Restauratie Zuidwellebrug bijna van start 7 MARLEEN EN JOHN MEULDIJK INGEPAKT ,,We gaan naar Frankrijk'', lieten Marleen en John Meuldijk twee maanden geleden familie en vrienden weten. Het was een kwestie van inpakken en wegwezen om hun droom van emigreren naar dat land te verwezenlijken. ,,Dat inpakken is gebeurd, dat 'wegwezen' duurt nog even'', constateert John laconiek. Inmiddels ziet de wereld er door de coronacrisis immers heel anders uit. Frankrijk heeft de grenzen gesloten en zeker een maand nog mogen er daar geen definitieve koopcontracten gesloten worden. Dus zitten De Meuldijkjes morgen niet - zoals de bedoeling was - bij de notaris in Frankrijk om de koop van hun huis in het dorpje Montceaux- l'Étoile te bekrachtigen. De ver koopakte van hun woning in Zon- nemaire passeerde gisteren wel bij de notaris. Voorafgaand maakten John en Marleen met kopers en makelaar nog een rondgang door die lege woning. Emotioneel? ,,Nee, niet wat het huis betreft. Dat is in feite maar een stapel ste nen en dat emigreren naar Frank rijk wilden we al dertig jaar. Het afscheid van de buren aan beide kanten viel veel zwaarder'', laten ze weten. Hun plan was zondagnacht op een camping hier in de regio te overnachten en gisteren richting Frankrijk te rijden om daar zelf enkele dagen eerder te arriveren dan de verhuiswagen met aanhan ger. De praktijk is anders: Marleen en John vertoeven nu voorlopig tussen twee woningen en twee landen in en moeten maar af wachten hoe de zaken zich verder ontwikkelen. Hulp Ze klagen niet, integendeel. Ze zijn ontzettend blij met de gewel dige hulp van vrienden, die zelf geruime tijd toch elders wonen en hun volledig ingerichte woning in de polder in Middenschouwen be schikbaar hebben gesteld. ,,Dat aanbod heeft ons zoveel rust ge- Dat emigreren naar Frankrijk wilden we al dertig jaar bracht'', verzucht Marleen. John vult aan: ,,We zitten hier nu al een week, want in ons eigen huis was het niet meer te doen. Daar ston den meer dan driehonderd ver huisdozen opgestapeld. Dat was sluip door, kruip door en er kon nauwelijks nog daglicht binnen vallen.'' Een gespecialiseerd verhuisbe drijf uit Arnhem heeft inmiddels alle dozen en inboedel opgehaald en alles staat opgeslagen totdat er weer transport naar Frankrijk mo gelijk zal zijn. ,,Ja, dat zal best een aardig kostenpostje worden'', con stateert John terwijl hij zijn Franse zonnehoed zwierig op z'n hoofd zet. Hij heeft nog snel zijn slippers uit de grote bulk gevist, want wie weet hoe lang het tijdelijk verblijf hier nog zal duren. Weken? Maan den? Ze gaan er het beste van ma ken en geduld betrachten. ,,Voor- lopig vallen er van hieruit ook nog allerlei administratieve dingen te regelen hoor'', zegt Marleen. Inmiddels houden zij en John nauw contact met hun Brabantse kennissen Jacqueline en Noud die al jaren een camping runnen in Montceaux-l'Étoile. Er zijn in die omgeving nog geen coronabe smettingen vastgesteld, maar de maatregelen zijn er streng. Wie op weg gaat, moet een attest bij zich hebben om aan te geven met welk doel en waarnaartoe. Op elke ro tonde staat een controleur om dat te checken.'' John en Marleen lezen digitaal ook de regiokrant van hun toe komstige woongebied om op de hoogte te blijven. Verder houden ze goede moed daar binnen af zienbare tijd toch echt zelf naar toe te gaan. Esme Soesman Zierikzee ,,De eerste indruk is dat de houten fundering er niet echt slecht aan toe is. Het ligt vrij diep en voor een deel in heel dichte klei", zegt architect en bouwhistoricus Hans Sinke van Bouwwinkel Zeeland na het onder zoek maandag, door gespeciali- seerde duikers. Verder onderzoek in het laboratorium moet definitief uitsluitsel geven. Tot die tijd wordt verder gewerkt aan de inrichting van de bouw plaats en het ontmantelen van de in 1784 gebouwde brug. Hoewel Sinke al heel wat oud spul voorbij zag ko men, maakt de Zuidwellebrug ook bij hem iets los. ,,Het blijft elke keer fantastisch dat men zulke dingen in die tijd op zo'n manier maakte." Nu al hebben de duikers ontdekt dat sommige balken uitsteken. Zij zorgden er destijds waarschijnlijk voor dat de bouwvakkers van weleer niet in de blubber stonden weg te zakken. ,,Alleen al wat er nu aan gegevens boven water komt, maakt zo'n res tauratie de moeite waard. Daar- naast is zo'n brug heel bepalend voor de entree van de stad. En het vertelt ook het verhaal over de ont- Zo'n brug vertelt het verhaal over de ontwikkeling van Zierikzee wikkeling van Zierikzee." Over de Zuidwellebrug, die in een ver verleden aansloot op een van de stadspoorten, klepperden ooit alleen voetgangers en paarden met karren. Veel en veel later kwam daar (zwaar) gemotoriseerd verkeer bij. Dat bleek uiteindelijk fataal voor de brug, die medio 2017 van wege instortingsgevaar voor auto's werd afgesloten. In het najaar van 2019 ging de brug ook voor fietsers en voetgangers op slot. Alleen die laatste twee doelgroepen kunnen straks, als de klus begin volgend jaar geklaard is, weer over de brug heen. In de bouwkuip wordt het water kunstmatig laag gehouden. Van daag worden pontons in het water gelegd. Daarna gaat de klus begin nen. Eerst worden de ijzeren leu ningen weggehaald en hersteld. Ook de natuurstenen deksloven, ofwel de stenen randen, worden genummerd afgevoerd en gerepa reerd. Daarna zijn de brugbogen zelf aan de beurt. De steentjes waarmee zij zijn opgemetseld, wor den voor zover mogelijk herge- Ambachtelijk metselwerk. Dat is onbetaalbaar - Hans Sinke bruikt. Anderen worden speciaal gebakken. Alleen al het vakman schap wat van die brug afspat, fas cineert Sinke. ,,Ambachtelijk met selwerk. Dat is onbetaalbaar. Die ambachtelijke kwaliteit, die is enorm." ifPW: dinsdag 7 april 2020 SD Tussen twee huizen en twee landen in Ali Pankow Zonnemaire John en Marleen Meuldijk klussen graag wat in de tuin om hun dank te betuigen voor het tijdelijk onderdak dat vrienden hun boden. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK -John Meuldijk Het is misschien qua constructie geen uniek bouwwerk, maar de Zuidwellebrug in Zierikzee is wel een bijzonder exemplaar. Duikers onderzochten gisteren de houten fundering van de brug. De bouwkuip is klaar. De restauratie van het eeuwenoude bruggetje staat op het punt te beginnen. - Hans Sinke, architect en bouwhistoricus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41