CORONAVIRUS Loonsverhoging verdwijnt uit beeld O O O lil 12 ECONOMIE De coronapandemie raast voort. En al voordat het einde van de gezondheidscrisis in zicht is, is al duidelijk dat de armen de grote verliezers zullen zijn, en de rijken de winnaars. Kort Veel meer werknemers meldden zich ziek Het ziekteverzuim is de laatste twee weken van maart fors toegenomen als gevolg van de uitbraak van het coronavirus. Dat meldt Zorg van de Zaak, een netwerk van bedrij ven in de arbo- en de zorgsector. Het aantal ziekmeldingen nam met ruim een kwart toe ten opzichte van een maand eerder. In de sector industrie en vervoer meldden bijna de helft meer mensen zich ziek, in de zorg en de detailhandel was dat iets minder dan een derde. De oorzaak ligt volgens Zorg van de Zaak deels in het feit dat iedere werkne mer met griep- of verkoudheidsverschijnse- len werd gevraagd om thuis te blijven. An ders hadden de meesten gewoon doorge werkt. Scale-ups voelen zich benadeeld door kabinet Succesvolle start-ups die hun onderneming de afgelopen jaren hebben uitgebouwd tot een zogeheten scale-up zijn in de huidige crisistijd de dupe van de noodsteunregeling. Daarvoor waarschuwt Jong Management, de vereniging van jonge ondernemers tot 40 jaar. De overheid houdt bij de noodmaat regel overbrugging voor werkbehoud (NOW) alleen rekening houdt met omzet verlies en niet met investeringen en andere kosten, zegt Jong Management. De vereni ging stelt dat een grote groep bedrijven die voortdurend grote investeringen hebben ge daan om hun onderneming te laten groeien, nu buiten de boot valt. MAATREGELEN BIJ GROTE DRUKTE Woonboulevards denken dat paasdrukte zal meevallen Woonboulevards en interieurwinkels ver wachten dat het dit jaar op tweede paasdag rustig blijft. Normaal gesproken gaan Ne derlanders dan in groten getale voor nieuwe meubels winkelen. Wel treft de branche maatregelen om eventuele drukte in goede banen te leiden, blijkt uit een rondgang. Ook de gemeenten houden maandag een oogje in het zeil. ASML ING Basic-Fit Vopak r ging 15 biljoen dollar aan beurswaarde ver loren, de afgelopen weken. Olieprijzen I daalden met 60 pro cent. De munten van opkomende economieën als Brazi lië, Mexico en Zuid-Afrika daalden met meer dan 20 procent. Ook ko per-, staal- en aluminiumprijzen daalden met 15 tot 20 procent. En alleen al in de VS gingen in twee weken net zoveel banen verloren als er in drie jaar bijkwamen. Zomaar een reeks getallen die aan geven hoe hard de crisis wereld wijd toeslaat. De wereld treedt de grootste recessie tegemoet sinds de Grote Depressie in de jaren 30 van de vorige eeuw. In China en andere Aziatische landen lijkt het ergste van de ge zondheidscrisis achter de rug. In de westerse wereld, Europa en de VS, woedt de coronapandemie op volle sterkte. Complete landen zit ten op slot. Schattingen over de economische schade variëren van enkele procenten economische krimp tot wel 10 tot 15 procent krimp. Dat zijn nooit eerder ver- toonde cijfers. Om de gevolgen van die ongekende neergang te dempen, trekken landen en cen trale banken alles uit de kast. Er is voor duizenden miljarden aan steun toegezegd voor getroffen be drijven en werknemers. Centrale banken kopen alle staatsleningen op als het nodig is. Ook landen als Italië of Portugal kunnen dus ze ker zijn van voldoende geld om de getroffen economie overeind te houden. Miljoenensteden Hoe anders is dat in sommige an dere landen. Ook in armere landen begint het virus om zich heen te grijpen. De gevolgen kunnen de sastreus zijn. In veel landen is de kwaliteit van de gezondheidszorg een stuk lager dan hier en heeft niet iedereen toegang tot zorg. In veel Afrikaanse landen zijn er bij voorbeeld nauwelijks ic-bedden. En in miljoenensteden is de kans op verspreiding groot. In sloppen wijken, waar mensen in zeer ar moedige omstandigheden dicht bij elkaar leven, is een corona-uit braak een regelrechte ramp. Een troost is dat de bevolking in ont wikkelingslanden over het alge meen jonger is dan in het vergrij zende Westen. Jongeren worden minder zwaar door het virus ge troffen dan ouderen. Maar econo misch zijn de gevolgen voor deze landen en hun inwoners bijzonder zwaar. ,,Tot en met 12 maart hebben we zeven cao's afgesloten. Daarna he lemaal niets meer. Normaal sluiten we in maart enkele tientallen cao's af'', zegt de woordvoerder van werkgeversvereniging AWVN. Het uitstel is logisch. Bedrijven zijn door het coronavirus van het ene op het andere moment in een crisissituatie terechtgekomen. Er is onduidelijkheid over de toekomst. De vraag is of het een milde recessie of een diepe depressie gaat worden. In zo'n situatie is het voor bedrijven moeilijk om afspraken te maken over loonstijgingen en andere ar beidsvoorwaarden. ,,De kleur voor loonafspraken is van groen naar donkeroranje en rood gegaan in een korte tijd'', aldus AWVN. En dat is slecht nieuws »Door de crisis stellen bedrijven afspraken uit over arbeidsvoorwaarden en loonstijgingen voor alle werkenden. Juist de af gelopen maanden stegen de lonen snel. ,,Voor een aantal cao's in maart waren loonstijgingen van meer dan 3 procent afgesproken'', aldus de woordvoerder. Dat soort stijgingen zullen er niet meer bij zijn de komende tijd, verwacht AWVN. ,,De vooruitzich ten voor bedrijven zijn in één klap heel erg achteruit gegaan. De 3 pro cent loonstijging zullen we de ko mende tijd niet meer halen.'' Dat betekent overigens niet dat alle werknemers in Nederland op de nullijn uitkomen. Veel cao's lo pen langer dan één jaar en daarin zijn afspraken opgenomen over loonsverhogingen. Die afspraken blijven gewoon staan, dus ook de komende tijd zullen veel lonen ge woon stijgen als gevolg van eerdere afspraken. VOORZICHTIGER DOOR CORONAVIRUS GEMOR OVER NOODSTEUNREGELING O dinsdag 7 april 2020 De chiptoeleve rancier wil zijn beloningsbeleid voor bestuur ders aanpassen. Er is hoop dat de coronacrisis over zijn hoogtepunt heen is. 41% De sportschool keten noteerde zowaar een flinke plus. Het olieopslag- bedrijf behoorde tot een beschei den groepje da lers. GO HIK Ook nu worden de armen armer en de rijken rijker Peet Vogels Amsterdam Om verspreiding van het coronavirus tegen te gaan, gaan zorg verleners in Umlazi (Zuid-Afrika) langs de deuren om op besmetting te testen. Op de foto is te zien dat tijdens zo'n bezoek kinderen uit leg krijgen over hoe ze goed hun handen moeten wassen. foto reuters DEN HAAG De cao-onderhande lingen liggen helemaal stil door de uitbraak van het coronavirus. Dat betekent een einde aan de gestage stroom van loonsverho gingen. E o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12