CORONAVIRUS Kuzu voelt zich politiek gelyncht door Öztürk NIEUWS 3 Protocol voor toewijzing ic-bedden in geval van een tekort We moeten ons in elk geval voorbereiden op 'code zwart' Het staat letterlijk in de recent ver spreide richtlijn van de landelijke vereniging voor ic-artsen: 'Bij on voldoende capaciteit worden ook patiënten van 70 jaar of ouder niet meer opgenomen of behandeld op de ic.' Voor alle duidelijkheid: die leef tijdsgrens geldt nu nog niet, maar had kunnen ingaan op het mo ment dat de ic's overstromen met coronapatiënten en het kabinet de 'crisisfase' uitroept. Biologische leeftijd Maar de gevoelige passage wordt uit de richtlijn geschrapt, zegt Die- derik Gommers, intensivist bij het Erasmus MC en voorzitter van de landelijke vereniging voor inten sive care, tegen deze krant: ,,Wij dokters werken heel vaak met leef tijd, maar we realiseren ons dat deze zin niet goed geland is. Als er iemand van 65 en iemand van 71 komt, moet je kijken naar de biolo gische leeftijd, de levensverwach ting, naar wat iemand aan medi sche achtergrond heeft. Er zijn mensen van 72 die heel vitaal zijn en niks mankeren, dus het is te recht dat zij hiermee problemen hebben. Aan het eind van de week hopen we de nieuwe tekst van het triageplan klaar te hebben." Dat protocol moet artsen op de ic helpen bij het maken van de moei lijkste keuzes in hun loopbaan. Als niet iedereen meer een plek op de ic kan krijgen, worden bedden eerst verdeeld op basis van medi sche status en levensverwachting en - in de allerlaatste fase - ook op niet-medische gronden. Want om een 'loterij' te voorko men is de crisisfase onderverdeeld in drie blokken. In het eerste blok gaat de drempel voor opname om hoog, worden patiënten geweigerd die waarschijnlijk nog maar kort te leven hebben, al zeer zwak zijn en/of kampen met zware ziektes. In het tweede blok wordt de medi sche selectie nog strenger en wordt ook gekeken naar mensen die al op de ic liggen: heeft verdere behan deling nog wel zin? Als er dan nog steeds een bed dengebrek is, gaat het derde blok in, en moet er gekozen worden op basis van niet-medische gronden. Er kan geloot worden, het principe 'wie het eerst komt' is een optie, maar ook leeftijd en sociale status kunnen een rol spelen. Die laatste fase is allesbehalve routinewerk voor Nederlandse artsen. Het is be langrijk dat in elk ziekenhuis de zelfde regels gelden, daarom wordt nu een definitief draaiboek voor de crisisfase geschreven. Ver-van-ons-bedshow De Federatie Medisch Specialisten heeft na consultatie van medisch- ethici vorige week een eerste con cept-versie voorgelegd aan de In spectie; artsenfederatie KNMG en andere partijen buigen zich er nu nog over. Dit protocol had mis schien allang een keer opgesteld moeten zijn, erkennen betrokke- nen, maar tot vorige maand leek zulke 'oorlogsgeneeskunde' ook voor professionals een ver-van ons-bedshow. Lichtpuntje: vooralsnog lijkt de crisisfase ook wat verder weg. De dagelijkse toestroom van corona patiënten naar de afdelingen voor meest intensieve zorg vlakt de laatste dagen af. Gisteren kwamen er 24 ic-patiënten bij, de dagen er voor waren dat er tussen de 25 en 35, flink minder dan de 80 tot 100 nieuwe coronagevallen die vorige week dagelijks op de ic belandden. Er liggen nu 1409 Nederlanders met corona op de ic, de ziekenhui zen hebben 2400 plekken (waar van 500 voor niet-coronapatiën- ten). Daarmee is er nog ruimte voor 500 coronapatiënten. 'Dus is het 'afwachten of we in Nederland daadwerkelijk in 'code zwart' terechtkomen', meldt René Héman, voorzitter van artsenfede ratie KNMG op de website. 'Maar we moeten er ons wel op voorbe reiden. Dan is het voor zowel de burgers, maar ook voor dokters, belangrijk dat we overal in Neder land op dezelfde manier keuzes maken.' Aan het eind van de week moet dat afwegingskader klaar zijn. In de hoop dat het al snel daarna voor altijd in de lade kan verdwijnen. De oprichters van Denk liggen pu bliekelijk met elkaar in de clinch, nu de afgezette fractievoorzitter Kuzu een verklaring naar buiten heeft gebracht. 'Broedermoord op zijn pijnlijkst', zo beschrijft Kuzu de handelingen van Öztürk. HP/De Tijd meldde vorige week dat Kuzu al jaren wordt achtervolgd door een 'grensoverschrijdende' re latie met een vrouwelijke mede werker van Denk. Kuzu schrijft nu dat zijn vroegere vriend Öztürk - de twee verlieten jaren geleden sa men de PvdA om een eigen partij te beginnen - dat verhaal heeft gelekt. W Kuzu wil de ruzie uitvechten op het partijcongres in juni Over het afgelopen jaar schetst Kuzu de machtsstrijd met fractielid én partijvoorzitter Öztürk. Achter de schermen was de spanning na de vorige zomer te snijden. Drie weken geleden werd Kuzu uitgenodigd voor een bijeenkomst met Öztürk. Daar liet Öztürk hem weten dat het partijbestuur Kuzu niet als lij sttrekker wilde. Want Ka mervoorzitter Arib zou op de hoogte zijn van de buitenechtelijke affaire en Öztürk vreesde dat Arib dit voor de Tweede Kamerverkie zingen van 2021 zou laten uitlekken. Een week heeft Kuzu nagedacht. Hij heeft alle vertrouwen in de goede afloop van het Denk-congres dat hij in juni te woord wil staan. Over de kwart miljoen Denk-stem- mers in 2017 schrijft Kuzu: 'Die mensen werden niet aangesproken door de baard van Öztürk (10.000 stemmen), maar het verhaal van Kuzu (126.000 stemmen) en Azar- kan (60.000 stemmen).' Daarmee hint hij erop dat het derde Denk- Kamerlid Farid Azarkan in zijn kamp zit. dinsdag 7 april 2020 Een medewerker van de intensive care. Voorlopig heeft Nederland nog ic-bedden genoeg. foto arie kievit Regels in de maak voor moeilijke keuzes op ic Er had allang een pasklaar pro tocol voor kunnen zijn, maar dat is er niet. Dus wordt deze week keihard gewerkt aan de pre cieze regels wie er bij een bed dentekort nog op de intensive care terechtkan. De 70-plusre- gel gaat na kritiek wel over boord. Niels Klaassen Rotterdam Denk-Kamerlid Tunahan Kuzu ervaart de manier waarop hij door medeoprichter en partij voorzitter Sel$ük Öztürk is be handeld als broedermoord, zo laat hij in een verklaring weten. Hij verlaat de fractie niet en wil de ruzie uitvechten op het partij congres. Edwin van der Aa Jan Hoedeman Den Haag Kuzu spreekt in zijn verklaring over 'broedermoord'. foto anp -René Héman, KNMG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3