CORONAVIRUS Dit voelt niet meer als mijn wijk 8 NIEUWS i mB Nu de besmettingscijfers wat afvlakken en het dodental niet dagelijks nóg hoger is, rijst de vraag: wat mag er straks weer wel? Wat is de volgende stap na een wekenlange intelligente lockdown? ,,De horeca weer open, maar nog niet voor 70-plussers misschien.'' DAGBOEK ITALIË Wat voor dag is het van daag? Maandag, toch? Ik kijk even op mijn tele foon, want zeker weten doe ik het niet. De dagen rijgen zich aaneen en zijn eigenlijk allemaal het zelfde. Opstaan, koffiezetten, ont bijten, kranten lezen, douchen, werken, lunchen, werken, spelen en huiswerk maken met de kinde ren, eten koken, eten, televisie kij ken en naar bed. En dat allemaal op de 80 vierkante meter van mijn appartement. De enige mensen die ik zie zijn mijn vrouw en mijn twee kinderen. De rest van de we reld is een gezicht op een scherm. 'There's a world outside, I know 'causeI've heard talkDie eerste zin van het nummer Not ready yet van de Amerikaanse band Eels spookt al weken door mijn hoofd. Ik weet dat er een wereld buiten is, die kan ik ook zien vanaf mijn balkon, maar ik maak er geen deel meer vanuit. De overburen die een paar weken geleden nog uitbundig het volkslied stonden te zingen op het balkon hebben zich teruggetrok ken in hun huis. Het zingen is ver stomd en zwaaien doen ze ook niet meer. De enige die blijft vast houden aan zijn dagelijkse ge woonte, is de buurman. Al een maand lang loopt hij twee keer per dag een uur rondjes op zijn dak. Alleen, zoals iedereen alleen is. Ook de weinige keren dat ik bui ten kom, zijn bevreemdend. Af standelijk, letterlijk. Op de stoep ontstaat bij elke tegenligger een onhandig ballet. Verontschuldi gingen mompelend langs elkaar. Op anderhalve meter afstand. Ik loop door mijn wijk, ik her ken het als mijn wijk, maar het voelt niet als mijn wijk. Het is een vijandige omgeving geworden die bevolkt wordt door mensen wiens gezicht ik nauwelijks kan zien en wiens stem ik met moeite kan ho ren. Ik herken niemand meer. De bar waar ik normaal gespro ken koffie ging drinken, is afge grendeld. Geen getik van schotel tjes op de marmeren bar, geen sis sende espressomachine of ritse lende krant. Snel terug naar mijn eigen co con, naar mijn dagelijkse routine die al een maand hetzelfde is. ,,Na de meivakantie moeten we weer gas gaan geven", zei Hans de Boer, voorman van de Nederlandse werk gevers afgelopen weekend op tv. ,,Als we de economie niet snel aanslinge ren, houdt onze welvaart ermee op", riep commentator Jort Kelder. ,,Kun- nen we niet de ouderen en kwetsba ren beschermen en de rest weer laten gaan werken?" We worden onrustiger, na drie we ken van een intelligente lockdown in steeds strengere versies. De besmet- tingscijfers worden iets minder angstaanjagend. Ook gisteren meldde het RIVM minder dodelijke slachtoffers dan de dag ervoor en een stabiliserend aantal ziekenhuisopna men. Ondertussen smeekt de econo mie om aangezwengeld te worden. Het weer is prachtig, terrasjes lon ken. We willen weten wat er weer kan, straks na 28 april. Want tot die datum gelden de maatregelen van nu: scholen dicht, horeca dicht, geen bijeenkomsten, afstand houden. Welke scenario's zijn er? ,,We zitten nog in maand één, hè. In Wuhan werden de regels pas na drie maanden minder streng. Daar hebben ze gewacht tot er geen nieuwe gevallen meer waren", waar schuwt Hans Heesterbeek, hoogle raar Theoretische Epidemiologie aan de Universiteit Utrecht. ,,Maar zo lang wachten duurt bij ons te lang." Dus denkt hij samen met andere epi demiologen, wiskundigen en experts van het RIVM na over hoe straks