CORONAVIRUS Kabinet laat zich nog niet opjagen II Kleine honderd overledenen had verder geen aandoening 9 Met de registratie van 101 nieuwe sterfgevallen, komt het dodental in ons land op 1867. Het totaal aantal ziekenhuisopnames staat nu op 7135. Bijna 300 van de coronapatiënten (4 procent) die opgenomen zijn geweest zijn tussen de 20 en 40 jaar oud, bijna driekwart is 60 jaar of ouder. Een aantal van hen heeft het zieken huis inmiddels verlaten. Zondag werden er door het RIVM 115 doden en 253 zieken huisopnames gemeld, waarmee het sterftecijfer gisteren op nieuw lager lag. Het aantal opna mes is iets hoger. In totaal 96 van de overleden coronapatiënten (iets meer dan 5 procent) had geen (bekende) andere medische aandoening. Dat is wel het geval bij bijna 70 procent van de over leden coronapatiënten, bij een kwart is dat onduidelijk. Coronadoden .lil De toename van het aantal pa tiënten met het coronavirus op de ic-afdelingen was gisteren op nieuw relatief laag. Het Landelijk Coördinatiecentrum Patiënten Spreiding (LCPS) meldde dat het aantal Nederlandse patiënten op de ic's van ziekenhuizen met 24 is gestegen en nu uitkomt op 1409. De stijging is het laagste aantal van de afgelopen dagen. Waar politiek Den Haag twee weken geleden na veel gesoebat de rijen sloot, zijn de eerste barsten in de eensgezindheid zichtbaar. FvD-lei- der Thierry Baudet maant het kabi net met een 'intelligente exitstrate gie' te komen, zodat 'we in mei met een kickstart de economie weer draaiende krijgen'. Daarmee drukt hij zich in soortgelijke bewoordin gen uit als de al even ongeduldige voorzitter Hans de Boer van de werkgeversclub VNO-NCW. Die zei zondag dat er na de meivakantie 'gas bij' moet worden gegeven. Baudet en De Boer putten inmid dels zo veel moed uit de voorzichtig optimistische cijfers over het aantal ic-opnames, dat zij de focus durven te verleggen naar de economische schade die de coronamaatregelen aanrichten. Hun oproep luidt dat de overheid in onzekerheid verkerende bedrijven duidelijkheid moet ver schaffen over de eventuele voortzet ting van de maatregelen of het te rugschroeven daarvan. Baudet gaat nog een stap verder en suggereert vanaf mei 'alleen kwets bare groepen te isoleren en te be- schermen, zodat de rest van de sa menleving weer aan het werk kan'. Andere politieke partijen zijn duide lijk zover (nog) niet. PVV-leider Geert Wilders bijvoorbeeld, die eer der samen met Baudet aandrong op een complete lockdown, wil nog niets weten van enige versoepeling. Integendeel: volgens hem is er nog te veel onzekerheid over de manier waarop het virus zich verspreidt. 'In Oostenrijk is het dragen van een mondkapje bij het boodschappen doen inmiddels al verplicht, liet hij gisteren op Twitter weten. Nu is Oostenrijk tegelijkertijd het eerste EU-land dat heeft aangekon digd de beperkende maatregelen te gaan versoepelen. Na Pasen mogen kleine winkels en parken er open. Als eind april alles goed gaat, mogen begin mei ook grotere winkels, win kelcentra en kappers weer open en twee weken later zou het dan de beurt zijn aan hotels en restaurants. Het kabinet zal vandaag na de bij eenkomst van de Ministeriële Com missie Crisisbeheersing ongetwij feld de vraag krijgen of Nederland het Oostenrijkse voorbeeld gaat vol gen. Toch laat het antwoord zich makkelijk raden: ,,We zullen een week voor 28 april een nieuw besluit nemen over het vervolg na 28 april", zei minister-president Mark Rutte vorige week al. Er is voor hem geen reden die da tum opeens te vervroegen. Boven dien zijn de Oostenrijkse versoepe lingen vanuit Nederlands oogpunt geen versoepelingen: parken en veel winkels zijn nooit op slot geweest. draagvlak om de scholen weer open te doen? Of houden heel veel ouders alsnog hun kinderen thuis?" DSt er iets moet gebeuren na 28 april, is wel duidelijk, stelt Jacco Von- hof, voorzitter van MKB-Nederland. Want in dat midden- en kleinbedrijf staat sommige bedrijven het water tot aan de lippen. „Gezondheid staat op één, dat moge duidelijk zijn. Maar we moeten de economie weer zacht jes aan gaan zetten, voordat alles straks kapotgaat." Dus wordt er nagedacht over een '1,5-meter economie', zoals die nu al in supermarkten en bij slagers en bakkers geldt. ,,Maar in een kroeg is dat lastig: houden mensen zich daar nog aan als ze wat gedronken heb ben?" Andere maatregelen dan? ,,Mis- schien moeten we wel zeggen: we starten de bedrijven in de gastvrij- Economie weer zachtjes aanzetten, voordat alles kapotgaat heidsbranche weer op, maar dan zonder de kwetsbare groepen." Met andere woorden: de horeca weer open, maar 70-plussers mogen er nog even niet in. ,,Misschien niet popu lair, maar het zijn wel de mensen die we willen beschermen. Dus moeten we van deze groep niet vragen iets langer voorzichtiger te zijn?" Pasen Het kabinet komt op 21 april met een plan voor nS 28 april. Bij een van de belangrijkste raadgevers van dat ka binet, het RIVM, zeggen ze nu: ,,Er zal over veel scenario's worden nage dacht, maar we zijn nu bezig met be strijding van het virus. Als iedereen zich komend weekend, met Pasen, niet aan de maatregelen houdt, dan zie je straks de cijfers gewoon weer oplopen." En dan kunnen alle exit strategieën weer de prullenbak in. dinsdag 7 april 2020 Uit de laatste cijfers van het RIVM blijkt dat 96 van de in middels 1867 overleden pa tiënten voor zover bekend geen andere medische aan doening hadden. naar overlijdensdatum: 6 mrt: eerste coronadode 6 mrt april BRON RIVM Als eerste EU-land laat Oosten rijk het economisch leven weer langzaam op gang komen. Ook in Nederland klinkt de roep om de intelligente lockdown te versoe pelen, maar het kabinet vraagt nog zeker twee weken geduld voor het een besluit neemt. Laurens Kok Den Haag - Jacco Vonhof, MKB-Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9