Ook 'voorbeeldland' Singapore scherpt coronaregels aan w Kinderboeken en fictie zijn populairder sinds coronacrisis 'Sommigen grissen de post uit mijn handen' 7 Komt ,,Eind februari, toen de eerste coronabesmetting in Nederland werd gemeld bij die meneer uit Loon op Zand. We zijn toen meteen scenario's gaan opstellen, startten een businesscontinuï- teitsprogramma en keken naar wat landen als Italië en China deden.'' ,,We hebben 50.000 mensen voor ons werken, dat is een middelgrote stad. Het belangrijkste is dat zij veilig en gezond kunnen werken. Hoe? In de depots en sorteercentra hebben we stickers op de vloeren aangebracht die 1,5 meter aange ven. Bezorgers hebben desinfecterende handgel bij zich. Pakjes bezorgen we contactloos. Post bezorgers mogen verder tot acht uur 's avonds over hun ronde doen in plaats van tot half zes. Zo zijn ze flexibeler, nu de kinderen thuis zijn.'' ,,Het ziekteverzuim ligt twee keer zo hoog, maar dat komt mede doordat we een zeer ruim ziektebegrip hanteren. We werken volledig vol gens de richtlijnen van het RIVM en zeiden vanaf dag één: voel je je niet lekker, of dat nu een kuchje is of de griep, blijf thuis! Cruciaal is dat onze managers contact houden met zieke medewerkers. Zo blijven zij zich verbonden voelen met het bedrijf. Zodra ze weer fit zijn, kunnen ze terugkeren op de werkvloer.'' ,,Door corona beseffen mensen ineens dat onze afstand van Ze vindt egelmatig bezorgers belangrijk werk doen. Ze zien: wat bijzonder dat een bedrijf zeven dagen per week bij me in de straat komt om dingen te brengen of op te halen. Daar zitten nu bovendien veel primaire levensbehoeften bij als voedsel en medicijnen voor ouderen. Ik ben supertrots op mijn mensen.'' ,,Dat juich ik toe. Kijk hoe het gaat met die eenzame meneer, maak een praatje, mits met 1,5 meter afstand.'' ,,Ik ben het helemaal eens met onze bezorger Esther van Beek. Helaas neemt een deel het minder nauw met de maatregelen. Mijn oproep is daarom: geef elkaar de ruimte, letterlijk en figuurlijk! Het is cruciaal dat mensen 1,5 meter afstand houden van onze bezorgers. Voor hun eigen gezondheid en al helemaal voor onze me dewerkers. Dankzij hen kan Nederland thuis doordraaien. PostNL heeft een belangrijke economische en maatschappelijke functie; we stellen veel winkels in staat winkel te blijven.'' ,,Op dit moment niet. Het is wel goed dat die maatregelen er zijn, het zijn echt moeilijke tijden voor ondernemers, zelfstandigen en bedrijven.'' Vorige week vertelden Nederlan ders die in de dichtbevolkte (5,9 miljoen inwoners tellende) stad staat wonen nog hoe het openbare leven in Singapore blijft door draaien. Singapore kampt al langer met het coronavirus, maar wist met quarantainecentra, thuisblijf-beve- len en apps die telefoonnummers uitwisselen elke 'verdachte' inwo ner te traceren en te isoleren. Desondanks steeg het aantal do den de afgelopen week van vier naar zes en nam het aantal gecon stateerde besmettingen plotseling toe van duizend naar bijna 1200. ,,Sinds ze Singaporezen uit China hebben teruggehaald, loopt het aantal besmettingen die niet te tra ceren zijn op'', zegt Robin Teur- lings, die in Singapore woont. ,,De overheid is nu toch bang dat er een 'supercluster' uit ontstaat.'' Nadine Voelkner, assistent-hoogle raar op de Rijksuniversiteit Gronin gen en gespecialiseerd in de om gang van overheden met ziektes, voorspelde al dat ook het streng ge reguleerde Singapore de dynamiek van de ziekte zal volgen en het openbare leven deels zou platleg gen als dat nodig is. Singapore is sinds de uitbraak van Sars in 2003 goed voorbereid op pandemieën. Inwoners weten wat hun te doen staat. Mondkapjes Dat zag ook Nederlandse Petra Haddeman-Bullee, die met haar ge zin in Singapore woont. ,,Toen de overheid adviseerde mondkapjes te dragen, zag je de volgende dag met een 95 procent van de bevolking met een