Tienduizenden ondernemers melden zich bij het UWV ECONOMIE 13 De munten van veel ontwikke lingslanden zijn aan het dalen. Dat maakt het leven duurder. Tegelijk gaan er steeds meer landen op slot. Dat betekent geen werk en geen eten voor grote groepen mensen. In India leidde het al tot een volks verhuizing van miljoenen daglo ners uit de steden naar het platte land. Alle mensen die naar de stad gingen voor werk keerden terug naar hun families omdat er geen werk meer was. Geld lenen om de gevolgen van de crisis op te vangen is er voor de meeste landen niet bij. Zuid- Afrika kreeg bijvoorbeeld deze week nog een afwaardering van haar kredietstatus. Dat betekent dat lenen voor het land nog duur der wordt. En de rente staat al bo ven de 11 procent. Geld bijdruk ken, zoals de centrale banken in het rijke westen doen, is niet zo maar mogelijk. Dat zou het ver trouwen in de munt onderuit ha len, waardoor die enorm in waarde zou dalen. Dat leidt weer tot hyperinflatie. Kijk maar naar een land als Zimbabwe om te zien dat daarmee de economie volledig verwoest wordt. Ontwikkelingslanden worden ook nog eens hard getroffen door de daling van de prijzen voor grondstoffen en agrarische pro ducten. Suiker is bijvoorbeeld al 10 procent in waarde gezakt. De metaalprijzen kachelen achteruit. Olie is al meer dan 60 procent in waarde gedaald. Lenen is al lastig, maar het pro bleem wordt nog erger. De laatste weken verdwijnt er in rap tempo geld uit die landen; kapitaal uit de rijke landen dat teruggetrokken wordt nu er geen goede rende menten meer te halen zijn met be leggingen in opkomende markten. Aasgieren De Wereldbank en het IMF wor den al overspoeld met aanvragen voor kredieten door arme landen. Dat geld is er maar in beperkte mate. Vandaar dat de financiële in stituten oproepen tot een fonds van biljoenen dollars voor de arme landen. Dat fonds moet dan door de rijke landen gevuld worden. Tot nu toe is die oproep tevergeefs. De grote verliezers van deze crisis zullen arme mensen zijn. En wie zijn dan de winnaars? Daar hoeven we niet zover voor van huis, dat zijn uiteraard de rijken. Om preciezer te zijn: de win naars zijn de durfkapitalisten van private equity. Die halen inmid dels al miljarden op bij hun clien- W Geld lenen om de gevolgen van de crisis op te vangen is er voor arme landen niet bij tèle, schreef de Britse zakenkrant Financial Times. Met dat geld wil len ze straks bedrijven opkopen die door de crisis getroffen zijn. De waarde van die bedrijven is gekel derd, dus koopjes in overvloed. Vermogensbeheerder Schroders schreef afgelopen week een ana lyse, met de voorspelling dat de bedrijvenkopers volop kunnen profiteren van de waardedalingen van bedrijven. Bedrijven die nu met geld van de belastingbetaler van de ondergang worden gered, zijn straks een makkelijke prooi voor de 'aasgieren', zoals de op koopfondsen ook wel worden om schreven. Bedrijven die, als de eco nomie weer op volle toeren draait, met forse winsten van de hand ge daan kunnen worden. De private-equityfondsen bar sten al van het geld. Dat komt om dat beleggers in hun zoektocht naar rendement veel geld in deze beleggingscategorie stopten. Koopjes waren voor de beurskrach echter nauwelijks meer te vinden, waardoor de fondsen het geld niet konden uitgeven. Schroders constateert dat ze daarom nu voldoende geld hebben om de bedrijven die ze in porte feuille hebben door deze moeilijke tijden te loodsen. Maar dat is niet wat er gebeurt. In de VS zijn be drijven die in handen van private equity zijn om die reden uitgeslo ten van staatssteun. De fondsen ei sen nu dat ze ook toegang krijgen tot