CORONAVIRUS NYNKEDEJONG Financiële compensatie voor zorgaanbieders II 6 'Van de 160 klanten waren 5 niet thuis' POSTNL TOPDRUKTE Terwijl Nederland massaal thuiswerkt en binnen blijft, helpen de 50.000 medewerkers van PostNL het land draaiende te houden. „Maar dat kan alleen als mensen 1,5 meter meter afstand van onze bezorgers houden'', zegt topvrouw Herna Verhagen. Het belangrijkste is dat onze mensen veilig en gezond kunnen werken Column $0 @nynke De eerste drie weken qua rantaine klonken vooraf als een heel lange tijd, maar gek genoeg zijn ze voorbij gevlogen. Ze deden me een beetje denken aan de kraamtijd met een pasgeboren baby: je bent al snel vergeten wat voor dag het vandaag is, je bent blij dat je tussen al het zorgen door een taakje afkrijgt, je slaapt veel. men. En toen werd het 5 april. Niet 's ochtends al de warme stem van Karl die ons door de dag zou gidsen. Niet de ellenlange voor beschouwingen, die me niet lang genoeg kunnen duren. Niet de koers vanaf kilometer één op de televisie. Niet indommelen en wakker schieten zodra Renaat of José 'Haaghoek!' roept. Niet al die beklimmingen zien waar we al die herinneringen hebben liggen. Hier trapte ik in 2015 mijn ketting doormidden. Daar lagen we in 2013 in het gras te wachten op de renners. Hier reden we met Carlo en Carool, weet je nog? Toen was het net zulk mooi weer als nu. Ik vind dat we ons met z'n allen best goed aan de nieuwe realiteit aanpassen. Het gros van de Neder landers volgt braaf de instructies van de overheid. We balen, maar met mate, want het leven is pas echt verschrikkelijk voor hen die een geliefde hebben verloren, of die op de ic liggen. Ons leed is heel klein leed. Maar soms zie je in een flits je oude leven, en doet het missen toch even pijn. Alles kan ik ver dragen, maar geen Ronde van Vlaanderen in april, nee. Tot 5 april dacht ik dat ik de nieuwe realiteit had omarmd Deze regeling geldt voor eerstelijns laboratoria, mondzorg, kraamzorg, fysiotherapie, oefentherapie, ergo therapie, wijkverpleging, zittend ziekenvervoer en zelfstandige behandelcentra in de medisch- specialistische zorg. Met de bijdrage kunnen ze onder meer hun vaste lasten blijven opbrengen, zoals per soneels- en huisvestingskosten. De financiële steun geldt voor zo wel gecontracteerde als ongecon- tracteerde zorgaanbieders. De zorg verzekeraars willen op deze manier garanderen dat hun verzekerden de zorg krijgen die zij nodig hebben. De regeling is voor dezelfde peri ode als de rijksregelingen en treedt op 1 mei met terugwerkende kracht in werking, tot 1 maart van dit jaar. Zorgaanbieders die nu al in acute financiële problemen dreigen te komen, kunnen een vooruitbeta ling aanvragen. In diverse branches waren al grote zorgen geuit over de toe komst, zoals in de mondzorg, die vrijwel stilligt. De zorgverzekeraars zeggen begrip te hebben voor de onzekerheid die de huidige situatie met zich meebrengt. ,,We willen Zorgverzekeraars springen bij zodat aanbieders hun werk kunnen blijven doen voorkomen dat zorgverleners zich nu zorgen moeten maken over hun financiële situatie of over de vraag of ze hun patiënten kunnen blijven helpen'', schrijft Dirk Jan van den Berg, voorzitter van ZN, in een brief namens de zorgverzekeraars aan de branche- en beroepsorganisaties in de zorg. PAKKETBEZORGER Met het koffiezetapparaat en de waterkraan achter zich geeft ceo Herna Verhagen deze dagen leiding: het ze nuwcentrum van PostNL is verhuisd van Den Haag naar Verhagens keukenta fel in Rotterdam. ,,Op ons hoofdkantoor werken momenteel hoogstens tien tot vijftien man.'' Vergaderen doet Verhagen via Teams en Zoom. ,,Ik probeer zoveel mogelijk contact met iedereen te houden. Twee keer per dag komen we met ons strategisch kernteam bijeen om alle acties door te spreken, met post- en pakket bezorgers bel ik.'' Dat is nodig, want waar veel bedrijven hun omzet zien kelderen, komt PostNL om in het werk. „Concrete cijfers geef ik niet, maar zowel bij onze post- als onze pakkettentak is het aanzien lijk drukker dan normaal. We hebben nu ruim vierduizend pakketbezorgers rondrijden die Sl- les bezorgen om thuis te kunnen werken en verblijven. Daaronder veel voedsel en levens middelen en vergeet niet alle medische post die we afleveren. Postbezorgers hebben verder be duidend meer kaarten in hun tas. Veel mensen willen familie en vrienden een hart onder de riem steken. Tegelijkertijd doen we veel minder direct mailings voor bedrijven. Alle werkaanpas- singen zijn ook kostbaar, want 1,5 meter afstand houden is niet de efficiëntste werkwijze.'' om de vaste rituelen los te laten. De eerste dinsdag dat de kinderen niet naar school gingen, was dat nog een beetje onwennig. Nu denk ik bij een dinsdag nog amper aan school. En dat er ooit een tijd is geweest dat je afsprak met vrienden, dat er festivals op de planning stonden, en concerten: dat lijkt iets uit een oude film die ik ooit zag. Niet uit het echte leven. Ik dacht dat gS v ik de nieuwe realiteit had omarmd, kalm wachtend op wat zou gaan ko- maandag 6 april 2020 Klein leed Zorgverzekeraars gaan zorg aanbieders financieel compen seren voor de inkomsten die zij mislopen tijdens de coronacri sis. Dat meldt de overkoepe lende organisatie Zorgverzeke raars Nederland. ANP Zeist 'Mensen beseffen David Bremmer Het is bijzonder prettig bezorgen sinds de strenge coronamaatregelen ingin gen, vertelt Karin Hectors, pakketbe zorger in Leiden. „Vorige week had ik 160 klanten op een dag, slechts vijf waren afwe zig. Normaal zijn er 120 niet thuis.'' De drukte maakt het werk wel pittig. „Maandag zat ik er even doorheen. Er is constant hoge druk, hoelang gaat dit nog door? Gelukkig toonde de planning veel begrip.'' Enkele dagen later kon ze er weer tegenaan. „Mensen die thuiswerken met kinderen hebben het zwaarder. Ik mag gewoon naar buiten.'' Haar werkwijze is wel veranderd. Bezorgers bellen aan, zetten het pakket voor de deur en houden 1,5 meter afstand. In tegenstel ling tot postbezorger Van Beek (boven) heeft Hectors weinig vervelende ervarin gen. ,,Het verschil is dat wij aanbellen en ik alle controle heb. Willen mensen een pak ket pakken, dan heb ik al twee stappen naar achteren gezet.'' Tegelijkertijd is die 1,5 meter een uitdaging in Leiden. ,,Je moet eens weten hoe smal de grachten zijn. Op 1,5 meter afstand van de deur, sta je vaak midden op straat en moet je joggers en fietsers ontwijken.'' - Herna Verhagen, PostNL Hoe druk is het momenteel? Een collectieve kraamtijd, waar bij het ook al best snel wende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6