II Vlissingen wil ingepikte grond terug hebben 7 HULP BOODSCHAPPEN Walcherse vrij willigersorgani saties hebben meer aanbieders dan aanvragen. „Familie is nu ook meer thuis.'' De besteldiensten van de supermarkten hebben pas over twee tot drie weken vrije levermomenten. Wie eerder hulp nodig heeft om de bo terhammen en afwasmiddel in huis te krijgen, kan gratis terecht bij vrijwilligers. Alleen hebben die nog niet veel te doen. „Mensen re gelen het vaak onderling." De Walcherse vrijwilligersorga nisaties De Manteling en Buren hulp hebben meer aanbieders van hulp dan aanvragen, weet coördina tor Nicolette Kölker. ,Mensen rege len het in hun nabije omgeving'', vermoedt zij. „Familie is nu ook meer thuis. In Middelburg en Vlis singen zien we nu twee of drie aan vragen per week.'' Het systeem is simpel. Na een aanvraag zoekt de coördinator een vrijwilliger die contact opneemt om de boodschappenlijst te note ren. Die fotografeert het bonnetje en zet de boodschappen aan de deur. De vrijwilliger krijgt de bood schappen vergoed via Welzijn Veere, die de aanvrager weer een re kening stuurt. Buiten tijden van corona is er meer persoonlijk contact. De bood schappen worden op het aanrecht gezet en er is tijd voor koffie en een praatje. Nu iedereen afstand moet houden, kan dat even niet. Monique Smolders (49) uit Mid delburg en Nico Bosschaart (84) uit Koudekerke kennen elkaar vier jaar en zijn te gesteld op elkaar om de koffie te laten schieten. Elke week komt Nico naar Monique om sa men naar de supermarkt te gaan. Ook in coronatijden. Ze houden wel afstand van elkaar. ,,Ik kan Nico Ik kan Nico wel alleen laten gaan, maar ik zie graag zelf wat ik koop wel alleen laten gaan, maar ik zie graag zelf wat ik koop. En ik heb een uitje. Ik vind dat je, ondanks je be perkingen, zoveel mogelijk zelf moet blijven doen." Monique was zelf vrijwilliger bij De Manteling tot ze door een aandoening veel van haar bewegingsvrijheid verloor. Nico Bosschaart heeft altijd soci ale banen gehad. Hij reed zestien jaar rond als groentehandelaar, reed 25 jaar met de zuivelwagen door Vlissingen tot zijn werknemer Si mon Kleinman die bij zijn pensi oen overnam en reed daarna twin tig jaar op de taxi. Tot zijn tachtig ste. ,,Toen werd het wmo-vervoer weggehaald bij ons bedrijf. Ik ben fit en actief. Als ik nog eens iemand kan helpen, dan laat ik dat niet. Daarom heb ik me aangemeld bij De Manteling." Hij kende Monique al van het zorgvervoer. Het klikte tussen hen. ,,Als hij komt, praten we eerst een uur. We kunnen veel lachen, maar hebben het ook over moeilijke din gen in het leven'', zegt Monique. In de winkel loopt Nico naast haar scootmobiel en pakt wat Monique Bijna 27.000 vierkante meter Vlis- singse gemeentegrond is ingepikt door particulieren. De gemeente gaat de rekening presenteren voor dat landjepik. Voordat de kwesties verjaren. Vlissingen maakt schoon schip, maar wil voorkomen dat ille gale gebruikers boos worden. Onderzoeksbureau Eiffel spoorde tussen juni 2018 en juni 2019 alle stukjes openbaar groen in de gemeente op die in particulier gebruik zijn geraakt. Op 742 plaat sen is in totaal 26.939 vierkante me ter gemeentegrond onttrokken aan de openbaarheid door bewoners en bedrijven. Daarvan hoort 69 pro cent, 18.564 vierkante meter, tot de zogenoemde hoofdgroenstructuur, de groenstroken, parken en plant soenen die de leefbaarheid van de gemeente mede bepalen. Er is nu een plan van aanpak no dig, omdat de gemeente anders het eigendomsrecht over een aantal stukken grond gaat verliezen. De gemeente zegt de afgelopen jaren te weinig ambtenaren te hebben ge had om het probleem aan te pak ken. Maar als een paar bedrijven of inwoners worden aangesproken op het inpikken van gemeentegrond, moet dat in alle situaties gebeuren. De gemeente moet immers ieder een gelijk behandelen. Zoals het nu zit, is het in feite oneerlijk. Wie een stuk openbaar groen wil kopen van de gemeente, betaalt 66 euro per vierkante meter als het perceel kleiner is dan 100 vierkante meter. Degenen die een reep plantsoen gewoon bij hun ei gen erf trekken, betalen niets. Financieel risico Vlissingen gaat een extern bureau de opdracht geven om het illegaal grondgebruik aan te pakken. Waar dat verjaard is, wordt de grond for meel overgedragen. In de andere gevallen krijgt de gebruiker de keuze: betalen of teruggeven. Daar zit een financieel risico voor de ge meente aan. Als te weinig mensen alsnog betalen, wordt de opschoon- operatie duurder dan de verkoop opbrengst. Bureau Eiffel gaat ervan uit dat veertig tot vijftig procent alsnog betaalt. Een probleem is dat het grootste deel van de grond behoort tot de hoofdgroenstructuur en daar wordt naar de regel niets van verkocht. Als de gemeente veel grond terugkrijgt, moet daar weer voor gezorgd wor den en dat kost ook weer geld. Daarnaast kunnen mensen boos worden als ze op het illegale grond gebruik aangesproken worden. Ju ridische procedures kosten ook weer geld. Daarom wil Vlissingen de boodschap zorgvuldig brengen. Het bureau Eiffel moet eerst aan de slag met de stukken grond waar van het eigendom dreigt te verja ren. Daarna komen de grotere per celen aan de beurt. De eigendoms rechten op de kleinere stukjes grond worden per wijk aangepakt. Voor de hele operatie heeft de ge meente vijf jaar uitgetrokken. nodig heeft. Thuis zet hij alles op het aanrecht. ,,Opruimen mag ik niet'', lacht Nico. ,,Dat wil ze zelf doen." Monique: ,,Dit ontlast mijn mantelzorger. Die hoeft de bood schappen er niet nog eens bij te doen." Bundelen Dat ontlast bij voorbeeld ook een mantelzor- gende schoon dochter drie dor pen verderop. Zij heeft nu even genoeg tijd, maar na het ver plicht thuisblijven niet meer, beaamt Sandra van der Linde, welzijnswerker in Veere en ook contactpersoon voor Koudekerke en Biggekerke. ,,De boodschappenhulp is maar één van de diensten die we bieden. Er zijn nu zo veel initiatieven. Van de ker ken, de scouting, van mensen die zelf iets beginnen. We kunnen be ter samen dan naast elkaar werken. Dan kunnen we de krachten bun delen. Daarom zijn we begonnen om het aanbod per kern op een rijtje te zetten. De flyers daar voor brengen we huis aan huis rond." Dat gebeurde afgelo pen week en ook de komende dagen. De coronacrisis brengt veel eenheid en behulpzaamheid teweeg. „Dat moeten we zien te behouden." maandag 6 april 2020 Nico Bos- schaart (links) helpt al vier jaar elke week de Middel burgse Moni que Smolders met bood schappen doen. foto lex de MEESTER Claudia Sondervan Vlissingen -Monique Smolders (49) Claudia Sondervan Vlissingen Openbaar groen, Vlissingen wil het terug. igggaël Sandra van der Linde, welzijns werker in Veere. FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35