ZEELAND GEBOEKT f Twan Huys wandelt in Manteling 6 Sociëteit De Vergenoeging bestaat 225jaar. Reden om een chique boek te maken. Ter lering en vermaak. Voor Heeren én Dames. Met hemelsblauw leeslint. Zeeuwse schrijvers De schutbladen vol kluten, kluten, kluten, de zwartwit Zeeuwse vogel bij uitstek, beloven misschien méér. Maar de veelbesproken Twan Huys heeft in zijn pas verschenen boek Wandel- lust (gebonden, 232 pag., 19,99 euro, Prometheus) Zeeland niet hele maal vergeten. De stippen op de landkaart van pagina 15 laten zien waar hij is geweest, vrij evenwich tig verdeeld over Nederland. Zij het dat er extra veel stipjes staan in de streek van zijn jeugd, het zuid oosten, rondom het dorp Sevenum waar hij werd geboren en het dorp Horst waar hij opgroeide. We zien ook een stip bij De Manteling op Walche ren waar hij op een 'zon nige vrijdag in augustus' vanaf Kas teel West- hove naar Domburg wandelt. Zelfs over dag lopen de damherten hier doodgemoedereerd over de wan delpaden', ziet Twan Huys, tijde lijke bewoner van boshuis 't Uusje. De zegeningen van wandelen, in Zeeland of elders, kunnen niet ge noeg worden geprezen. De schrij ver van Wandellust koos als motto woorden van Hippocrates, de om streeks 460 v.Chr. op het Griekse eiland Kos geboren dokter. De grondlegger van de geneeskunde, de uitvinder van de aspirine, goed voor wijsheden als 'Niet de arts, maar het lichaam geneest de zieke' en dus Twan Huys' favoriete leus 'Wandelen is het beste medicijn'. Hij wandelt in dit boek in gezel schap, onder meer van dat van Jane Goodall (van de chimpan sees) en dat van prinses Irene ('een bijna hallucinante ervaring'). Hij speurt op de Veluwe vergeefs naar GW998f en andere wolven en gaat een paar dagen naar het eiland Tiengemeten. Op Walcheren lo pen Noudje van Bussel en Doris van Vuuren mee, trotse bezitsters van een huisje op het strand van Dishoek ('zen van de zee'). Ze ver tellen alles over hun werk met de mente ouderen, en ook in dat ge val doet wandelen wonderen. Goede gesprekken, zeker. Maar of Hippocrates dit bedoelde? Af en toe kijken de drie in het rond en ontdekken dan door de westen wind geteisterde eikjes: 'bonsai boompjes die een diepe buiging maken naar het oosten'. Maar verder krijgen wij lezers van De Manteling, van Walcheren, van Zeeland weinig te zien. Laat staan dat in het verslag het heer lijke kluut-kluut-kluut klinkt. Het boek biedt overwegend serieuze stof met veel historie. De schrijvers zijn diep in de bronnen gedoken. Hier en daar is een verhaal of anekdote goed voor een glimlach. Bijvoorbeeld als Ronald Gulden- mund - sinds 2014 voorzitter - bij zijn intro ductie als lid in 1995 een gezamenlijke televi sieavond bezoekt. De genootschapsleden kij ken in de gelagkamer van hun sociëteit naar de Champions League-finale Ajax-AC Milan. Pagina 213: 'Petjes, toeters, zwaaisjaals. Hoewel geen voetballiefhebber (en beschimpt omdat ik bij het verkeerde doelpunt juichte) herinner ik mij die avond als bruisend en feestelijk.' Je stelt je de wat vergrijsde heren voor zoals ze daar in hun sfeervolle Baron Chassé aan de Gortstraat uitgedost zitten. Jolijt. Maar de her innering van de voorzitter is niet waterdicht. Ajax won met 1 tegen 0 door een doelpunt van Patrick Kluivert. Dus het is niet erg waar schijnlijk dat er voor een verkeerd doelpunt werd gejuicht. Misschien was er een afge keurde treffer. Blote-damesblad Guldenmund krijgt in zijn hoofdstuk over de periode 1995-2020 hier en daar vast de lachers op zijn hand. Zoals op pagina 215 waar hij ver telt hoe de Sociëteit probeert het ledental op te krikken. Het is eind jaren negentig van de vorige eeuw als hij de voorzitter van dat mo ment op een zomerse zaterdagmiddag tegen komt in boekhandel Fanoy op de Korte Burg. Het is nog de tijd dat De Vergenoeging vooral een herensociëteit wil zijn, ondanks de dan al twintig vrouwelijke leden. Guldenmund ver telt dat hij belangstellend vraagt welke abon nementen de voorzitter voor de leestafel be stelt: 'Hij laat mij opgewekt een 'National Ge ographic' zien. 'Dat zal onstuimig veel leden trekken', schamper ik. 