CORONAVIRUS PvdA op de bres voor flexwerkers 0) 14 Van de ene op de andere dag Kort ING voorspelt economische krimp van 8 procent De Nederlandse economie zal vanwege de impact van de coronacrisis dit jaar met 8 procent krimpen. Dat melden de economen van ING in een nieuwe raming. In het tweede kwartaal vertoont de economie vol gens de grootbank een neergang van 16 pro cent. De eurozone moet het doen met een neergang van 5 procent dit jaar, aldus de economen. De 'open' Nederlandse econo mie wordt relatief hard geraakt. Ook andere Europese landen zullen het dit jaar moeten doen met krimp, maar de impact van de cri sis in België (min 4,5 procent), Duitsland (min 4,2 procent) en Frankrijk (min 4,5 pro cent) is relatief gezien minder dan bij ons. 'Coronacrisis gaat bijna 200 miljoen banen kosten' Door het coronavirus zullen in het tweede kwartaal wereldwijd 195 miljoen banen ver loren gaan. De virusuitbraak zorgt vooral in Europa, Azië en de Arabische wereld voor een aardschok op de arbeidsmarkt, ver wacht de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO). Het verlies van tientallen miljoenen banen volgt uit een verwachte daling van 6,7 procent van alle voltijdsbanen van april tot en met juni. Tegelijkertijd dreigt de mon diale crisis vooral werkenden in landen met lagere lonen hard te raken. Hier werken juist in de getroffen sectoren als toerisme en ho reca veel mensen op informele basis. Al 50.000 ondernemers meldden zich bij het UWV Ruim 50.000 bedrijven hebben sinds maan dag een beroep gedaan op een tegemoetko ming voor de loonkosten in verband met de coronacrisis. Dat meldt uitkeringsinstantie UWV. Op de eerste dag dat het loket open was, kwamen al tienduizenden aanvragen binnen, en ook gisteren liep het storm. Be drijven die door het coronavirus veel omzet mislopen, kunnen een beroep doen op de regeling. Basic-Fit Arcelor Mittal Vakbond CNV zegt dat de afgelo pen weken 137.000 uitzendkrach ten hun baan helemaal of groten deels hebben verloren door de cri sis. Dat is bijna de helft van het to taal aantal uitzendkrachten. Dat blijkt uit een steekproef die de bond hield onder deze groep. ,,Dan gaat het onder meer om de horeca, de detailhandel en de industrie. Ook bij toeleverende bedrijven zie je veel minder werk'', zegt CNV- voorzitter Piet Fortuin. Ook de uitzendkrachten die nog wel werk hebben, merken de crisis. De helft van hen zegt minder tot veel minder inkomsten te hebben. Een op de vijf denkt straks alsnog zonder werk te komen zitten. Vermogenstoets Fortuin wijst er op dat uitzend krachten vaak buiten de regelingen vallen. ,,Zzp'ers die zonder werk zitten door de crisis kunnen een bijstandsuitkering aanvragen en hoeven geen partner- of vermo genstoets te doen. Dat geldt niet voor uitzendkrachten die werkloos worden als gevolg van de crisis.'' Ook de FNV ziet dat uitzend krachten hun baan verliezen. Vol gens de vakbond laten grote bedrij ven als KLM, VDL Nedcar en QBuzz het afweten als het op in dienst houden van deze uitzend krachten aankomt. Ook sommige uitzendbureaus ontslaan mensen, hoort de bond van haar leden. Een gunstige uitzondering is Randstad die wel NOW-steun aanvraagt voor zijn uitzendkrachten. ,,Dat van Randstad is echt een doorbraak. Gelukkig zijn er ook werkgevers die wel het goede voorbeeld geven'', zegt Zakaria Boufangacha, cao coördinator bij FNV. ,,DAF, Primark en Transavia hebben ook gezegd de flexkrachten in dienst te houden.'' Voor Fortuin is deze crisis een kantelpunt. ,,Dit geeft de zwakke ONTSLAG positie weer van uitzendkrachten. ,,80 procent van hen kun je in- en uitschuiven wanneer je wilt. We hebben in feite de nieuwe daglo ners georganiseerd. Daar moeten we lessen uit trekken voor na de cri sis.'' De CNV'er wil de positie van de uitzendkrachten aankaarten in het overleg met het kabinet. Nu hebben uitzendkrachten heel wei nig rechten de eerste anderhalf jaar dat ze werken. Fortuin wil dat te rugbrengen tot een half jaar. Initiatieven Bij de ABU, de branchevereniging