'Alsof ik leef in parallelle wereld' 'Een rotdag op m'n werk spui ik thuis' consensus over de centen CORONAVIRUS 19 Conny van Bentum (54), oud-zwemster Maaike Head (36), oud-roeister ons daarbij ook zorgen zouden maken om schaarste aan bescher mende kleding en materialen. Het voelt nu alsof ik in een parallelle wereld leef. Man en kind werken en studeren thuis en ik ga elke dag de coronawereld in. Ik sta ermee op en ga ermee naar bed. Of ik me zorgen maak? ,,We gaan hier wel doorheen ko men. Maar aan het einde van de rit kennen we allemaal iemand die ernstig ziek is geweest of het niet heeft gered. Dit gaat een enorme impact hebben op iedereen. Co rona wordt een mijlpaal in ieders leven.'' hebben we zo'n vijftien coronapa tiënten. Het is heftig. Op een IC heb je altijd zieke mensen. Bij veel patiënten zie je weinig verbete ring, de stapjes vooruit zijn minis- tapjes. En een hoop mensen red den het niet. Het is frustrerend, je levert de beste zorg en het helpt niet. Ik zie patiënten die jonger zijn dan ik. Hoe kan dat nou toch? De perfecte manier van behande len zullen we pas achteraf weten. ,,Als arts krijg je altijd veel voor je kiezen. Ik kan niet zeggen dat je eraan gewend raakt als iemand overlijdt, maar het brengt je min der van je stuk. Het is anders voor de verpleegkundigen die normaal op afdelingen werken waar ze soms veel minder met de dood te maken krijgen. We staan met tra nen in de ogen als er bij een bed een mailtje aan een patiënt wordt voorgelezen. Daar krijg ik een brok van in mijn keel, hoor. ,,De aanloop naar de coronacrisis trok ik slecht. Toen het in Italië losging, voelde ik onrust: wat gaat er komen, hoe erg wordt het, vullen we straks de IC in één weekend? Dat had ik bij het roeien ook altijd, vooral spanning vooraf. Ik wil ge woon aan de gang gaan. Nu de crisis daar is, probeer ik alles wat er op me afkomt te zien als uitdaging. Ik zie nu dat we het aan kunnen, voorals nog. Dat geeft er gens iets van rust. Verder stop ik niets weg, want dan kom je jezelf later tegen. Een rotdag spui ik thuis. Dan zegt mijn vriend, die niet medisch opge leid is: 'Schat, ik heb geen idee waarover je het hebt'. Maar mij helpt het." t I ater dit jaar vier ik mijn 25- jarig jubileum als I— huisarts. Nee, na tuurlijk heb ik zoiets nooit meegemaakt. Dit is crisisgeneeskunde. We hebben de werkzaamhe den hier in Amersfoort op gesplitst. Er is een spreekuur uitsluitend voor luchtwegproble men, met de arts volledig in be schermend pak en ergens anders een gewoon spreekuur. Daar is het nu juist rustiger en dat baart me ook zorgen, een bijeffect mag niet zijn dat mensen met ernstige pro blemen bang zijn om ons te belas- ten. Op het luchtwegspreekuur fungeren wij als filter: wie moet naar het ziekenhuis, wie kan nog verantwoord thuisblijven? De aantal len nemen toe, het zorgt voor spannende situaties. Ik ken patiënten die hele maal niet zo oud zijn en al lang op de IC liggen. Hoe komen ze hier doorheen? Soms lijken pa tiënten na een week beter, om ver volgens snel alsnog doodziek te worden. ,,Dat er ooit weer een pandemie zou komen, wisten we. Maar ik had nooit kunnen denken dat we atuurlijk hoefde ik niet na l I te denken toen ik werd \l gevraagd om tijdelijk op de IC te werken. Niemand van ons. Dat doe je gewoon. Ik werk nu ook meer uren, misschien worden ze niet uitbetaald, maar dat kan me niet zo veel schelen. ,,Ik werk sinds 2015, met tussen pozen, als arts. Op dit moment in opleiding tot chirurg in het Zuy- derland Medisch Centrum in Sit- tard en Heerlen op de afdeling chi rurgie. Daar gaan nu alleen de ur gente operaties door. Daarom werk ik nu meestal op de IC's. Vanuit mijn opleiding heb ik daar ook ervaring mee. We hebben naast de reguliere IC nu een tijde lijke extra IC. Je werkt compleet ingepakt, zelfs met een soort duik- maskers. Pittig, de kleding is warm en beknellend, allesbehalve de ideale werkkleding. Maar het moet. ,,Ik heb vanuit mijn topsportcar rière geleerd flexibel te zijn. Vlak voor onze halve finale tijdens de Spelen in Rio werd de race uit gesteld. Oké, knop om, mor gen weer een dag. Ik zie om me heen in het ziekenhuis heus dingen piepen en kra ken, maar er is ook grote saamhorigheid. Normaal werkt een IC supergeregu- leerd. Nu werken er noodgedwongen veel mensen voor wie dit nieuw is. Iedereen is uit zijn comfort- zone. Maar hup, aan het werk. Niet lullen maar poetsen. Dat zit in ons dna. ,,Momenteel seizoenkaarthouders, die straks eventueel vier of vijf duels moeten missen omdat de competitie inder daad wordt stilgelegd, te compen seren. Er zijn clubs die voorstellen 'om dan volgend seizoen vijf keer iemand gratis mee te nemen' naar een thuisduel. Maar bij clubs met volle stadions als Ajax, Feyenoord en FC Emmen is dat onmogelijk. En uiteraard is, als de competitie wordt afgebroken, 'de eindafreke ning' een discussiepunt. Heeft Ne derland straks gewoon een kampi oen of alleen een nummer 1? Is dat Ajax? Promoveren er twee clubs uit de eerste divisie zonder dat er een club degradeert? Het is allemaal nog niet zomaar in te vullen, zeker door alle botsende belangen. opeens miljoenen en is de dreiging van een faillissement bij kleine clubs zeer realistisch. Andere kwesties die op tafel ko men? Komt er een solidariteits fonds om iedereen financieel over eind te houden? En zo ja, hoe zal dat in zijn werk gaan? Komt dat geld vooral uit inkomsten van de clubs uit het Europese voetbal? En hoe veel zijn de topclubs dan bereid af te staan? En is het echt zo dat Ajax »De clubs uit het betaald voetbal willen dat de voetbalbond nu leiderschap toont het bij vijf procent uit de inkomsten van de Champions League wil la ten? De KNVB wil graag dat de clubs zélf tot een financiële consen sus komen zoals dat in de Bundes- liga in een vloek en een zucht re cent geregeld was. De clubs daaren tegen willen dat de KNVB juist nu leiderschap toont. Het formeren van de onvermijdelijke werkgroe pen, een immer terugkerend feno meen in voetballand, ligt ook nu weer voor de hand. Compenseren De KNVB hoopt ook dat clubs sa men tot oplossingen komen. Dat is niet eenvoudig, omdat clubs vaak in compleet verschillende situaties zitten. Zo zou er een optie zijn om dinsdag 7 april 2020 Head pakte vier jaar geleden met Ilse Paulis olympisch goud in de lichte dub- beltwee. privéfoto Eric Gudde zit namens de KNVB vandaag weer met de clubs aan de telefoon. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19