mondkapje.'' De maatregelen die nu voor een maand zijn afgekondigd, zijn min der streng dan in Nederland. Mark ten, supermarkten, banken, apo theken blijven open, net zoals kap pers, opticiens, gezondheidscentra en overheidsgebouwen. Ook het openbaar vervoer blijft rijden. Res taurants blijven eveneens open, maar alleen om eten af te halen. De gebruikelijke maatregel van afstand houden geldt. Scholen gaan wel vier weken lang grotendeels dicht en moeten voor thuisonderwijs zorgen. maandag 6 april 2020 GO nu wat we doen' Wanneer zag u: corona gaat een serieuze impact hebben op PostNL? In welk opzicht is de werkwijze veranderd? Lukt het om uw mensen gezond te houden? PostNL is vaak het mikpunt van kritiek, nu oogsten uw bezorgers lof. Al vijftien jaar bezorgt Esther van Beek de post in Waalwijk. ,,Ik heb drie vaste wijken en daardoor ken ik veel bewo ners: ik heb meegemaakt dat er kinderen werden geboren, van vele honden en katten ken ik de naam.'' De beperkende maatregelen door het coronavirus hebben forse impact op haar werk. ,,De vrijheid die je als postbezor ger normaliter hebt, is ingedamd. Mensen nemen afstand van mij en ik ook van hen. Zeker in het begin was er een bizarre sfeer op straat, doodse stilte. Een soort angst van: wat gebeurt er?'' Mensen Inmiddels is die sfeer omgeslagen in solida- nemen riteit en medeleven. bedankbriefjes op de mij en IK °°K ruiten of laatst een Van hen krijttekening op de stoep. ,,Ook kreeg ik laatst zelfs een zakje paaseitjes met de tekst 'let goed op jezelf en je gezondheid." Er zijn ook minder sociale mensen. ,,We bezorgen ook brievenbuspakketjes. In een achter standswijk grissen mensen het pakje regel matig uit mijn handen. Nogal wat mensen lopen verder in groepjes breed op het fiets pad. Een deel heeft gewoon schijt aan alles.'' Het maakt Van Beeks werk niet gemakkelij ker. ,,Ik moet voortdurend in de gaten houden of mensen voldoende afstand houden. Aan het einde van de dag ben ik soms doodop. Houd toch die 1,5 meter aan!'' Postbezorgers zijn vaak ook de ogen en oren in de wijk. Moeten zij extra opletten op ouderen? Tegelijk zeggen uw bezorgers dat er een groep Nederlanders is die geen afstand houdt of zelfs pakjes uit de handen grist. U heeft dus geen financiële steun van de overheid nodig? Singapore, de stadstaat die wordt geprezen om de gecon troleerde en georganiseerde aanpak van de coronacrisis, scherpt vanaf dinsdag toch de regels flink aan: onder meer zwembaden, musea en casino's gaan toch dicht. Restaurants blijven alleen open om eten af te halen. Victor Schildkamp Rotterdam/Singapore Restaurantjes zijn open, maar er is weinig aanloop. foto getty images DEN HAAG De populariteit van jeugdboeken en fictie is toegeno men sinds de coronamaatregelen van kracht zijn. De boekenbranche lanceerde drie weken geleden de campagne #Ikleesthuis om het het hoofd boven water te houden. Volgens directeur Eveline Aende- kerk van koepelorganisatie CPNB is niet te zien dat de campagne zich direct vertaalt in de verkoop van meer boeken, maar ze ziet wel verschuivingen in trends. „Kinder boeken deden het in 2019 niet heel goed. Maar die zijn de afgelopen weken heel hard aan het terugko men.'' Verder constateert Aende- kerk dat de boekenmarkt op dit moment nergens mee te vergelij ken is. De CPNB roept mensen op vooral bij lokale boekhandelaren boeken te bestellen. „Veel boekhandels hebben een eigen bezorgservice in het leven geroepen en brengen bij voorbeeld met scooters en bakfiet sen boeken rond'', stelt de direc teur. ,,Op die manier proberen ze in deze rare tijden toch het hoofd enigszins boven water te houden.'' Opvallende titel in de top 3 fictie: De Pest (La Peste) van de Franse schrijver Albert Camus uit 1947. Dat boek gaat over een stad die vanwege een epidemie van de bui tenwereld wordt afgesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7