die steun. Anders laten ze de bedrijven gewoon failliet gaan, zeggen ze. Daarmee laten de op koopfondsen hun ware gezicht zien. De belastingbetaler mag op draaien voor de kosten om de be drijven overeind te houden, de winst is straks voor de opkoop fondsen. De verliezen publiek, de winsten privaat. Wat dat betreft is er niets veranderd sinds de vorige crisis. Eigenbelang De opkoopfondsen hebben al laten zien dat ze hun eigenbelang boven alles stellen. Zo maakte winkelke ten Action aan het begin van de crisis bekend dat de leveranciers voortaan negentig dagen op hun geld moesten wachten. Want het bedrijf had de cash hard nodig om zelf overeind te blijven. Daarmee zetten ze de leveranciers met de rug tegen de muur. Wat Action niet vertelde was dat durfkapita- list 3I, de eigenaar van Action, in totaal zo'n 1,2 miljard als dividend krijgt uitgekeerd. Als dat geld bij de winkelketen was gebleven had den ze hun leveranciers zonder problemen kunnen betalen. De noodvoorziening, de zoge noemde noodmaatregel overbrug ging voor werkbehoud (NOW), is in het leven geroepen voor bedrij ven die over een periode van drie maanden minimaal 20 procent om zetverlies hebben geleden als ge volg van coronamaatregelen. Als zij hun personeel blijven doorbetalen, krijgen ze een tege moetkoming in de loonkosten voor de maanden maart tot en met mei. Het bedrag wordt in drie termijnen overgemaakt. Bedrijven die aan de voorwaarden voldoen, kunnen bin nen twee tot vier weken een voor schot verwachten. Bij een omzetverlies van 100 pro cent kunnen bedrijven 90 procent van de loonsom vergoed krijgen. Bij een omzetdaling van 50 procent gaat het om 45 procent van de totale loonsom. Ook blijven bij de nieuwe regeling de WW-rechten van de werknemer intact. De NOW-rege- ling is in de plaats gekomen van de eerdere werktijdverkorting en is een stuk ruimer. Zaterdag zei Koninklijke Horeca Nederland al te verwachten dat alle horecabedrijven zich zullen mel den bij het noodloket. Ook onder nemers uit onder andere de detail handel en de reissector zullen de noodvoorziening hard nodig heb ben, is de verwachting. Het UWV heeft een speciale tele foonlijn geopend voor onderne mers die informatie of hulp nodig hebbben. Daar waren gisterenmid dag al bijna vierduizend telefoon tjes op binnengekomen. Er bestond vooraf vrees of het systeem het aan zou kunnen maar het proces verliep, aldus de UWV- woordvoerder, 'vlekkeloos'. Het systeem was van tevoren uitgebreid getest. Ook is er een speciaal wacht- rijmechanisme ingebouwd waarbij mensen wordt verzocht om het la ter nog eens te proberen als het te druk is. ,,En we hebben veel erva ring in het verwerken van grote aantallen. Zo maken we elke maand 1,2 miljoen uitkeringen over", luidde de toelichting van de UWV- woordvoerder. Verschillende partijen hadden wel wat aan te merken op de NOW-regeling. Tuinders vinden dat de berekening niet goed werkt voor bedrijven die veel omzet in één seizoen draaien. En techbedrij- ven verwachten de hardste omzet- klap juist pas na juni. dinsdag 7 april 2020 GO Inwoners van Johannesburg, Zuid-Afrika, wachten in de rij om de supermarkt binnen te gaan. Het land is sinds 26 maart in lockdown. foto ap Bij het UWV loopt het storm met aanvragen van door corona ge troffen ondernemers. De uitke ringsinstantie houdt rekening met tienduizenden aanvragen per dag en dat aantal werd op de eerste dag al ruimschoots gehaald. Rond 18.00 uur waren ruim 35.000 aanvragen voor loonsubsidie ingediend bij het noodloket. Natasja de Groot Amsterdam Bij het UWV stromen de aan vragen binnen. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13