ver der. Ze bestoken elkaar in een on- line-kanaal met ideeën, theorieën en mogelijke exit-strategieën. ,,Want je houdt deze beperkende maatregelen geen maanden vol." Maar hoe doe je het dan wel? In Oostenrijk meldde bondskanse lier Kurz gisteren dat in zijn land kleine winkels, doe-het-zelfzaken en tuincentra onder strikte voorwaar den vanaf 14 april weer open kun nen, na 1 mei volgen dan de rest van de winkels en kappers, halverwege mei de hotels en restaurant. Maar daar komt wel een verplichting op het dragen van mondkapjes bij, ook in het openbaar vervoer. Of Duitsland. Daar liggen plannen klaar om vanaf 20 april plaatselijke autoriteiten de ruimte te geven om te beginnen met het heropenen van scholen, ook de detailhandel en de horeca zouden weer aan het werk kunnen. Het zijn knoppen waaraan je kunt draaien en kunt kijken wat het effect is op het aantal besmettingen, de druk op de ziekenhuizen én het aan tal doden. Kun je de ouderen en kwetsbaren beschermen en de rest van Neder land, zij die minder snel in levensge vaar zijn als ze het virus oplopen, weer 'gewoon' door laten leven? In theorie kan dat: laat alle kwets baren binnenblijven. Maar omdat er geen vaccin is en nog geen grote im muniteit, wordt dan, volgens de voorspellingen, een groot deel van de Nederlanders onder de 70 alsnog Je houdtdeze beperkende maatregelen geen maanden vol (een beetje) ziek. Met miljoenen be smettingen in een korte periode kunnen kleine percentages ernstig zieken toch de gezondheidszorg overspoelen. En sterven mogelijk als nog (tien)duizenden mensen. Kun je per regio sturen? De teugels in de eerste brandhaard, Brabant, wat laten vieren? Omdat daar al langer maatregelen van kracht zijn, de cij fers afvlakken, en er meer mensen immuniteit hebben opgebouwd? ,,Het is een scenario, maar de vraag is of het uitvoerbaar is. Mag een Bra bander dan wel weer buiten Brabant werken? Of een niet-Brabander naar zijn bedrijf in Brabant? Een virus houdt zich niet aan provinciegren zen. Je kunt voorspellen dat het dan in andere delen van Nederland wel de kop gaat opsteken", stelt epidemi oloog Heesterbeek. ,,Dan moet je di rect heel breed kunnen testen, men sen gelijk kunnen isoleren en het ontstaan van zo'n nieuwe keten van besmettingen in de kiem kunnen smoren." Versoepelen Je kunt ook maatregelen versoepelen en ze weer strenger maken als de be smettingen en de druk op de zieken huizen oplopen, stellen experts van het Imperial College in Londen. ,,Maar kan de samenleving dat aan? Dat moet je dan wel heel goed uit leggen", zegt Marco Zannoni, Direc teur COT Instituut voor Veiligheids- en Crisismanagement. ,,Want een intelligente lockdown is ingrijpend, maar het intelligent weer opstarten is ingewikkeld. Nu is redelijk duide lijk wat wel en niet mag, maar hoe is dat als de regels soepeler worden? Dat moet je dan heel goed uitleggen." En dan nog is de vraag hoe de sa menleving erop reageert? ,,Is er dinsdag 7 april 2020 GO Angelo van Schaik Rome Het aantal nieuwe slachtoffers in Italië is iets gestegen, maar voor de derde achtereenvol gende dag gaan er meer men sen het ziekenhuis uit dan in. Ook al is het moeilijk blij te zijn met ruim 600 doden, het is een hele verbetering in vergelijking met tien dagen geleden. Corres pondent Angelo van Schaik be richt vanuit Rome. Hoe komen we slim uit de intelligente lockdown? Cyril Rosman Rotterdam -Hans Heesterbeek, hoogleraar De terrassen zijn voorlopig nog uit den boze. Dus genieten deze studenten aan de Nieuwe Kerklaan in Amsterdam in het open raam van de voorjaarszon. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8