Stadsraad: actie tegen toerende motoren 'Asociale brandstichting in toren' Alleen fractievoorzitters bij raadsvergadering Vlissingen 7 OPHOGING GROND EXTRA KOSTEN De Middelburgse wijk Essenvelt moet zijn eigen regenwater opvangen, maar de grond ligt er zo laag dat natte voeten dreigen. Dat gaat flink wat extra geld kosten. i ssenvelt ligt zo laag en het grondwater staat zo hoog, dat er heel veel extra grond nodig is om I te zorgen dat bewoners van de Middelburgse nieuwbouw wijk droge voeten houden. Een te genvaller van 1,8 miljoen euro voor de gemeente. Toch vindt wethou der Chris Dekker niet dat gekozen is voor de verkeerde plek om vier honderd huizen te bouwen. Het poldergebied tussen Mid delburg en Oost-Souburg is al ja ren in beeld voor een nieuwbouw wijk. Nu blijkt dat het gebied zo laag ligt, dat er grote kans is op wa teroverlast. De grond ligt op min stens een halve meter onder NAP en op sommige stukken zelfs an derhalve meter eronder. Tel daar bij op de hoge grondwaterstand én het hoge polderpeil en het pro bleem is duidelijk. Klimaatbestendige wijk Maar dat is nog niet alles: de bo dem klinkt ook nog eens gemak kelijk in. Dus om wegen aan te leg gen en huizen te bouwen, is nog meer zand nodig. De volle omvang van deze problemen is pas vorig jaar doorgedrongen, zegt wethou der Dekker. ,,We wisten dat het gebied laag ligt. We hadden ook rekening ge houden met de noodzaak om het op te hogen met grond. Maar pas toen we de plannen helemaal uit gewerkt hadden en het bestek maakten voor de aanbesteding van het project, werd pas duidelijk hoeveel grond nodig is." Regenwater Bovendien wil Middelburg van Essenvelt niet alleen een duur zame maar ook een klimaatbe- stendige wijk maken. Dat betekent geen gasaansluitingen, maar ook geen hemelwaterriolering. Het re genwater moet door het landschap worden verwerkt. Daarom liggen er allerlei waterpartijen en on- dieptes die bij hevige regen als op vang dienen. ,,Om te zorgen dat mensen droge voeten houden, moeten we de huizen zo hoog mo gelijk bouwen. En daar is veel meer grond voor nodig dan we hadden verwacht", erkent Dekker. De afgelopen maanden is verder berekend wat dat gaat kosten. De uitkomst is een tegenvaller voor de gemeente van 1,8 miljoen euro. Dekker: ,,Dat is wat we extra moe ten investeren. Die kosten kunnen we niet terugverdienen. We zullen Pas toen we het bestek maakten werd duidelijk hoeveel grond er nodig was nog steeds enkele miljoenen euro's winst maken op dit project, maar wel anderhalf miljoen euro minder dan gehoopt." Een weg terug - toch maar geen huizen bouwen in Essenvelt - is er eigenlijk niet. ,,Zo veel ruimte voor nieuwbouw hebben we in Middel burg niet, maar de vraag is wel groot. Op de lijst met belangstel lenden staan meer dan duizend mensen. Dat zijn vooral mensen uit de omliggende wijken, en in minder mate uit Oost-Souburg, Vlissingen en Veere." Daarom vindt hij ook niet dat Essenvelt bij nader inzien een verkeerde plek is voor woningbouw. Het ophogen van gebieden om woningbouw mogelijk te maken is ook niet nieuw in Middelburg. Dat was al nodig in de Veerse Poort, de Mortiere en Rittenburg. Maar ner gens zo ingrijpend als in Essenvelt. Emile Calon Veere ,,Er was hier niets open, geen terras, geen restaurant, maar toch kwamen er hier honderden voertuigen door de stad toeren. Alleen maar om even een rondje te rijden door Veere waarbij ze overlast veroorzaken en vervol gens weer verder trekken." Van Rijswijk zegt dan