Reeën trekken baantje in de Schelde Heb je Kuip nodig of een luisterend oor? Ga naar nletalleen.nl op bel 0800-1322 Je bent ietalleen 8 ZEELAND POPULATIE ZEEUWS-VLAANDEREN dan steken ze niet de Wester- schelde over. Dan zoeken ze dat gewoon in Zeeuws-Vlaanderen zelf. Zeeuws-Vlaanderen zit - tus sen aanhalingstekens - nog niet vol met reeën." Wel komen in Oost-Zeeuws- Vlaanderen meer reeën voor dan in West-Zeeuws-Vlaanderen. ,,Al nivelleert dat wel hoor", zegt Leef- Het was zo mooi dat ik even ben afgestapt om wat foto's en een video te maken -Jochem Roels tink. ,,Dat is echt een kwestie van tijd. De populatie breidt zich lang zamerhand uit." Dat ziet Sander Crasborn van de Faunabeheereenheid Zeeland ook. Volgens hem zijn er in Zeeuws- Vlaanderen 300 reeën geteld. In Oost-Zeeuws-Vlaanderen worden soms dieren afgeschoten omdat er anders te veel zijn; in West- Zeeuws-Vlaanderen is dat nog niet nodig. ,,We kijken daarvoor onder meer naar de verkeersveilig heid, het welzijn van de dieren en of dieren schade toebrengen." Op zijn tochten op de racefiets komt hij wel vaker reeën en vossen tegen. Maar zondag zag Jochem Roels uit Klooster- zande iets dat hij nog nooit zag: drie dartelende en zwemmende reeën in de Westerschelde. „Ik dacht: wat ligt daar nou in het water?" Jochem was net een kwar tiertje onderweg voor een rondje van een kilometer of 100. ,,Ik reed rond de 30 kilometer per uur, briesje schuin mee, redelijk op mijn gemakje." Genietend van de omgeving zag hij op de Kanaaldijk tussen Kampen en Zeedorp iets dat hij nog nooit heeft gezien. ,,Drie reeën in het water. Het was zo mooi dat ik even ben afgestapt en mijn telefoon heb gepakt om wat foto's en een video te maken." Daarna trapte hij in een kleine 3,5 uur zijn rondje: via Terneuzen, langs het Kanaal richting Zelzate (de grens net niet over) en dan via Zuiddorpe, Koewacht, Heikant, Steen en uiteindelijk via Emma- dorp weer terug. Onderweg ziet Jochem wel vaker dieren, vertelt hij. ,,Zeker als je 's morgens vroeg vertrekt. Want dan zie je reetjes op verschillende plekken. Tussen Axel en Hulst bijvoorbeeld kun je er veel zien. En 's avonds zie ik vaak vossen tussen Paal en Emma- polder. Maar dit tafereel met de reeën was wel heel bijzonder." Dat reeën heel goed zwemmen, beaamt boswachter Karel Leeftink van Staatsbosbeheer. ,,Er zijn ook wel eens reeën naar de Waddenei landen gezwommen." Waarom ze nu de Westerschelde in gaan? ,,Dat heeft niet zozeer te maken met de tijd van het jaar, denkt Leeftink. ,,Ik denk dat ze op een of andere manier verjaagd zijn, bijvoorbeeld door een hond." Jonge reeën moeten op een ge geven moment toch een territo rium gaan veroveren? ,,Klopt, maar dinsdag 7 april 2020 GO niet alleen. Jeffrey Kutterink Kloosterzande Kijk op de site bij /video Inzet: de drie reeën klimmen na een stukje zwemmen op een strekdam, Jochem Roels filmde het zwemtochtje. foto camile schelstraete, foto inzet jochem roels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32