Nederland laat zich (vooral) van zijn goede kant zien— NIEUWS 3 Tijdens een zonovergoten weekeinde gaven veel Nederlanders gehoor aan de oproep om thuis te blijven. Slechts op enkele plekken moest worden ingegrepen. ,,In tijden van crisis vertonen mensen meestal heel sociaal gedrag." Natuurgebieden, parken en stran den, ze telden logischerwijs de no dige bezoekers. En veel motorrij ders haalden hun voertuig uit de garage om op pad te gaan. Maar in het eerste echte lenteweekend van het jaar werd het bijna nergens echt te druk. ,,Mensen houden zich goed aan de regels'', beaamde Natuurmonu menten gistermiddag. ,,Op veel plaatsen zijn wandelaars en fietsers, maar die zijn goed verspreid. Wat we wel zien, is dat rond de steden meer publiek is.'' Blijf thuis, was de dringende op roep van politici, de politie en tal van burgemeesters. Want met tem peraturen rond de 20 graden was het aanlokkelijk om te kiezen voor een wandeling in de natuur of het park. Uit voorzorg sloten gemeen ten parkeerplaatsen van natuurge bieden. Zandvoort blokkeerde de toegangswegen naar het strand. Amsterdam stelde een vaarverbod in en sloot verschillende toegangen van het Vondelpark. Maar ook daar bleef de situatie on der controle, zo merkte minister Ferd Grapperhaus toen hij met de politie een rondje mee fietste door Amsterdams beroemdste park. Het was er 'druk, een beetje te', maar mensen hielden wel afstand. ,,We kijken terug op een week end met prachtig weer, waarbij mensen duidelijk de lastige keuze hebben gemaakt zoveel mogelijk thuis te blijven'', concludeerde de minister van Justitie gisteren. ,,De mensen die wel naar buiten gingen, hielden zich aan de regels en hiel den goed afstand. Tegen hen zeg ik: complimenten, we begrijpen hoe moeilijk het is, maar hou dit vast, ook richting het paasweekend.'' Premier Rutte plaatste een kriti sche noot op Twitter. ,,Hier en daar We blijken in staat tot een uitzonderlijke daad van zelfopoffering -Tom Postmes, psycholoog moest jammer genoeg worden in gegrepen. Het is belangrijk dat we ons allemaal aan de maatregelen houden. We moeten dit samen doen'', twitterde hij gisteravond. Een aantal plekken moest wor den gesloten omdat er te veel be zoekers op afkwamen, zoals het Drielandenpunt in Vaals. Ook in plaatsen als Dordrecht en Reeuwijk werd het te druk in natuurgebieden en deden burgemeesters dringende oproepen om weg te blijven. In enkele plaatsen zorgden jonge ren voor ergernis door feestjes te or ganiseren. In Breda onderbrak de politie zaterdagavond een feest van zeventig mensen met dj en licht show. In Middelburg zongen jonge ren 'quarantaine, quarantaine' in een kleedkamer van een sportpark. Burgemeester Ahmed Marcouch van Arnhem sloot de Onderkade langs de Rijn nadat zaterdagavond laat 'een groep idioten het nodig vond om op de Rijnkade het sa menscholingsverbod te schenden'. Ruim honderd mensen in vijftig auto's waren daarnaartoe gekomen voor een barbecue. De politie wist 25 man te bekeuren. 'Covidioten' Maar toch, dat bleven incidenten van 'covidioten', zoals ze op sociale media worden genoemd. Het over grote deel van Nederland genoot van de zon op het balkon of in de achtertuin, al dan niet met een aan gestoken barbecue. In supermark ten was een run op witte wijn, stokbrood, sauzen en vlees. En zo deden de meesten wat nodig was om de verspreiding van het virus terug te dringen. Dat verbaast hoogleraar sociale psychologie Tom Postmes niet. In crisistijd gedragen mensen zich veel socialer en proactiever dan ze van zichzelf verwachten, betoogt hij. ,,Weinig mensen beseffen het, maar we laten ons dan juist van onze beste kant zien. Neem de Tsjerno- bylramp. Mensen hebben heldhaf tige dingen gedaan om daar de boel te redden, terwijl ze zichzelf bloot stelden aan straling. Hetzelfde hel dengedrag werd getoond na 9/11 in New York, of na de bomaanslagen in de Londense metro. We gaan el kaar helpen.'' Datzelfde goede gedrag tonen we nu het coronavirus rondwaart. ,,Terwijl we een individualistisch volkje zijn, blijken we in staat tot een uitzonderlijke daad van zelfop offering", zegt Postmes. ,,We blij ven thuis bij een prachtige zon en temperaturen van boven de 20 gra den. We voelen de urgentie om iets tegen dit virus te doen.'' De gedragswetenschapper voor spelt op basis van studies wel dat dit niet zo blijft. ,,Op het moment dat de daling van de besmettingscijfers doorzet, kan er geleidelijk het idee ontstaan dat de overheid te streng is. Dan ontstaan er scheurtjes in dit groepsgedrag en kunnen deelgroe pen zich eraan onttrekken.'' Sterke emotie Jan Derksen, hoogleraar klinische psychologie, is er wel van overtuigd dat onze constructieve houding zal voortduren. ,,Om die te bewerkstel ligen, is een sterke emotie nodig. In dit geval angst voor het virus. Daar naast moet er vertrouwen in een autoriteit zijn. Vaak is dat de thera peut, maar in dit geval heeft Mark Rutte die rol op zich genomen. Die factoren zijn cruciaal voor een echte gedragsverandering. En die kan blijvend van aard zijn.'' maandag 6 april 2020 GO a:.t T/W M Veel mensen brachten de eerste warme lentedag door in hun tuin of dicht bij huis. Een stel in Beinsdorp maakte het gezellig met een drankje, in Hoofddorp kozen thuis- sporters voor actiever ver maak. FOTO'S PIM RAS Koen Voskuil Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3