van de uitzendbureaus, zijn ze aan het inventariseren hoeveel uit zendkrachten hun baan hebben verloren. ,,Daar kunnen we nog niets over zeggen'', aldus de woord voerder. ,,Maar het beeld dat uit zendbureaus de mensen zomaar ontslaan, klopt niet. Er zijn juist veel initiatieven om mensen op an dere plekken te zetten. Uitzendbe- drijven doen er alles aan om men sen zoveel mogelijk in dienst te houden.'' De FNV wijst er op dat er nog meer kwetsbare groepen op de ar beidsmarkt zijn. Naast de uitzend krachten zijn er ook nog 425.000 oproepkrachten of mensen met een nulurencontract. Voor hen is er ook nauwelijks bescherming tegen werkloosheid. Daarnaast zijn er nog mensen met een tijdelijk con tract en werknemers die in hun proeftijd zitten. In totaal gaat het om zo'n 800.000 mensen van wie het onzeker is of ze hun baan kun nen behouden, volgens de FNV. ,,Daar maken we ons ontzettend zorgen over'', zegt Boufangacha. ,,We doen een moreel appel op de werkgevers om deze mensen in dienst te houden.'' Uitzendwerkers, oproepkrachten en andere flexwerkers die plots geen werk meer hebben of amper nog uren draaien, komen lang niet altijd in aanmerking voor WW. Zij zijn voor steun aangewezen op de bijstand, maar moeten aan strenge voorwaarden voldoen. Zo wordt er gekeken naar het inkomen van de partner, of naar vermogen dat eerst moet worden aangesproken. Zelf standige ondernemers die in de co ronacrisis bijzondere bijstand aan vragen, hoeven tijdelijk niet aan zulke strenge regels te voldoen. Volgens de PvdA is dat onderscheid »Veel mensen komen lang niet altijd in aanmerking voor een WW-uitkering oneerlijk, en moet de tijdelijke overbruggingsregeling zelfstandig ondernemers ook worden openge steld voor mensen die onvoldoende WW-rechten hebben. De partij lanceert hiertoe vandaag een wets wijziging, waarmee 1 miljard euro is gemoeid. ,,Flexwerkers die door de coronacrisis op straat staan, voe len als eersten de pijn'', stelt PvdA- Kamerlid Gijs van Dijk. ,,Toch moe ten zij eerst hun auto verkopen of hun spaargeld opmaken. Dat is een verkeerd signaal.'' Volgens Van Dijk wekte het kabinet met het nood- pakket van ruim 15 miljard euro de suggestie dat het 'niemand zou la ten vallen'. De PvdA stelt dat één groep niet is geholpen: de flexwer- kers. ,,Zo is aan bedrijven die 90 procent van de loonkosten doorbe taald kunnen krijgen, gevraagd om geen personeel te ontslaan. Toch zie je dat flexwerkers als eerste op straat staan, zonder dat iets voor hen is geregeld'', zegt Van Dijk. NIEUWE RAMING GROOTBANK ILO VOORZIET RAMPSPOED MASSALE BELANGSTELLING REGELING o woensdag 8 april 2020 GO De beleggers beginnen weer in de sport schoolketen te geloven. De staalgigant hoorde tot de grootste stijgers in de AEX. De bodemonder zoeker zat ook weer aan de po sitieve kant van de streep. De biotechno- loog was giste ren de grootste daler in de AEX. Uitzendkrachten voelen gevolgen van crisis nu al Grote groepen werknemers dreigen buiten de boot te vallen in deze crisis. Vooral uitzend krachten zullen massaal met lege handen te komen staan, waarschuwt vakbond CNV. Peet Vogels Utrecht „Het werk werd al min der en toen kreeg ik het bericht dat er helemaal geen werk meer voor me was'', zegt L.J van Doodewaard (21). En zo stond de buschauffeur van de ene op de andere dag op straat. ,,Ik werkte er net een jaar, daarvoor heb ik twee an dere werkgevers gehad. Ook het uitzendbureau had geen ander werk voor me en nu heb ik een werkloosheidsuit kering.'' Van Doodewaard hoopt op een snel einde aan de crisis. ,,Het is wel de bedoeling dat ik terugkeer als alles weer nor maal wordt.'' Net als zelfstandig ondernemers moeten ook flexwerkers bij hun gemeente een beroep kunnen doen op de soepele noodrege- ling voor bijzondere bijstand. Volgens de PvdA is dat de een voudigste manier om Nederlan ders die nu de hardste klappen van de coronacrisis opvangen uit de brand te helpen. Laurens Kok Den Haag E o c O O UI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14