Wantrouwen bij verdeling van de inboedel 17 Waarvan akte Volgens de kinderen bevat de inboedel veel spullen met hoge waarde verdelen in verschillende geldtypes. ,,Door te leren welk type je bent, weet je ook welke sterke en zwakke kanten daarbij horen en kun je jezelf een spiegel voor houden. Dat helpt bij het maken van een financieel plan.'' Volgens Keet is grofweg veertig procent van de mensen een spender. ,,Een spender krijgt een prettig, rustig gevoel van geld uitgeven. Het pro bleem is dat je dat gevoel ook blijft opzoeken als je niks te besteden hebt. Spenders komen aan het eind van de maand vaak te kort. Een tip voor deze mensen is om te kijken hoe anderen het doen.'' Meer dan een derde van de men sen is een saver, die geld ziet als een vorm van veiligheid. ,,Daarvoor geldt: hoe groter de buffer, hoe pret tiger. Een saver durft eigenlijk niks uit te geven. Een tip voor deze spaar ders is om lekker te blijven sparen, maar ook iets meer uit te geven, want dat maakt het leven een stuk leuker.'' Ruim twintig procent is volgens Keet een avoider: iemand die geldza ken liever aan anderen overlaat. ,,Dat zijn mensen die rekeningen negeren en in grote problemen kunnen ko men. Avoiders kunnen het best leren de confrontatie aan te gaan. Kijk op je rekeningen en zorg dat je het op orde krijgt. Je zult merken dat het op lucht.'' STAP5 Maak een planning met buffers Mensen die nu veel zorgen hebben over geld kunnen volgens Keet het best een planning te maken voor een paar maanden. ,,Houd jezelf daarbij die spiegel voor. Bedenk welk geld- type je bent en wat je houding is ten opzichte van geld. De emoties die je over geld hebt, bepalen voor een groot deel je financieel gedrag. Zo snap je ook waarom je bijvoorbeeld toch weer te dure spullen hebt ge kocht en kun je voorkomen dat dat weer gebeurt. Kijk op je rekeningen en zorg dat je het op orde krijgt. Je zult merken dat het oplucht. Zorg dat je twee buffers krijgt: één voor grote uitgaven als een nieuwe auto of wasmachine en één om zes tot negen maanden te kun nen overleven zonder inkomen. Het is misschien nu niet mogelijk, maar op langere termijn zou het fijn zijn om een klein beetje bezit te verwer ven waar geld uitkomt, zoals aande len. Haal de stofkam door je normale uitgaven. Kijk wat echt nodig is en waar je op kunt bezuinigen. Én: schenk ook wat geld aan een goed doel. Want van geven word je geluk kig.'' STAP6 Informeer je over de overheidsregeling De overheid heeft een noodpakket voor ondernemers en zzp'ers die in de problemen komen. Als een deel van je werk door de cisis stopt, heb je mogelijk recht op tijdelijke inko mensondersteuning. Ben je in dienst bij een bedrijf, dan kan jouw werkge ver bij de overheid hulp vragen om je salaris door te betalen. Ben je zzp'er, dan kun je zelf inkomensondersteu ning aanvragen bij een loket van de gemeente. Alle informatie over de financiële regelingen is te vinden op de sites van de rijksoverheid en de kamer van koophandel: rijksoverheid.nl en kvk.nl STAP7 Kijk welke betalingen je kunt opschorten Als het water je aan de lippen staat en je rekeningen nu niet kunt betalen, neem dan zo snel mogelijk contact op met de betreffende bedrijven en in stanties. ,,Leg de situatie uit en pro beer een regeling te treffen'', zegt Radstaak. ,,Banken geven op dit mo ment uitstel van betalingen van de hypotheek. Ook aan woningcorpora ties, verzekeringsmaatschappijen en energiebedrijven kun je de situatie uitleggen. Vraag wat je kunt doen. Probeer vast te leggen dat je achter stallige rekeningen straks in termij nen kunt afbetalen, zodat je niet in een keer dubbele lasten hebt. Wacht in elk geval niet af tot de bedrijven contact opnemen met jou. Het scheelt veel stress en problemen om het meteen op te lossen.'' STAP8 Zoek hulp Lopen de financiële problemen echt uit de hand, dan kun je voor hulp aankloppen bij je gemeente Weet dat je niet de enige bent: jaarlijks gaan honderdduizend mensen met finan ciële misère te rade bij een hulporga nisatie of de schuldhulpverlening van de gemeente. ,,Stel het zoeken van hulp niet uit'', zegt Radstaak. ,,Schaam je niet, deel je zorgen. Vaak worden de problemen alleen maar groter als je langer wacht.'' Kijk op de site van je gemeente, of op de site van stichting LSTA (lsta.nl) voor meer informatie. De twee jongens zijn z'n oogappels, de twee meisjes staan altijd op het tweede plan. Althans, zo voelen ze dat. Een vader met zulke duidelijke voorkeuren zaait verdeeldheid onder zijn kinderen. Dat wreekt zich vaak bij de verde ling van de erfenis. Het gevoel tekort te zijn gedaan, speelt dan gemakkelijk op. Zulke gevoelens spelen ook bij de broers en zusters in deze familie na het overlijden van hun vader. Een paar jaar daarvoor is hun moeder gestorven. Ze hebben mij gevraagd als executeur van de erfenis omdat ze er samen niet uitkomen. De onenigheid spitst zich toe op de inboedel van het ouderlijk huis. Volgens de kinderen bevat die veel spullen met hoge waarde. Antiek, curiosa. Enkele spul letjes zijn de laatste dagen verdwenen, hebben de zusters geconstateerd. Niemand weet wie ze heeft meegenomen, ze hebben allemaal een sleutel. De zusters eisen dat ik het huis verzegel en een boedelbeschrijving maak. Dan kan nie- mand meer iets meenemen en wordt duidelijk welke waarde de spullen vertegenwoordigden. Op basis daarvan kan dan een eerlijke verdeling worden gemaakt. Ik ga aan de slag en maak urenlang foto's van de inboe del. Hoezo antiek en curiosa? Het zijn vooral goedkope snuisterijen. Die hebben misschien emotionele waarde, maar leveren bij verkoop niets op. Ik verze gel alle deuren met rood katoenen draad en een ambtszegel. Ook de garage, waar onder meer een auto en een elektri sche fiets in staat. Het hoort bij mij taak, maar ik ben er niet blij mee, want na de verzegeling ben ik verantwoordelijk voor de inboedel. De volgende morgen meldt zich een van de zonen: de auto, fiets en nog wat spullen in de garage zijn van hem. Hij had ze er gestald en heeft ze nodig, maar kan er vanwege de verzege ling niet bij. Tja, niks aan te doen zolang ze het onderling niet eens zijn, maak ik hem duidelijk. Ik vertel hem ook dat het volgens mij nog wel meevalt met die veronderstelde waarde van de inboedel. En dat de afwikkeling van de nalaten schap veel sneller gaat als de kinderen gewoon aan de hand van mijn foto's om beurten kiezen wat ze willen hebben. Kennelijk slaat mijn boodschap aan en weet hij de anderen te overtuigen. Aan de hand van mijn foto's en na loting kiezen de kinderen een voor een de voorwerpen uit die ze willen heb ben. Onder mijn toezicht halen ze de spullen uit het ouderlijk huis op. Wat overblijft - best veel trouwens - is voor de Kringloop. Veel gedoe om niets, daar komt het op neer. En de familieverhoudingen zijn er bepaald niet beter op geworden. woensdag 8 april 2020 GO ILLUSTRATIE GERRIT DE JAGER Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17