II Broers hangen niet op bank, maar rapen kreukels 7 DE MEESTOOF METAMORFOSE Je kent het bijna niet terug. Na vijf maanden verbouw en ziet De Meestoof in Sint-Annaland er ineens heel anders uit. En het is nog niet eens klaar. Timo van de Kasteele Sint-Annaland Een atrium met puntdak en veel glas verbindt nu het hoofdgebouw van De Meestoof met de ex- positieschuur. De nieuwbouw zorgt ervoor dat het streekmuseum meer bezoekers te gelijk kan ontvangen. ,,We zijn klaar voor de toekomst, maar voor lopig kunnen we nog niet open", zegt bestuurslid Wil Nelisse. Overal steken nog leidingen en draden uit het plafond. De ruw bouw is klaar, maar aan de bin nenkant moet bijna alles nog ge beuren. Wil Nelisse schudt haar hoofd. ,,Half april open, dat was de planning. Maar dat hadden we nooit gered. De entree, de balie, de keuken, maar ook de vloeren; het moet allemaal nog gebeuren. Ho pelijk kunnen we begin juni open. Maar dat hangt grotendeels van het virus af en het besluit van de overheid." Het is niet voor het eerst dat de verbouwing vertraging oploopt. Eerder ging de toegezegde Euro pese subsidie niet door, waar het museum zo op had gerekend. Daardoor kon het pas een jaar later een nieuwe offerte aanvragen. Met als gevolg dat de bouwkosten on dertussen gigantisch waren geste gen. ,,Dus moesten we op zoek naar nieuwe geldschieters", legt penningmeester Piet van Dijke uit. Het geld kwam er. En ook de spullen, zoals de stoelen, de tafels en de keuken, deels gesponsord door lokale bedrijven. Inmiddels willen de vrijwilligers niets liever dan aan de slag gaan. Nelisse: ,,Je wilt gaan inrichten. Maar dat heeft op dit moment geen enkele zin. In bijna elk vertrek moet nog wel iets gebeuren." Toch ziet ze in haar hoofd al helemaal voor zich hoe het gaat worden. ,,Het is fantastisch, die uitbrei ding. Moet je zien wat een ruimte. De koffiekamer is nu twee keer zo groot. Als er voorheen een busla ding kwam, konden we die nau welijks kwijt. Laat staan als er vijf tig man naar het toilet moest. En dat op één wc. Nu hebben we er vier, waarvan één voor invaliden." Met een lift is het museum nu ook beter toegankelijk voor mensen die slecht ter been zijn. Als straks de deuren open gaan, trakteert het Thoolse streekmu seum de bezoeker op 75 jaar Een- drachtbode. De historie van de lo kale krant loopt komend muse umseizoen als een rode draad door Als er voorheen een buslading kwam, konden we die nauwelijks kwijt het gebouw. Je komt alles te weten over de ontstaansgeschiedenis van de weekkrant, die inmiddels wordt gerund door de derde gene ratie van de familie Heijboer. Mysterieus verhaal Opmerkelijke verhalen uit die krant nemen de bezoeker mee in de recente geschiedenis van Tholen. Zoals het mysterieuze ver haal van de Sapman uit Sint-Maar tensdijk, die met zijn vruchtensap fabriek als dekmantel fungeerde voor drugs uit Zuid-Amerika. Of het verhaal van wielrenner Michael Boogerd, die in de nadagen van zijn profcarrière op Tholen onderuit ging. ,,In het archief van de Een- drachtbode zijn we pareltjes tegen gekomen", aldus Nelisse. Dat een museum ook met de tijd mee moet, weten ze inmiddels ook in Sint-Annaland. ,,De kelder gaan we omvormen tot escape room", zegt Van Dijke. ,,Maikel Goudzwaard gaat ons daarbij hel pen." De ondernemer runt meer dere escape rooms, waaronder in Bergen op Zoom. ,,Op die manier proberen we een ander publiek binnen te halen." Voor het beman nen van die escape room is het museum nog wel op zoek naar vrijwilligers. Nu het museumseizoen later start, blijft het museum tot eind van het jaar open. Nu de scholen voorlopig dichtblij- ven en het werk in de viswinkel stukken minder is, bedacht Thole- naar Wim Schot een nuttige bezig heid voor zijn zoons Julian (20) en Jesse (18). 'Ga maar kreukels rapen langs de kant van de Ooster- schelde', zei hij. En dat deden ze. Een deel van de opbrengst gaat naar het goede doel: de Vrienden van Siem uit Sint-Annaland. ,,Anders liggen ze toch maar op de bank", zegt Schot. ,,Nu doen ze wat nuttigs." Inmiddels hebben de jongens tientallen kilo's kreukels geraapt. Voor Pasen halen ze de honderd kilo wel. Daar zijn ze van overtuigd. ,,We verkopen ze voor 7,50 euro per kilo", zegt Julian. ,,Voor dat bedrag brengen we ze aan huis. Inmiddels hebben we voor 45 kilo aan bestellingen staan." Van dat bedrag gaat 2,50 euro naar de Vrienden van Siem uit Sint-An- naland. De voetbalvrienden van de in 2006 overleden Siem Vroegop zetten jaarlijks activiteiten op touw waarmee ze geld ophalen voor goede doelen op het gebied van kanker. Dit jaar zijn dat het Bravis ziekenhuis in Bergen op Zoom en Roosendaal en het familiehuis van de Daniel den Hoedkliniek in Rot terdam. Maar door de coronacrisis staan de activiteiten van de 'Vrienden' dit jaar op een laag pitje. ,,Het is een ge weldig initiatief", zegt Leo Vroegop van de Vrienden van Siem. ,,We hebben er meteen een Facebook- actie van gemaakt." Het kreukels rapen is een echt Zeeuwse Paastra- ditie, zegt Wim Schot. ,,Krukels met krentenbrood, wie kent dat niet?'' Handen kapot De komende dagen zijn de broers nog wel even zoet. ,,We hebben een voorraadje, maar het rapen gaat niet heel snel. Een volle emmer kost je al gauw twee tot drie uur. En je kunt ze alleen rapen een paar uur voor en een paar uur na laag water. Bovendien, je handen gaan er flink van kapot. Maar het is voor het goede doel hè." maandag 6 april 2020 Museum krijgt zelfs escape room Wil Nelisse en Piet van Dijke kunnen niet wachten tot de verbouwing van streekmuseum De Meestoof écht klaar is. Vooral aan de binnen kant moet nog een hoop gebeuren. Van het afwerken van de muren, tot het plaatsen van een keuken. foto marcelle davidse -Wil Nelisse, De Meestoof Timo van de Kasteele Tholen De Thoolse broers Jesse (l) en Julian (r) Schot willen voor Pasen de honderd kilo kreukels halen. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 42