CORONAVIRUS Exitstrategie II II 8 NIEUWS Wat missen we die handdruk, die knuffel, de arm om de schouder en zelfs de drie klapzoenen. Er is een alternatief: pak de telefoon. De stem van degene die je mist zorgt ervoor dat het 'knuffelhormoon' oxytocine vrijkomt. Je voelt je dan beter. Misschien is er geen hormoon waar de laatste jaren zo veel wetenschappe lijk onderzoek naar gedaan is als oxytocine. Het stofje komt vrij als een pasgebo ren baby huid op huid bij zijn moe der drinkt. Het maakt de kraam vrouw rustig en brengt de borstvoe ding op gang. Je krijgt ook een shot als je vrijt, van de omhelzing op het sportveld, van naast elkaar op de bank een filmpje kijken, van de troostende arm om de schouder. Iedere aanraking, tenminste van iemand van wie je dat prettig vindt - niet van iedereen - zorgt voor een beetje extra knuffelhormoon. ,,Er treden heel veel positieve effec ten op als je oxytocine vrijmaakt'', zegt Ellen de Bruijn, hoogleraar neu- rocognitieve klinische psychologie aan de Universiteit Leiden. ,,Oxyto- cine remt bijvoorbeeld de afgifte van stresshormoon cortisol. Het is posi tief voor de bloeddruk en het maakt je socialer en minder angstig, je ver trouwen in anderen kan groeien en zo zijn er nog veel meer positieve effecten. Een heel effectieve manier om het vrij te maken is via aanraking: knuffelen, massages en seks.'' En nu zitten we al drie weken in een spagaat: veel stress; veel cortisol en weinig knuffels, dus weinig oxy- tocine. ,,Dat maakt deze tijd dubbel zo moeilijk.'' Zeker ouderen die al leen zijn en wie echt ontraden wordt Er treden heel veel positieve effecten op als je oxytocine vrijmaakt naar buiten te gaan, hebben het zwaar. Mensen overlijden op de ic zonder de hand van een geliefde te voelen, hooguit het latexhand schoentje van een verpleegkundige. Een zoen voor oma op het venster glas, meer zit er niet in. ,,Maar er zijn gelukkig genoeg mogelijkheden om met moderne technieken toch contact te houden. Vooral het horen van elkaars stem kan helpen. Er is onderzoek gedaan bij meisjes die iets stressvols moes ten doen. Daarna mochten ze contact hebben met hun moeder. Fysiek con tact, contact via de telefoon of door te appen. Daarbij kwam er wel oxyto- cine vrij bij het echte contact en het bellen, maar niet bij het versturen van appjes. Het horen van een troos tende stem van een bekende is dus erg belangrijk. Dus al je in deze tijd iets extra's wil doen: bel dan vaker in plaats van al die berichtjes te sturen. Zeker met mensen die het nu extra moeilijk hebben, zoals ouderen of mensen die last hebben van angstige of depressieve gevoelens. Dat is effec tiever, maar het vervangt natuurlijk nooit helemaal het echte contact.'' Intuïtief voelen veel mensen dat aan. „Daarom zijn apps als houseparty zo populair om gezellig te kletsen. En wie een huisdier heeft, een hond of een kat, kan daar extra mee knuffe len. Dat levert ook deze positieve hormonale effecten op.'' De Bruijn wijst erop dat de ver plichte sociale onthouding niet op iedereen een even groot nadelig ef fect heeft. „Sommige mensen vinden het een verademing dat ze even uit de driezoenencultuur zijn en nu af stand kunnen bewaren. Als je maar zorgt dat je de stress die je ervaart in deze angstige situatie, kunt vermin deren en positieve sociale interacties hebt, en niet alleen die tekstbericht jes. Pak de telefoon of ga videobellen. Dat is een van de beste dingen je momenteel kunt doen.'' Zelfs de grootste einzelganger mist het lichamelijk contact. ,,Het wordt heel interessant om te zien hoe snel het handen geven, zoenen en knuffe len terugkeren in ons dagelijks leven als deze coronacrisis voorbij is. Blij ven mensen terughoudend, want je weet maar nooit? Of kunnen we niet wachten?'' DAGBOEK ITALIË Soms droom ik ervan: een biertje drinken met mijn vrienden. Ik kan bijna niet wachten, maar als straks de crisis voorbij is, is het virus nog niet weg. De kans op besmetting blijft. ,,Dat de normaliteit terugkeert in juni of juli, is een illusie.'' Alessan- dro Vespignani, expert in epidemi ologische computermodellen, veegt in één klap mijn dromen over een zorgeloze zomer van tafel. ,,We moeten geduld hebben'', zei hij te gen de Corriere della Sera. Ondernemers, zeker die in het noorden van het land, hebben niet zo veel geduld; zij willen zo snel mogelijk hun bedrijven weer op starten. Ze waarschuwen dat de Italiaanse economie zich niet nog een maand stilstand kan veroorlo ven; het gat met Duitsland wordt alleen maar groter, aangezien daar nog wel gedeeltelijk geproduceerd wordt. Ook de boeren zeggen dat ze zo snel mogelijk aan het werk moeten, anders is de oogst van 2020 verloren en zullen super markten moeten gaan importeren om aan de vraag te voldoen. Soms droom ik ervan: een biertje drinken met mijn vrienden - ik kan niet wachten De Italiaanse overheid laveert tussen medisch geduld en econo mische noodzaak. Stilleggen is één, opstarten is een stuk ingewikkel der. De regering gaat zich buigen over de vraag hoe Italië weer van het slot kan worden gehaald. De ene regeringspartij wil een taskforce van ondernemers en overheidsbestuurders, de andere niet. De ene oppositiepartij wil minder zwaar getroffen regio's eer der laten herstarten, de andere niet. De minister van Gezondheids zorg wil vooral meer testen. Nieuwe positieven moeten zo veel mogelijk in thuisisolatie. En als ze ziek worden, moeten ze in speciale Covid-19-ziekenhuizen worden behandeld. Over één ding zijn ze het wel eens: het gebruik van handschoe nen en mondkapjes wordt voor lopig de norm, net als social distan cing. Maar hoe respecteer je die 1,5 meter afstand, als je schouder aan schouder aan de lopende band staat? En hoe bestel je je pizza zon der dat de ober dicht bij je tafel komt? Eén ding is zeker: een biertje met mijn vrienden kan ik voorlopig wel vergeten. maandag 6 april 2020 Bewezen: bij een belletje komt knuffelhormoon vrij Ton Voermans Leiden -Ellen de Bruijn, hoogleraar Louise Nagte- gaal bezoekt haar dementerende moeder Ulrike (102) in zorgcen trum Careyn Snavelenburg in Maarssen dage lijks, ook tijdens de coronacrisis. FOTO ANGEL IEK DE JONGE Angelo van Schaik Rome Verwacht wordt dat we na komende week langzaam weer naar buiten kunnen. Toch? Correspondent Angelo van Schaik bericht vanuit Rome.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8