5 Hoofdpijn na een dag thuiswerken? Stijve schouders en pijn in je onderrug? Misschien ervaar je zelfs wel tintelingen in je vingers of benen. Doordat we nu massaal thuiswerken ontstaan er klachten. Op kantoor kun je met een slinger je bureau omhoog of omlaag bewegen. Heb je een bureaustoel met armleuning. Maar thuis zit je hooguit op je beste eetkamerstoel aan een veel te hoge tafel. En dat is vragen om problemen. ls je normaal gespro ken last krijgt van je lijf, stap je bij de fysi otherapeut binnen. ^^^^^^Die masseert je spie ren los, geeft oefeningen mee, zo dat je er weer even tegenaan kunt. Ofje gaat na het werk misschien wel naar de sportschool. Maar die blijven voorlopig nog wel even gesloten. Voor wie de komende weken toch fit wil blijven en aan het thuiswerken geen klachten wil overhouden, geven ergothera peut Matthijs van 't Westende en cesartherapteut Annedien Kole van fysiotherapie Van Loo Veerhoek praktische tips. RSI-achtige klachten Ze horen het deze dagen veel van cliënten die ze nu virtueel via een videoverbinding spreken: nek- klachten, vastzittende schouders of een vermoeid gevoel in de on derrug. Van 't Westende: ,,Ook RSI-achtige klachten horen we nu vaker, zoals last van de polsen. Dat komt doordat mensen mas saal thuiswerken. Ze zitten bij voorbeeld aan de keukentafel, zonder goede stoel, naar beneden starend op hun laptop." Het gevolg is extra spanning op allerlei spieren in het lijf. ,,Wat je veel ziet is een gebogen nek. Soms zelfs in een hoek van 60 graden. Dat is vragen om problemen. Je hoofd weegt gemiddeld 5 a 6 kilo gram. Daar zijn je nekspieren op ingesteld. Maar zit je gebogen, dan kan de belasting voor je spie ren oplopen tot wel 30 kilogram. Die extra spanning in je nek kan weer voor hoofdpijn zorgen." Een paar blokjes hout Toch hoeft het werken aan een eetkamertafel helemaal niet ver keerd te zijn. Kole: ,,Het is maar net welke aanpassingen je doet. Als je een beetje creatief bent, kom je een heel eind. Zo kun je een bureau prima verhogen met een paar blokjes hout. En heb je op je werk een voetenbankje, pak een plank en een paar stenen en je bent er ook. Maar wie thuis- werkt kan ook een beroep doen op de werkgever voor een belas tingvrije vergoeding." Aangezien we deze maand nog wel thuiswerken, het zonder fysi otherapeut en sportschool moe ten stellen, zetten we de belang rijkste tips op een rijtje: Wie thuis op een laptop werkt kan volgens Matthijs niet onder een laptopstandaard uit. ,,Zo'n standaard zorgt ervoor dat je niet meer naar beneden zit te turen. Het brengt je beeldscherm op ooghoogte en dat geeft minder belasting op je nekspieren en wervels. Een andere optie is een losse monitor. Let meteen even op de afstand van je ogen tot het scherm. Dat doe je heel eenvou dig door met een gestrekte arm een vuist te maken naar je moni tor. Die afstand is ideaal. Voor kleinere mensen geldt een dub bele vuist. Wie de laptop in een standaard zet, heeft wel een los toetsenbord nodig. Het liefst een zo compact mogelijk model, zon der numpad. Die leg je op 5 tot 8 centimeter van de tafelrand." ,,Negen van de tien keer is dat niet het geval. Als stelregel kun je het volgende hanteren: ben je 1,80 me ter lang, dan moet de bovenkant van je werkblad 74 centimeter zijn. Bij elke 5 centimeter die je langer bent, komt daar 2 centimeter blad hoogte bij. Dus: voor iemand van 1,90 meter is 78 centimeter ideaal. Je kunt dat eenvoudig oplossen met blokjes hout." ,,Zit je op een eetkamerstoel? Dan kun je er vanuit gaan dat ie te laag is. Ideaal is het als je armen en be nen een hoek van 45 graden ma ken. Daarbij rusten je polsen op het bureau. Met een dik kussen of boek kom je misschien al een eind in de richting. Je zithouding is heel belangrijk. De meeste men sen zitten voorovergebogen te werken. Als stelregel kun je aan houden dat je oren en schouders in één lijn moeten zitten. Wie veel last heeft van de onderrug kan een opgerolde badhanddoek in de on derrug leggen." ,,Dat horen we vaker. Het loopje naar het koffiezetapparaat of de printer is er niet meer bij. En mis schien nog wel belangrijker dan in de juiste houding werken, is be wegen. Iedere 20 tot 30 minuten moet je even in beweging komen. Zit je boven, loop de trap even op en neer. Of ga naast je bureau even een aantal keren door de knieën. Dat komt je doorbloeding ten goede. Blijf vooral niet zitten en ga even weg van dat scherm. Je kunt het jezelf heel eenvoudig aanleren: iedere keer als je telefoon krijgt, sta je op en maak je een rondje door het huis." ,,Als je dan toch gaat lopen, laat even die schouders rollen. Trek ze op tot je oren, adem in en laat je schouders weer los als je uit ademt", legt Kole uit. ,,Als we ach ter de computer werken, trekken we vaak onbewust onze schouders op. Dat zorgt voor een constante spanning en juist dat moet je zien te voorkomen." ,,Thuiswerken kan op verschil lende manieren voor extra stress zorgen. Ongemerkt werk je langer door, neem je minder pauzes, werk je soms op een alles behalve ideale plek en heb je ook nog eens te maken met gezinsleden die thuis zijn. Allemaal factoren die van invloed kunnen zijn op jouw stressniveau. Daardoor slaap je misschien wel slecht, krijg je last van stijve spieren en andere licha melijke kwalen. Ademhalingsoe feningen kunnen je helpen ont spannen." dinsdag 7 april 2020 GO Tips om klachtenvrij thuis te werken Annedien Kole laat zien hoe je een goede houding aan kunt nemen tijdens het thuiswerken. fotos dirk jan gjeltema Matthijs van 't Westende laat zien hoe het niet moet. Timo van de Kasteele Vlissingen 1. Koop een laptopstandaard 2. Hoe weet ik of mijn bureau of tafel de juiste hoogte heeft? 3. En dan die stoel, hoe weet ik of die goed is? 4. Nu ik thuiswerk kom ik bijna mijn plek niet meer af. 5. Laat die schouders rollen 6. En let op je ademhaling Kijk op de site bij /video Thuiswerken door Corona: zo houd je het gezond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29