Overvloed aan goals omgezet in taarten Overslagbedrijf Vlaeynatie blijft groeien op de Axelse Vlakte Kloosterzande staat nog hoop te wachten 7 FLATS METAMORFOSE Een zonnig Benidorm aan de Schelde, die uitstraling krijgen de drie flats aan het Oostelijk Bolwerk in Terneuzen die samen De Veste vormen. De bewoners zullen er na de gedaante wisseling ook veel comfortabeler bij zitten. Het is met 244 apparte menten één van de grootste wooncom plexen van woning corporatie Clavis. Na de sloop van de oude volkswijk Java verrezen de flats zo'n vijftig jaar ge leden. Ze waren in de loop der tijd wat sleets geworden. ,,We hebben uiteraard altijd gewoon onderhoud gepleegd, maar", geeft Clavis-direc- teur Ruben Karel toe, ,,er was ook wel achterstallig onderhoud. Nu pakken we alles in één keer heel grondig aan." 'Heel grondig' betekent zowel binnen als buiten. De entrees zijn opgevrolijkt en beter beveiligd. Binnenshuis worden keukens en badkamers opgeknapt. Ook ko men de veelal oudere bewoners er behaaglijker bij te zitten. De flats hebben nu energielabel D, dat wordt label A-plus. Karel: ,,We in vesteren in hoogrendementsglas (HR++), spouw- en dakisolatie en een grote houtpelletkachel voor warm water en centrale verwar ming." Wie wel eens langs De Veste rijdt, zal het al gezien hebben. De flat het dichtst bij de stad heeft al Iedereen die op leeftijd is, wil er straks wonen een frisse schilderbeurt gekregen. Zo zullen ook de andere twee vol gen. En de balkons krijgen alle maal een nieuw, wit hekwerk. Zo ondergaat De Veste een onge kende metamorfose. Het Goese ar chitectenbureau Archikon maakte het ontwerp en heeft de toekomst ook alvast in beeld gebracht. Het resultaat is verbluffend. De Veste lijkt straks wel in het Spaanse Be- nidorm te staan, in Benidorm aan de Schelde. De werkzaamheden binnen, zijn vanwege de coronacrisis in middels stilgelegd. ,,Je wilt in deze tijd bij ouderen zo weinig moge lijk mensen over de vloer", ver- klaart Clavis-directeur Karel. Bui ten wordt nog doorgewerkt. Of de geplande oplevering halverwege dit jaar nog mogelijk is, durft Karel niet te voorspellen. ,,De opdracht vanuit de rijksoverheid is dat de bouw door moet gaan, maar we zijn voor De Veste ook afhankelijk van leveringen uit het buitenland. Je weet niet of die allemaal op tijd doorkomen." Hoe dan ook, De Veste wordt klaargestoomd voor de toekomst. Er is in het verleden wel discussie geweest over hoe het verder moest met het wooncomplex. Jongeren zijn er gehuisvest. De belangstel ling voor de appartementen liep terug. Karel vindt de huidige mil joeneninvestering daarom ook meer dan de moeite waard. ,,Ieder- een die op leeftijd is, wil er straks wonen." Eric Riemens en Christian Wisse overhandigden de taar ten, twintig in totaal, gistermor gen vroeg bij verpleeghuis Ter Schorre aan de Bachlaan. Naar binnen mochten ze niet. ,,Ook wel begrijpelijk", aldus Chris tian, ,,hier wonen voor het coro navirus extra kwetsbare men sen." Van tevoren had het team al bedacht de gescoorde doelpun ten a één euro en tegendoelpun ten (gemiddeld 1,2 per wedstrijd) a twee euro om te rekenen in geld en met dat bedrag iets te doen voor een goed doel. Na de uitbraak van het coronavirus was dat snel gekozen, zeker om dat Eric's vrouw Claudia bij SVRZ werkt. ,,Zij zorgt bij wed strijden altijd voor de snacks, nu bezorgen wij haar en haar colle ga's snacks." In totaal hadden de Terneu- zense Boys 5, 350 euro te beste den. Met steun van bakkerij Ris- seeuw kon dat bedrag worden omgezet in twintig taarten met de tekst 'Bedankt voor jullie zorg!'