CORONAVIRUS Zo leest u de digitale versie van uw krant Ifc Eigen huis niet in de gedwongen verkoop 5 De mensen met de minste middelen worden 't hardst geraakt men, omdat ze niet lang genoeg in de VS wonen, of geen papieren hebben. En komt informatie over preventiemaatregelen wel overal goed aan, in de kakofonie aan ta len? Jennifer Ochoa, moeder en mantelzorger in Elmhurst, vraagt het zich af. ,,We zijn met zoveel verschillende culturen, etnische achtergronden en talen, dat we niet meer met elkaar kunnen communiceren'', vreest ze. Ochoa deelt een huis van drie verdiepin gen met haar Colombiaanse moe der en in Ecuador geboren vader, haar zus, haar neefje, haar 11-ja- rige zoon en twee tantes. Gaarkeuken Haar man logeert buiten de stad in het huis dat hij had gekocht als investeringsproject - hij werkt in een hotel waar medisch personeel verblijft en vreest dat hij het virus naar zijn familie brengt. ,,Hij wilde het huis opknappen en ver kopen, en toen gebeurde dit. Je probeert vooruit te komen, en dan val je weer terug. Roetsj'', zegt Ochoa. Ze probeert te blijven inzien dat ze het beter heeft dan veel buren. Dagelijks vormt zich om 13.30 uur een nette rij van mensen die warme maaltijden komen opha len bij het kantoor van lokaal po liticus Catalina Cruz. Ze heeft het uitgeleend aan de gaarkeuken van een beroemde chef. Op veel scho len deelt het stadsbestuur inmid dels ook voedsel uit aan niet-leer- lingen. De economische klap is hard, in deze buurten vol immi granten die werk in de diensten sector verliezen, maar niet in aan- merking komen voor de financi- ele steun van de regering Trump. ,,We moeten deze mensen aan de gang houden, want zij houden New York aan de gang'', vindt Da niel Dromm. ,,Zonder hen, zon der de taxichauffeurs en horeca- medewerkers, stort het hele sys teem in.'' Socioloog William Kornblum, die in Jackson Heights woont en onderzoek deed naar de bewo ners, zegt te 'rouwen' om de buurt. ,,Zo tragisch. De mensen met de minste middelen om de crisis het hoofd te bieden worden het hardst geraakt. Het coronavi rus legt de grootste pijnpunten van de Amerikaanse samenleving bloot.'' Het zou helpen, denkt hij, als de bewoners een zorgverzeke ring en betere toegang tot medi sche hulp hadden. ,,Daar verzet de regering Trump zich tegen. Maar als mensen in Jackson Heights nou gewoon basale rechten had den, dan zou dat ons allemaal be schermen.'' Dat heeft het kabinet afgesproken met hypotheekverstrekkers, ban ken en verzekeraars. Ook is beslo ten dat elke huiseigenaar met fi nanciële problemen in aanmerking komt voor uitstel van betaling. De woningbezitter moet daarvoor zelf contact opnemen met de hypo theekverstrekker of bank. In over leg wordt dan bekeken wat er mo gelijk is. ,,In deze tijd moeten mensen zich geen zorgen maken over een dak boven hun hoofd'', zegt minister Stientje van Veldhoven (Wonen). ,,Ik ben dan ook heel blij met de be reidheid van de woonpartijen om samen naar oplossingen te zoeken voor mensen die in problemen ko men.'' Vereniging Eigen Huis meldde eind maart dat vooral zzp'ers met een eigen woning zich grote zorgen maken over de betaalbaarheid van hun hypotheeklasten. In 2018 gin gen maandelijks een kleine hon derd huizen in Nederland in de ge dwongen verkoop. Een huiseige naar heeft dan een te grote hypo theekschuld, waarop de hypo theekverstrekker of bank besluit de woning te verkopen. Tot 1 juli zijn gedwongen verko pen alleen nog toegestaan als sprake is van criminele activiteiten, zoals fraude, wietteelt of een drugs lab in huis. Als de coronacrisis lan ger aanhoudt dan tot 1 juli, kan de maatregel van het kabinet en de woonpartijen worden verlengd. Nooduitkering Het kabinet hoopt dat de meeste Nederlanders - dankzij het steun- pakket van de overheid - hun hypo theek gewoon kunnen blijven beta len. Zo kunnen werkgevers zich sinds deze week aanmelden voor een regeling waarbij de overheid tot 90 procent van de loonkosten over neemt. Ook kunnen zelfstandigen een nooduitkering van maximaal 1500 euro per maand krijgen als te gemoetkoming in de kosten. Online kunt u ons in alle omstandigheden blijven volgen. Op uw computer, laptop, tablet of telefoon kunt u ook de papieren krant digitaal lezen. Ga naar pzc.nl/digitalekrant of download de app 'PZC Digitale krant' in de app store. als het echt niet anders kan, uit vrees voor de autoriteiten dan wel de ziekenhuisrekening. Queens heeft bovendien min der ziekenhuiscapaciteit dan an dere delen van de stad - er zijn krap 1,3 bedden per 1000 inwo ners, blijkt uit tellingen uit 2014. Dat is minder dan de helft van de ruimte die bewoners van luxe woontorens in Manhattan tot hun beschikking hebben. ,,De ge meenschap is lang genegeerd door politieke zwaargewichten", zeg gemeenteraadslid Dromm. Negeren is makkelijk. In het dis trict mag naar schatting 55 pro cent van de bewoners niet stem- misschien zes bewoners - in die orde van grootte. Eenzaam zijn in quarantaine is een voorrecht, concludeert Daniel Dromm. Net als thuiswerken. Hier wo nen de mensen die supermarkten draaiende houden, maaltijden be zorgen en ziekenhuizen schoon maken. Ze moeten zich blijven blootstellen aan mogelijk be smette stadsgenoten om met de bus of metro op hun werk te ko men. Een aanzienlijk deel van de buurtbewoners heeft bovendien niet de juiste verblijfspapieren en geen zorgverzekering - dat laatste geldt voor ongeveer één op de vier. Zij gaan pas naar de dokter dinsdag 7 april 2020 Verkopers in de wijk Queens nemen geen enkel risico. Op een kunstobject voor het wijkziekenhuis krijgt Trump ervan langs. En in een wijkparkje houden de mensen afstand. fotos privé, ap -William Kornblum, socioloog Huiseigenaren die vanwege de coronacrisis hun hypotheek even niet kunnen betalen, hoe ven niet bang te zijn dat ze hun woning kwijtraken. In ieder geval tot 1 juli gaan huizen in Neder land niet in de gedwongen ver koop. Peter Winterman Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5