20 Virtuele Ronde van Vlaanderen zet 'e-racing' echt op de kaart 'Stoppen kan sector niet aan' Degenkolb hoopt op Tour Streep door EK in november Gisteren keken we ineens met z'n allen naar de virtuele Ronde van Vlaanderen. Greg Van Avermaet won, maar belangrijker: deze race vormt de katalysator voor een tak van wielrennen die snel groter zal worden. WIELRENNEN Het is van levensbelang dat er in 2020 nog wordt gekoerst. Dat stelt topman Tomas Van den Spiegel van Flan ders Classics, organisator van de Ronde van Vlaande ren. ,,Ik denk dat de sector het niet aankan als we zou den zeggen: we cancelen het wielerjaar 2020''. WIELRENNEN John De genkolb (31, foto) droomt nog altijd van de Tour de France. ,,Ik doe zelfs mee als de Tour vijf weken duurt", zegt de Duitser. De Tour de France, die van start moet gaan op 27 juni, is het enige grote sport evenement komende zomer dat vanwege de co ronacrisis nog niet is gean nuleerd. BASKETBAL KORFBAL De korfbalfede ratie heeft nu al besloten het EK, dat in november in België op de planning stond, af te gelasten. ,,De gezondheid van onze atle ten, officials en fans is onze eerste prioriteit'', stelt de bond. De Nederlandse korfballers wonnen tot nu toe alle EK's. Het vorige EK was twee jaar geleden in Nederland. De World Games in de Verenigde Staten zijn verschoven naar 2022. op rijden, bergaf als bergaf en, vrij essentieel voor wielrennen: in het wiel hoefje minder hard te trap pen dan op kop van een groepje. Wielrennen leent zich bij uit stek voor een serieuze e-sport: virtueel is het een combinatie van gaming en fysieke prestatie. Je moet uitzonderlijk hoge vermo genswaardes kunnen trappen om op het hoogste niveau mee te kun nen doen. Natuurlijk, e-racing staat nog in de kinderschoenen. Er moeten nog genoeg problemen worden opgelost voordat het écht groot kan worden. Niet in de laatste plaats het bewust of onbewust vals spelen: er zijn meerdere hometrainers in omloop waarvan de accuratesse verschilt. En je moet renners op hun blauwe ogen vertrouwen dat ze het juiste ge wicht invullen. Maar daarvoor zul len ongetwijfeld oplossingen wor den bedacht. Of je het nu leuk vindt of niet: e-racing zal de komende jaren langzaam maar zeker een eigen, aparte tak in het wielrennen wor den. De eerste officiële WK wiel rennen zijn door de UCI gepland voor eind dit seizoen. Het kan beter, het kan eerlijker, het kan mooier. Maar de virtuele Ronde van Vlaanderen van 2020 is slechts een eerste kennismaking. Een kijkje in de niet eens zo verre toekomst. voor het virtuele wielrennen, ver sneld door de coronacrisis en mede mogelijk gemaakt doordat alle profs noodgedwongen thuis zitten. Het is koers in koersloze tij den, vermaak in een crisis, het is beter dan niets. Maar tegelijkertijd geeft de vir tuele Ronde van Vlaanderen een kijkje achter de schermen, een idee van wat er mogelijk is. BKool is niet het meest ontwikkelde, vooruitstrevende platform waarop online kan worden gekoerst. De graphics zijn niet bijster ontwik keld en het is vrij moeilijk om te zien met welke wattages en hart slagen de renners rondrijden. Dat is op een platform als Zwift - het grootste en meest populaire online platform - bijvoorbeeld al een stuk beter. Bergop rijden voelt als berg- Het moet ergens halverwege de virtuele Oude Kwaremont zijn als Michel Wuyts zijn profetie in de microfoon fluistert. ,,Ik kijk naar het kopje van Greg Van Avermaet - en dat ziet er nog kwiek uit.'' Een paar minuten later demar reert Van Avermaet op de virtuele Paterberg. Hij neemt een paar seconden voorsprong en houdt stand tot de finish. Zijn trainings maat Oliver Naesen wordt tweede, Nicolas Roche vervolledigt het podium. Direct na de finish staat er een klein meisje naast Van Avermaet. Zijn dochter. Ze kijkt in de camera terwijl Van Avermaet vanuit zijn studeerkamer uitlegt hoe hij de virtuele Ronde van Vlaanderen van 2020 won. There is a first for everything. Een paar weken geleden had niemand verwacht dat er op 5 april een vir tuele Ronde van Vlaanderen zou worden verreden op een online platform met de naam BKool. Het is zoals Zdenek Stybar, een van de dertien deelnemers, zegt: ,,Het klonk als een 1 april-grap.'' Dat is het niet. De online wedstrijd wordt live uitgezonden op Sporza en becom mentarieerd alsof het de echte Ronde is: met het vaste commen taarduo Michel Wuyts José De Cauwer. Voor het grote publiek is het de eerste kennismaking met 'e-racing'. Het is een doorbraak maandag 6 april 2020 De Ameri kaanse bas ketbalclubs New York Knicks en Brooklyn Nets uit New York hebben de stad aan 1 miljoen mondkapjes geholpen. New York is zwaar getroffen door corona. Mike Teunissen, de Nederlandse deelnemer bij de virtuele 'Vlaanderen', heeft op zijn hometrainer thuis zijn achterwiel niet nodig. fotos anp Kijkje in de niet eens zo verre toekomst Thijs Zonneveld Rotterdam M Koers in koersloze tijden: Mike Teunissen ziet zichzelf terug in de online wed strijd op zijn tv-scherm. IAND *f H»sspn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20