Frietidee Steijaerts voorkomt verspilling Extra parkeerplaatsen bij De Korre in Breskens 7 KERKDIENST ONLINE Dominee Ketelaar gaat nog wel langs bij haar kerkleden, maar niet binnen. ,,Ik ben nu een zwaaipastor.'' 65 JAAR HUWELIJK NIEUW NAMEN In nood ont staat creativiteit. Ook op het landbouwbedrijf van de familie Steijaert bijNieuw Namen. Zoons Dirk en Toon zoeken met eigen voorgesneden friet de con sumenten op, onder de merk naam ZVL Friet. „Honderd ton oftewel hon derdduizend kilo hebben we nog vrij in voorraad'', vertelt va der Denis. ,,De markt voor friet aardappelen is door de corona crisis in elkaar gezakt. Mijn zoons hebben dit daarom opge pakt.'' Vrijdag is ZVL Friet via een speciale Facebookpagina ge lanceerd. Het slaat aan, volgens Denis. ,,We zullen er geen hon derd ton mee weg krijgen, maar alle beetjes helpen. Zo gaan we ook voedselverspilling tegen. Anders worden de aardappelen verwerkt tot veevoer of gaan ze naar een vergister.'' Snijmachine De Steijaerts zijn er druk mee, met de aardappelen schoonma ken, schrapen en vervolgens tot friet snijden met een professio nele snijmachine. Denis: ,,Die hadden we gelukkig al.'' Vijf euro is de prijs per twee kilo gram friet in vacuüm verpakte zakken. Bestellen kan via Whats App (06-20482328) of via mail (zvlfriet@gmail.com), met ver melding van het aantal zakken, leveradres, contactgegevens en telefoonnummer. Voor 11.00 uur besteld vindt dezelfde dag leve ring voor 18.00 uur plaats, op donderdag, vrijdag en zaterdag in de gemeente Hulst. Zo'n negenhonderd ton heb ben de Steijaerts ook nog op con tract liggen, voor verwerking door frietfabrieken. Denis gaat ervan uit dat die worden afgeno men, al hebben de fabrieken de productie flink teruggeschroefd na de sluiting van de horeca. ,,Als er schaarste is en de prijs hoog, moeten wij ze ook leveren tegen de afgesproken contract prijs.'' Het zou een feestelijke kerkdienst moeten zijn, zo vlak voor Pasen. En dat is het ook, al zitten er naast dominee Saskia Ketelaar zondag ochtend maar twee andere men sen in de protestantse kerk van Hoek. Via internet wordt de dienst uitgezonden. ,,Zo blijven we met elkaar verbonden, zeker in deze crisistijd is dat belangrijk." Saskia woont in België waar ze eerder als predikant werkte in Aalst, Geraardsbergen en Lede. Pas sinds september is ze in deeltijd werkzaam in Hoek. Zeeuws- Vlaanderen is een vertrouwde omgeving voor haar. ,,Op m'n vijfde ben ik in Terneuzen komen wonen. Mijn vader ging bij Dow werken." Met de auto is ze deze zondagochtend gekomen uit haar woonplaats Lede, iets ten westen van Aalst. De Belgische grens mag gesloten zijn, Saskia mag erdoor heen met een werkgeversverkla ring van de kerk. ,,Kopje koffie?" zegt ze uitnodi gend een halfuur voor de dienst moet beginnen. Techniekman Fini Herrebout is al volop bezig met de voorbereidingen, even later stapt ook ouderling Henk Siersema bin nen. Meer kerkgangers komen er niet. Het is een vreemde gewaar wording. Normaal bezoeken elke zondag tachtig tot honderd men sen de kerk. Saskia zegt hen te missen. Ze gaat nog wel bij kerkle den langs, maar niet binnen. ,,Ik ben nu een zwaaipastor." De eerste zondag dat de Protes tantse Kerk Nederland besloot de kerkdeuren dicht te houden (22 Zo blijven we verbonden, zeker in deze crisistijd is dat belangrijk maart) bleef het helemaal stil in de kerk in Hoek. ,,Twee zondagen zenden we nu onze diensten via www.kerkdienstgemist.nl uit'', vertelt Saskia. ,,Alleen