. Vlaeynatie, uit de verte herken baar aan de tientallen meters hoge suikersilo's, vestigde zich in 2015 op het bedrijventerrein aan het Kanaal Gent-Terneuzen. Het van oorsprong Antwerpse bedrijf be gon er met de op- en overslag en het verpakken van kunstmeststof fen. De twee suikersilo's volgden een paar jaar later. Een container- terminal werd ook in gebruik ge nomen. Afzet wereldwijd Een grote installatie voor de ver werking van fosfaten voor de pro ductie van veevoer komt er nu bij. Volgende week moet die volledig operationeel zijn. De fosfaten ko men met name uit Finland en Zweden, vertelt commercieel di recteur Tim Borteel. Vlaeynatie verpakt die op de Axelse Vlakte in zakken van 25 kilo en in big bags van 1200 kilo. Die gaan zowel naar lokale veevoermengbedrijven, zo als Borteel die noemt, als naar af nemers wereldwijd. Wat wereld wijd wordt verspreid, gaat eerst per schip, trein of vrachtauto naar Antwerpen waar het op container schepen wordt geladen. Vlaeynatie is hiermee niet klaar met de expansie op de Axelse Vlakte. Begin mei komt er een snelle verwerkingslijn bij voor het opzakken van speciale kunstmest voor onder meer gazons. Een 'oud' plan om nog twee suikersilo's te bouwen staat in de ijskast. De sui kermarkt is, aldus Borteel, te wis selvallig voor die investering. Kloosterzande is de komende jaren nog niet verlost van wegwerk zaamheden. Daar krijgt het dorp wel wat voor terug: een groot deel van de riolering wordt vervangen en straten worden meteen heringe richt. Er is de afgelopen tijd al veel ge beurd in Kloosterzande. Zo kreeg de Cloosterstraat een complete me tamorfose en is er begonnen aan de sloop van leegstaande gebou wen aan het Hof te Zandeplein. Tot en met 2022 worden rioleringen vervangen en straten heringericht. Dit jaar zijn de Emmastraat, Wil- lem Alexanderstraat, Beatrixstraat en een gedeelte van het Marijke- plein aan de beurt. In deze straten werden vorig jaar alvast de kabels en leidingen vernieuwd en verlegd. Sinds maart wordt er in vijf ver schillende fasen aan de weg ge werkt. Bouwvakantie De Emmastraat, ter hoogte van huisnummer 5/6 en de Hontenisse- hal, is momenteel afgesloten voor verkeer evenals de Willem Alexan- derstraat, tussen de Cloosterstraat en de Emmastraat. Het streven van de gemeente Hulst is om de werk zaamheden in de vier straten voor de bouwvakantie af te ronden. dinsdag 7 april 2020 VL De Veste wordt een soort Benidorm aan de Schelde Harmen van der Werf Terneuzen Ü3_— - -Ruben Karel, directeur Clavis Renovatie van flats De Veste en impressie van de 'gedaante wisseling'. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE/IL- LUSTRATIE: ARCHIKON Eric Riemens (links) en Christian Wisse met een van de taarten voor SVRZ Terneu zen FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Ze scoorden er lustig op los, de voetballers van vrienden team Terneuzense Boys 5. Gemiddeld acht stuks per wedstrijd. Die score hebben ze omgezet in taarten om het personeel van de SVRZ-zorg- centra in Terneuzen een hart onder de riem te steken. Harmen van der Werf Terneuzen In deze voor veel ondernemers barre tijd is er toch een licht puntje: het Belgische overslag bedrijf Vlaeynatie op de Axelse Vlakte bij Westdorpe breidt uit met een installatie voor het ver pakken van grondstoffen voor de veevoederindustrie. Zo'n tien extra banen levert dit op. Vlaey- natie Westdorpe biedt dan werk aan ruim tachtig mensen. Harmen van der Werf Axel Sophie Stockman Kloosterzande

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 43