ook dat de Stadsraad nog deze week con tact gaat leggen met de ge meente in de hoop dat er iets wordt gedaan. ,,Zodat inwoners over een paar dagen niet opnieuw het gevoel hebben dat ze het middelpunt vormen van een auto- en motor toertocht." Hij wij st erop dat vorig jaar zo mer een proef is gedaan met het autoluw maken van het Veerse centrum. De reacties van de in woners waren toen positief en er zijn plannen om dat dit jaar ook weer in te voeren. Wat Van Rijs wijk betreft mag dat zo snel als mogelijk weer worden inge voerd. Lekker rijden Hij vindt het ook zeer vreemd dat in tijden van de coronacrisis het geaccepteerd wordt dat hon derden motorrijders zomaar door het stadje mogen rijden. ,,We krijgen het dringende ad vies thuis te blijven wegens het gevaar van besmetting, en zij gaan gewoon lekker met velen rijden." VLISSINGEN De Vlissingse gemeenteraad houdt donder dag 16 april een bijzondere raadsvergadering. Alleen de dertien fractievoorzitters ko men bij elkaar om twee beslui ten te nemen. De Middelburgse gemeente raad vergadert diezelfde avond. De Middelburgse raad hoopt via een speciale audio- en beeldverbinding te verga deren. De vergadering moet - via YouTube of een ander digi taal kanaal - te volgen zijn voor belangstellenden. Als de proef slaagt, gaat Vlissingen het vol gende maand ook zo doen, mochten de corona-maatrege len nog van kracht zijn. Op de Vlissingse raadsagenda staan volgende week alleen de vaststelling van een bestem mingsplan om een woning in het buitengebied te kunnen bouwen en een voorberei- dingsbesluit om ongewenste ontwikkelingen op voormalige sportvelden op Baskensburg te voorkomen. Dat zijn 'geen controversiële stukken' en daarover kunnen de fractie voorzitters - die eerder rugge spraak hielden met hun frac tieleden - wel een besluit ne men, verwacht de griffie. VROUWENPOLDER Onbegrijpelijk en ontzettend zonde. Zo noemt John Kodde van de ondernemersver eniging Vrouwenpolder het vernielen van de uitkijk toren bij het strand. Dat gebeurde afgelopen week einde. Panelen werden van de toren gesloopt en in brand gestoken. De toren staat er sinds 2014 en is een geschenk van de ondernemers van de badplaats. Volgens Kodde werd er volop gebruik van gemaakt. ,,Vanaf die toren hebben mensen een prachtig uitzicht over het strand en de duinen." Hij vermoedt dat de schade in de duizenden euro's loopt. ,,Een specialist is nog aan het bekijken wat nodig is om de toren te herstellen." Hij verzekert dat de uit kijktoren ook daadwerkelijk hersteld wordt zodat be zoekers straks weer vanaf die toren kunnen genieten van duinen, strand en zee. De wijkagenten van Veere melden op Instagram ook dat ze het onbegrijpelijk vinden dat de toren zo is ver nield. Ze hebben er geen goed woord voor over: ,,Een asociale brandstichting." Ze zijn op zoek naar getuigen in de hoop de daders op te kunnen sporen. dinsdag 7 april 2020 WA Natte voeten dreigen in laag gelegen waterwijk Essenvelt Maurits Sep Middelburg Grote waterpartijen moeten het regenwater in Essenvelt opvangen. luchtfoto peter buteijn -Chris Dekker, wethouder De Veerse Stadsraad hoopt dat de gemeente in actie komt tegen rondrijdende mo- torgroepen en automobilisten die zonder enig doel door Veere toeren. Afgelopen weekeinde was het volgens secretaris Nico van Rijswijk bar en boos met talloze mo torrijders en eigenaren van cabrio's die een rondje Veere deden. De deels vernielde toren. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31