geluid, geen beeld. De meerwaarde van beeld is beperkt en ik zie mezelf niet graag in beeld. Het was de eerste keer heel vreemd, maar het went. En er is gelukkig veel belangstelling voor. De eerste keer hadden we live 69 aansluitingen. Zeventig waren er nog naderhand. Daar zit ten meer mensen achter.'' Klokslag tien uur opent Saskia de dienst die in het teken staat van Palmpasen en de komende Stille Week tot Pasen, aanstaande zon dag. Techniekman Fini heeft het eerste lied dat zal worden gezon gen, klaar staan. De kerk in Hoek maakt daarvoor dankbaar (en te gen betaling) gebruik van uitzen dingen van het EO-programma Nederland Zingt. Saskia zoekt die zelf uit. ,,Heel mooie liederen zit ten ertussen. Ook liederen die wij gewoonlijk niet zingen. Zo kun nen de mensen ook nog iets BRESKENS De gemeente Sluis gaat een einde maken aan de ver keerschaos rond het multifuncti oneel centrum De Korre in Bres- kens. Extra parkeerplaatsen, ze ventien stuks, zijn voorzien ten zuiden van het gebouw aan de Ghistelkerke. Het bestemmings plan moet daarvoor worden ge wijzigd. In normale tijden is het vier keer per dag spitsuur rond het MFC. Ouders komen hun kinde ren brengen of halen bij school en bezoekers willen hun auto kwijt om een activiteit in het centrum bij te wonen of naar de biblio theek te gaan. De 'kiss ride- nieuws ontdekken.'' Saskia gaat uiteraard in haar preek in op de co- noracrisis, wat dat met mensen doet - 'het virus ontneemt ons in timiteit' - en hoe belangrijk gelo ven in deze tijd kan zijn, zeker ook met oog op Pasen. De verrijzenis van Jezus uit de dood wordt dan gevierd, na de kruisiging een paar dagen eerder op Goede Vrijdag. ,,We vieren dat het leven sterker is dan de dood'', getuigt ze. Voorzichtig spreekt de predi kante na afloop de verwachting uit dat het nog wel tot en met 31 mei, Pinksteren, zal duren, voordat weer gewone diensten kunnen worden gehouden. ,,Het is daarom ook zo belangrijk dat wij via inter net toch bij mensen thuis kunnen komen. Dat we onzichtbaar elkaar vasthouden." zone' die bij de bouw van het cen trum werd aangelegd en dwars over het schoolplein loopt, was van begin af aan geen succes, waardoor de doorstroming op het parkeerterrein aan het Molenwa ter regelmatig stropt. De gemeente Sluis wil nu het bestaande parkeerterrein van elf vakken aan de zuidkant van het gebouw vergroten met zeventien plekken. De in- en uitrit hoeft dan niet verlegd te worden. Wel moet een deel van het gras en de bosjes wijken. Bezwaarmakers kunnen tot en met 14 mei reageren op de voorgestelde bestemmingsplan wijziging. maandag 6 april 2020 'Belangrijk dat we elkaar onzichtbaar vasthouden' Kerkdienst in Hoek zonder bezoekers, met dominee Saskia Ketelaar en één van de twee kerkleden die nog mogen komen, ouderling Henk Siersema. foto camile schelstraete Harmen van der Werf Hoek - Saskia Ketelaar, dominee Nee, het lag niet aan het coronavirus dat het echtpaar Verdonck-Donders uit Bres- kens zaterdag het 65-jarig huwelijk nog niet vierde. Ze zijn op 4 april 1955 ge trouwd, maar, zei bruid Ad (89): ,,Door het overlijden destijds van mijn schoonva der was het kerkelijk huwe lijk pas 20 juli. En dat telt voor ons.'' Toch was er zater dag een feestje voor hun burgerlijk huwelijk. Op af stand brachten (klein)kinde- ren en burgemeester Marga Vermue een aubade bij woonzorgcentrum Hooge Platen, begeleid door klein dochter Monica op saxofoon. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 43