's Secret-model Romee Strijd, die al dansend haar dagelijkse work-out doet, bij Bert thuis. Het duurt slechts een kwartiertje, maar je kunt er daarna gegarandeerd weer 24 uur tegen. Al vrees ik dat er in de tijdcapsule een briefje bij moet om uit te leggen wat videobanden waren. En televisie. Paasconcert Andrea Bocelli Show voor lege zaal Theaters en producenten dreigen op korte termijn om te vallen nu door de coronacrisis alles stilligt. De schade aan beide kanten wordt op 100 miljoen euro geschat en de bestaande overheidsregelingen schieten tekort. ,,Het is echt schrijnend.'' ick Engelkes klinkt aan de andere kant van de lijn alsof hij de wanhoop nabij is. De theater- en musicalproducent bouwde in ruim tien jaar een gezond bedrijf op, maar ziet nu nauwelijks nog perspectief. ,,Het water staat ons aan de lippen'', beschrijft hij de situatie nu het slot van het huidige theaterseizoen als verloren kan worden beschouwd, maar er wel geïnvesteerd moet wor den in het volgende seizoen. ,,Normaal bouwen we nu de finan ciële buffer op om de zomer, wan neer de theaters dicht zijn, te over- Ik moet er niet aan denken in deze tijd een kleine producent te zijn bruggen en steken we geld in nieuwe voorstellingen. Maar we verdienen nu geen stuiver.'' Engelkes is een van de vrije thea terproducenten, verenigd in de VVTP, die geen subsidie ontvangen. Ze zijn goed voor 70 procent van het theateraanbod in Nederland en halen hun inkomsten volledig uit kaartver koop. Voor de huidige periode waren in het hele land al honderdduizen den tickets verkocht, maar van dat geld zien de producenten niets terug. ,,Wij hebben dat in beheer'', zegt Alex Kühne, bestuurslid van de VSCD, zo'n 140 verenigde theaters. Normaal plekken van vertier, maar in de verlaten zalen is de lach momen teel ver te zoeken. ,,Van een ticket krijgen de theaters 25 procent, de ,,We zien nu wel de gevolgen van het beleid van dit kabinet dat de gezondheidszorg in dit land schaamteloos heeft uitge kleed. Pas nu komt Mark Rutte erachter hoe belangrijk deze diensten zijn. Het is een schande dat wij voor ic-opvang naar Duitsland moeten uitwijken. Rutte moet zich, als dit achter de rug is, achter de oren krabben." ,,Ik heb meteen een gitaar ge kocht. Ik kan al een beetje spe len, heb het ooit even in een to neelstuk gedaan, Harold en Maude. Maar nu ga ik er serieus mee aan de slag. Ook overweeg ik om in ziekenhuizen sprookjes en verhalen aan kinderen voor te lezen. Ik zou ook graag in een voedselbank willen meehelpen, maar door een hernia die ik bij de opnamen van Amsterdamned (1988) heb opgelopen, kan ik dat helaas niet doen." ,,Door de aanschaf van mijn gi taar luister ik nu vaak naar The Byrds, vooral Turn, Turn, Turn speel ik vaak na. Wat kijken be treft adviseer ik de online rond leidingen van de musea. En ik lees nu het boek 't Hooge Nest van Roxane van Iperen, over een huis met Joodse onderduikers. Dat verhaal spreekt me vanaf het begin erg aan.'' Quote van de dag Ik heb wel het idee dat ik hier nog even op moet kauwen Niet alleen En hup, de volgende dag is die soeppan er. Net als woensdag 8 april 2020 MUZIEK Andrea Bocelli geeft op paas zondag een concert vanuit de Dom van Mi laan. Er is geen publiek bij, maar het concert is vanaf 19.00 uur live te volgen via het YouTube-ka- naal van de Itali aanse tenor. MUZIEK Het Concertge bouw in Amster dam organi seert vanaf van daag optredens zonder publiek. Onder anderen Edsilia Rombley (foto) en pianis tes Iris Hond en Anna Fedorova treden op tij dens de Empty Concertgebouw Sessions. On line te volgen. ■u Alexander van Eenennaam 44 —Albert Verlinde, theaterproducent Nederland zit voorlopig vooral thuis en veel BN'ers dus ook. Wat lezen, luisteren of kijken zij om de dag door te komen? Vandaag geeft acteur Huub Stapel (65) zijn aanraders. Ab Zagt Hoe ervaar je deze tijd? Hoe vul je je dagen? Wat zijn je luister-, kijk- en leestips? nooaiija theaters is de lac ver weg Tijl Beckand is op de weg terug nadat hij besmet was geraakt met het coromaMfcus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20