'Ja maar', zegt hij met glimoogjes, 'dat is om hier bovenop te leg gen...' en hij toont mij fier een blote-dames- blad.' Zo ging - en gaat? - het kennelijk toe op zo'n club. Het olijkheidsgehalte wordt in het boek nog benadrukt door het in het hart gepositio neerde katern met recente foto's. De Kegel club, het Klusteam, het Tuinteam, de Dames- lunch, de Herenlunch, de Motorclub, de Lees- club, de Debatingclub, de Geschiedenisclub, de Fo toclub, de Filosofieclub, de Politiek- en Rechtclub, de Schildersclub, de Filmclub, de Muziekclub, de Handboogclub, di verse kookclubs. Biljart (mannen en vrouwen) en bridge krijgen volle dige pagina's toebe deeld. Ook de borrels, diners en banketten worden fotogeniek be vonden. De uitgave is mooi en serieus van opzet. Met hoofdstukken waarin de geschiede- de Dam naar de Gortstraat. Er waren meer dere sociëteiten in de provinciehoofdstad. De Vergenoeging trok vooral de middenklasse, niet de elite. De dilemma's van de Tweede we reldoorlog kunnen worden samengevat in de namen van twee leden: Vlissings burgemees ter tevens verzetsman Carel Albert van Woel- deren tegenover G. Alberts jr., de adjunct-di recteur van Houthandel Alberts Lzn die zich verbond aan nationaalsocialistische organisa ties als het Nederlandsch Arbeidsfront en het Economisch Front. De eerste naoorlogse peri ode stond in het teken van de 'sociëteitsver gunning', anders gezegd: aan wie en hoe lang mocht er drank worden geschonken? In 1984 constateerde toenmalig voorzitter Sanderse (pagina 192) dat de Sociëteit eigenlijk 'een ver edelde biljartclub' was. Dat is nu anders. Er zijn heel veel clubjes en volgens de huidige voorzitter is er toch oog voor de Sociëteit als geheel. Belangrijke bijdrage Ronald Guldenmund stelt dat het boek 'een be langrijke bijdrage vormt aan de geschiedschrij ving van onze stad'. Het klopt dat er in de eerste drie van de tien hoofdstukken meer over de stad dan over de Sociëteit zelf wordt geschre ven. De korte tussenhoofdstukken bieden af wisseling met anekdotes en levensbeschrijvin gen van sociëteitsleden uit diverse periodes. De Vergenoeging in het hart van Middel burg, het wordt graag gezegd. Maar of De Ver genoeging ook in het hart van de Middelbur gers is genesteld? nis van het gezelschap uitgebreid uit de doe ken wordt gedaan. Chronologisch, van de op richting als patriotse volkssociëteit op 5 maart 1795 tot de gezelligheidsclub die het nu is. Het begin was ernstig, passend in de tijd van de Verlichting en het streven naar meer volksin vloed. Pagina 43: 'Het oogmerk van het genootschap was het herstellen en handhaven van de vrijheid, gelijkheid en broederschap boven het 'aristocra tisch despotismus' en het bevorderen van het alge meen landsbelang'. Dat serieuze ging er rap vanaf, het politieke karakter verdween betrekkelijk snel na de start en is nooit meer teruggekomen. Al lezend vraag je je af of zo'n club nog iets meer te bieden had dan gezelligheid. Het ant woord moet ontkennend zijn. Individuele leden mogen soms maat schappelijk betrokken zijn, I de sociëteit is dat niet. Een voorbeeld. Op pagina 91-92 wordt verteld dat er na 1850 via een stedelijke belasting heffing jaarlijks zestig cent aan de Armenzorg werd be taald. Dat bedrag - wordt ge constateerd - staat in schril contrast tot de honderd gul den die de leges voor de tap- vergunning kostte. Pagina 92: 'Tja, meereigen be lang dan inzet voor de armen'. Verhuizingen Veel aandacht is er voor de on derkomens en de verhuizingen, van de Balans naar de Markt naar maandag 6 april 2020 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Vergenoeging in het hart Jan van Damme Mario Molegraaf ;ntttund et ai. De cover van het boek van Ronald Guldenmond. Sociëteit De Vergenoeging op de Markt van Middelburg, anno 1962. Vanaf links café De Vriendschap, café De Koophandel en bioscoop Electro, dan De Vergenoeging, rechts het pand De Roode toren. foto archief pzc, beeldbank zeeland Ronald Guldenmund en andere auteurs: De Vergenoeging, een sociëteit in het hart van Middelburg - Eigen uitgave, hardcover, 266 pagina's, 34,50 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34