II CORONAVIRUS 19 Guangzhou R&F door coronavirus al drie maanden op zijn eerste officiële duel 'Geen F1 meer in 2020' Enquête onder supporters genover ons zou hebben. Alles leek orde.'' Toen hij vijf dagen later te rug zou keren naar China, werd de planning keer op keer veranderd. China werd ingeruild voor een rechtstreekse vlucht naar Thai land, waar Guanghzou R&F op trainingskamp zou gaan. Er werd ook daar corona geconstateerd en dus vloog Van Bronckhorst snel weer naar China. ,,Daar hadden we drie dagen getraind, toen de WHO (wereldgezondheidsorganisatie) de noodtoestand in China uitriep. Ik ben toen teruggevlogen naar Nederland. In Nederland was er nog geen paniek toen. Ik ben nog naar het trainingscomplex van Feyenoord gegaan om iedereen ge dag te zeggen. Daarna ging ik met mijn gezin op vakantie naar Du bai, waar Guangzhou R&F heen- kwam voor een trainingskamp. Daar zaten we twee weken met de selectie, maar toen ging het opeens snel met besmettingen in Abu Dhabi, waar de profwielren ners actief waren in de World Tour. We vlogen direct naar China via Hongkong. In China moest ie dereen in quarantaine. In die peri ode zijn wij allemaal tweemaal ge test op het virus, beide keren ne gatief. Ik kreeg zo'n quarantaine document. Wat als ik positief was getest? Dan was ik opgehaald en naar het ziekenhuis gebracht. Het was in die periode onduidelijk of er interlands gespeeld zouden worden. Onze aanvaller Eran Za- havi zat bijvoorbeeld in Israël. Hij is met een privé-vlucht vanuit Is raël naar Ethiopië gevlogen en daarvandaan naar China, maar zit Het is nu echt de omgekeerde wereld, in China komt het leven weer op gang nu nog in quarantaine. Hij was net op tijd terug, want China ging daarna op slot. Niemand komt er meer in. Mijn familie kan hier ui teraard ook niet heenkomen. Ik mag nog wel weg, maar dat heeft geen zin, want dan mag ik niet meer terug. En we bereiden ons voor op de competitie. Er is wel een probleem, want als je naar alle clubs kijkt, ontbreken er zo'n 35 spelers. Die moeten wachten tot ze China weer in mogen.'' Families Van Bronckhorst belt dagelijks naar zijn familie. ,,Het is vreemd om nu niet bij elkaar te kunnen zijn. Zoals het ook vreemd is om nu voetbal trainer te zijn. Dat gevoel had ik al in Dubai. De spelers, maar ook de technische en medische staf waren zó bezig met het virus en hun fami lies. Ze wilden naar huis, hun naas ten bijstaan. Ga als trainer dan maar eens over systemen en details pra ten. Ik heb nog nauwelijks wed strijden gespeeld met die gasten. Ik moet de Chinese competitie nog le ren kennen, ook tactisch. Ik wilde graag naar het buitenland om die ervaring op te doen. In Nederland wilde ik na Feyenoord nergens an ders werken.'' Van Bronckhorst heeft ondanks de bizarre start nog veel zin in het avontuur in China. ,,Wie had kun nen denken dat de hele wereld plat zou komen te liggen? Iedereen heeft er last van. Waar ik nu ook had gezeten, het coronavirus had het dagelijkse leven bepaald. Zoals het ook bepaalt wanneer alles weer normaal is. In China is hope lijk de laatste fase ingegaan. In Eu ropa is er volop stress over hoe en wanneer de competities nog uit te spelen. Dat is hier anders, we moe ten nog aan het seizoen beginnen. Dat neemt die druk weg. Een week later of twee weken later starten is geen onoverkomelijk probleem.'' Of wij ons moeten vastklampen aan de ontwikkeling in China weet Van Bronckhorst niet. ,,Ik ben geen viroloog'', zegt hij. ,,Hier was de eerste besmetting op 1 de cember en de kans bestaat dat we zes maanden later weer voetbal len. Wat ik wel merk is dat Chine zen al het advies meteen opvolgen. In Nederland zag ik de beelden van de volle stranden en parken. Dat is hier ondenkbaar. ,,De onzekerheid over de datum waarop alles weer begint is lastig voor een trainer. Normaal heb je een voorbereiding van een week of zeven en weet je wanneer de eer ste wedstrijd is. Maar alles in het juiste perspectief hè, het stelt niets voor vergeleken met de problemen die de wereld nu heeft. We hebben een lesje gekregen in hoe kwets baar we eigenlijk zijn. Ik las dat Carlo Ancelotti voorspelde dat ook de voetbalwereld nooit meer zo zal zijn als voor de coronacrisis. Dat geloof ik. Kijk eens hoe afhankelijk de clubs zijn van de commercie. Als dat stuk wegvalt, blijft er bij veel opeens weinig over. ,,Hoe het met de financiële schade in China is, kan ik niet in schatten. Maar als ik rond mijn ap partement kijk, is alles weer open en werken de mensen weer. Ik heb in januari voor twee jaar getekend en wilde graag een avontuur aan gaan. Dat is het geworden. En dan hebben we nog geen competitie wedstrijd gespeeld. Maar als ik zie wat de wereld heeft meegemaakt, ongelooflijk. En dan denk ik ook aan de familie van Carlo de Leeuw, die veel te vroeg is gestorven. Als ik daar allemaal aan denk, komt bij mij maar één ding op: laten we 2020 zo snel mogelijk uitzwaaien en een nieuwe start maken.'' maandag 6 april 2020 GO Als het aan Bernie Ecclestone (foto) ligt, is er in 2020 geen Formule 1 meer. ,,Ik zie niet hoe we nog alle races kunnen afwerken. Waarom niet volgend jaar helemaal opnieuw?'', aldus de voormalige baas van de racerij op BBC Radio. n Drie spelers van de Italiaanse voetbalclub Fio- rentina die positief testten op het coronavirus zijn her steld. Het gaat om Patrick Cutrone (foto), German Pezzella en Dusan Vlahovic. Het Supporterscollectief Nederland houdt een enquête onder voetbalfans over een her vatting van de eredivisie en de eerste divisie. De organisatie zette de vragenlijst online, zodat iedereen zijn mening kan geven. Giovanni van Bronckhorst op het trainingscomplex van Guangzhou R&F. Hij moet er vooral geduld oefenen, nu de start van de voetbalcompetitie in China is uitgesteld vanwege het coronavirus. foto guangzhou r&f 'Gio' met Arno Philips en Jean-Paul van Gastel (rechts), die hem assisteren bij zijn nieuwe Chinese werkgever. foto guangzhou r&f.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19