Fors minder nieuwe patiënten 5 spatbrillen - een patiënt. De man draait met zijn hoofd. ,,Hij is los gekoppeld van de machine, om te zien of hij al zelfstandig kan ade men'', legt Frank uit. „Zondag doen we een test om te kijken of hij het virus nog heeft.'' Een van de verpleegkundigen draait zich om. ,,Mogen we schoon bedden goed?'', klinkt het. De dagen zijn langer en de druk is groot, zegt Van Haren. Hij steekt veel tijd in het gemoti veerd houden van 'zijn' mensen. Elke middag kruipt hij achter de computer voor een nieuwsbrief. Daarin neemt hij puntsgewijs de dag door. Nieuwe patiënten, per sonele bezetting, materialen die op zijn. De brief eindigt met een motivator. ,,Die van gisteren: de eerste patiënt die met corona is opgenomen, zit nu naast haar bed appelmoes te eten. Deze me vrouw is tijdens het beademen zeven keer op de buik gedraaid. Het was niet voor niets.'' Grappen En, zeggen afdelingshoofd Van Haren en arts Frank: grappen maken moet. Om jezelf en elkaar op de been te houden. Natuurlijk niet in aanwezigheid van de fa milie of patiënt, maar op kantoor of na een overleg. Zo vertelt Van Haren over de microfoons die de afdeling laatst kreeg om de pom pen te kunnen horen. ,,Toen heb ik een stukje gezongen. Ik heb best een aardige stem, al zeg ik het zelf. Oud-collega Roos kwam weer helpen op de afdeling. Een mooi moment om haar toe te zingen met You look like an angel uit dat liedje van Elvis Presley.'' Even verderop in de post van de verpleegkundigen rust Naomi even uit. Ze eet een ijsje, haar wangen zijn rood. Naomi heeft net in volledige bepakking haar patiënt verzorgd. In oktober be gon ze met haar opleiding tot ic- verpleegkundige; nu zit ze in het oog van de storm. Ze blijft er nuchter onder: ,,Het zijn meer Hij mag misschien van de beademing af. Dat geeft een voldaan gevoel patiënten, het werk is intensie ver. Maar op de ic zijn de mensen altijd al erg ziek.'' Ze kijkt naar een van de kamers. ,,Die meneer heeft echt stappen gezet, mis schien mag hij van de beademing af. Dat geeft een voldaan gevoel.'' Op het bureau liggen tablets en smartphones. De verpleegkundi gen kunnen hiermee videobellen, zodat de familie toch een beetje bij haar dierbare is. Het is voor de zorgmedewerkers het allermoei lijkst, zegt Van Haren: het be perkte contact met de familie. ,,Mensen worden emotioneel aan de telefoon, maar je kunt ze niet troosten.'' Sinds een week zijn er spreekuren ingelast. Familieleden die willen, en zelf niet ziek zijn, worden door de intensivist of arts assistent bijgepraat in een kan toorruimte naast het ziekenhuis. Het initiatief wordt 'enorm ge waardeerd', vertelt Van Haren. De familie kan foto's zien van de pa tiënt en de kamer. Ook krijgen ze een formulier mee met vragen: 'maak kennis met'. ,,Zodat we we ten wie we verplegen. Als een pa tiënt klaar is om wakker gemaakt te worden, zetten we muziek op of de televisie aan. Dit om een delier (plotse verwardheid, red.) te voor komen. Als iemand van gospelmu ziek houdt, moet je geen AC/DC opzetten.'' t ere» Tot nu toe zijn enkele patiënten coronavrij verklaard. Zij liggen nu op de 'normale' intensive care. Arts Frank zwaait bij binnen komst op de ic-zaal naar een van die patiënten. Het lukt de vrouw niet om haar arm op te tillen en te rug te zwaaien. De twintig dagen aan de beademing zijn een aanslag geweest op haar spieren. Maar haar ogen staan helder. Frank: ,,Dit geeft ons een psychologische boost. Je wordt somber als je al leen mensen in diepe slaap ziet.'' Dan wordt hij geroepen door arts-assistenten Eefje Verschuu- ren en Eveline de Leeuw. De ct- scan van de longen van een coro- navrije patiënt is binnen. ,,Zeer in drukwekkend'', zegt Frank al kij kend naar het scherm. ,,Ik zie veel littekenweefsel. Het kan zeker een jaar duren voordat zoiets is her steld.'' De patiënt heeft een blanco voorgeschiedenis, vertelt hij. Zoals meer mensen op de ic. De leeftijd hier varieert van 50 tot 80 jaar oud. Hij zucht: ,,Daarom is dit zo'n nare ziekte. De een krijgt een heftige immuunreactie op het virus, ter wijl de andere thuis zit met milde klachten en alleen wat snottert. Corona is onvoorspelbaar.'' Realistisch Zo gaat een ex-coronapatiënt die sinds donderdag op deze ic ligt juist hard vooruit, vertelt arts-as sistent Eefje Verschuuren. ,,Ik vroeg net hoe het ging en hij zei: 'ik ben er weer'.'' Verschuuren is realistisch: het zullen niet allemaal succesverhalen worden. Er gaan op deze ic in Dordrecht ook patiënten overlijden, zoals dat in andere zie kenhuizen al gebeurde. Het houdt haar 's nachts niet wakker. Het is, denkt Verschuuren, een 'coping- mechanisme' dat ze in het zieken huis heeft geleerd. ,,Maar ik volg bewust niet heel de dag het nieuws. Dan blijft het in je hoofd doorgaan. Liever ga ik hardlopen of een boek lezen.'' Het personeel let ook extra goed op elkaar, zegt ze. ,,Iemand die al vermoeid is, laat je niet nog een extra dienst draaien. Dit is niet over twee we ken voorbij, het duurt misschien nog wel maanden.'' Frank voelt zich nog goed, zegt de intensivist als hij weer buiten de ic-ruimte is. Met zijn vijftien jaar ervaring is hij wel wat ge wend. In acute situaties goede be slissingen nemen, daarom koos hij ooit voor dit vak. ,,Dit werk doet ertoe.'' Wel maakt hij zich voor het eerst in zijn leven écht zorgen: zijn er genoeg ic-bedden? Wat als de overheid het zwarte scenario af kondigt en artsen moeten kiezen wie ze helpen? ,,Ik zal er niet voor weglopen. Ik word, denk ik, heel medisch. Schakel al mijn emoties en gevoelens uit. Ik ben rationeel, maar niet van steen.'' De intensivist moet naar de ver gadering van 17.00 uur, waarin hij zijn patiënten overdraagt aan de avondploeg. Ondertussen komt de nieuwsbrief van collega Van Ha ren binnen. '3 april: de organisatie staat', begint de brief. Om af te sluiten met: 'We werken keihard en laten ons echt van onze beste kant zien. Trots op mijn team en ook op de teruggekeerde collega's. Tot maan dag, ik blijf bereikbaar hoor, maar even weekend nu.' In de laatste week van maart kwa men gemiddeld nog vier keer zo veel patiënten de intensive care op. Ernst Kuipers van het Landelijk Netwerk Acute Zorg toont zich dan ook hoopvol. ,,We hebben 2400 bedden op afroep beschikbaar. We hebben de ruimten, de bedden, de apparaten en de roosters klaarlig gen. Maar we hebben ze op dit mo ment nog niet allemaal nodig.'' De lagere instroom op de inten sive cares wordt niet alleen veroor zaakt doordat er minder mensen worden binnengereden. Langza merhand zijn er ook patiënten die herstellen en de ic verlaten, stelt Kuipers, die voorzichtig conclu deert dat de in Nederland genomen maatregelen werken. Opvallend is ook de sterke daling van het totale aantal nieuwe zie kenhuisopnamen. Het RIVM meldde gisteren 253 nieuwe patiën ten, terwijl dat er zaterdag nog 336 waren. Dat was ook al een daling ten opzichte van de dagen daarvoor, toen er telkens meer dan 500 en één keer zelfs meer dan 700 opnames werden gemeld. Gisteren vielen er opnieuw 115 doden te betreuren. Inmiddels zijn in Nederland, volgens de officiële statistieken, 1766 mensen gestorven aan corona. Onder de nieuwe dode lijke slachtoffers bevindt zich een persoon tussen de 25 en 29 jaar oud. Dat is het jongste slachtoffer tot nu toe. Niet bekend is of het om een man of een vrouw gaat, en waaraan de patiënt is overleden. Wel meldt het RIVM dat er sprake was van 'onderliggend lijden'. Intensive care ....140 ....120 ....100 80 60 40 20 0 maandag 6 april 2020 GO -Naomi, ic-verpleegkundige in opleiding Verpleegkundigen zijn bezig in een van de ic-kamers. FOTO JAMAICA VINK Bemoedigende signalen vanuit de Nederlandse ziekenhuizen, afgelopen weekend. Het aantal nieuwe opnames vanwege het coronavirus lag met 253 op het laagste niveau van de afgelopen twaalf dagen. Ook op de inten sive care nam de instroom dui delijk af. Daar kwamen gisteren 25 nieuwe patiënten binnen. Sander van Mersbergen Rotterdam Nieuwe ic-opnames per dag (t/m 5 maart) I Bewezen Waarschijnlijk onvolledig 04 maa 20 maa 05 apr BRON STICHTING NICE Intensivist Michael Frank en ic-verpleegkundige in opleiding Naomi. foto arie kievit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5