HUGO BORST CORONAVIRUS 18 Giovanni van Bronckhorst wacht bij Column Coe blijft fel op doping VDP' mikt stiekem op de Tour '30 procent minder salaris is te veel' Giovanni van Bronckhorst tekende als coach in China toen het coronavirus daar net was uitgebroken. Nu lijkt hij, een kleine achtduizend kilometer verderop, veiliger te zitten dan in Europa. „Alles is hier weer open en we trainen weer.'' Mikos Gouka De situatie in de wereld is zo ern stig, dat een schaterlach eigenlijk niet past. Maar Giovanni van Bronckhorst beantwoordt de vraag of hij met de wetenschap van nu alles anders had gedaan toch met een kleine grinnik. ,,Het was China of mee blijven kijken bij de City Football Group, waar ook een club in New York toe be hoort'', zegt de 45-jarige hoofd trainer van Guangzhou R&F. Manchester City maakt ook deel uit van de City Football Group, waarvoor de Nederlander werkt sinds zijn vertrek bij Feyenoord. Van Bronckhorst keek een tijdje mee in de keuken van de holding met zijn wortels in Abu Dhabi. New York City stelde op 6 januari de Noor Ronny Deila aan. Of dat ook Van Bronckhorst had kunnen zijn, laat hij zelf in het midden. Maar in de Amerikaanse staat heeft het aantal coronabesmet tingen de ïoo.ooo inmiddels ruim overschreden. Het do dental loopt in recordtempo op, tot nu al ruim 3000. „We hebben het allemaal gezien", zegt Van Bronckhorst. „Toen we hoorden van de eerste besmettingen in Wuhan in december, ging iedereen toch gewoon door met z'n leven? Wie had kunnen denken dat het zo snel en zo dodelijk de wereld over zou gaan? Toen ik net na de jaarwisseling tekende bij Guangzhou R&F, waren er wel men- sen die zeiden 'doe voorzichtig'. Maar nu is het de omgekeerde we reld. In China komt het leven weer op gang. Eerst maakten mijn vrienden en familie zich zorgen om mij in China. Nu is het an dersom, ik kijk bezorgd hoe het vi rus zich in Europa verspreidt. Ge lukkig is mijn familie gezond, maar dat kunnen we niet van iedereen zeggen.'' Van Bronckhorst is net teruggekeerd van het fraaie trai ningscomplex. Met Jean-Paul van Gastel (assistent), Arno Philips (fysieke trainer) en Yöri Bos- schaart (video-analist) kan hij een restaurant opzoeken. Wel met een mondkapje op. „Overal vragen ze om je lichaamstemperatuur te la ten meten'', zegt hij. „Verder is al les open. We trainen, de vraag is wanneer we kunnen spelen. Mis schien eind mei.'' Van Bronckhorst mag dan al ruim drie maanden hoofdtrainer zijn in China, lang vertoefde hij er nog niet. De eerste weken verliepen nog prima. „Voor het Chinese Nieuwjaar op 25 januari kreeg iedereen vijf dagen vrij", zegt hij. „Mijn oudste zoon Jake was hier in China. We vlo gen samen terug naar Nederland. Ik heb kort voor vertrek nog koffie ge dronken met Graziano Pellè, die ik in de eerste wedstrijd als tegen stander te- Wat een schurk, die Britse mi nister voor Gezondheidszorg. Beweert dat voetballers in de Premier League moeten afzien van een deel van hun salaris. Vanwege de coronacrisis. Wayne Rooney, loonslaaf bij Derby County, is des duivels. 'Het is een schande.' Zijn woede is nobel. Want: de Engelse spelersvakbond gaat niet akkoord met 30 procent salaris verlaging, omdat er dan 200 mil joen pond minder belastinggeld naar de zorg gaat. Vind ik ontroerend. Dat de ar beidersjongen Wayne Rooney na drie dagen onderhandelen dus eigenlijk zegt: 'Nee, ik wil geen 7 miljoen salaris, maar gewoon die 10 miljoen pond, want dan gaat er meer geld naar zorgmedewer- kers'. Het is hun bestaan, bedrog. Zo zijn ze gebakken, topvoetballers. Ze maken een lichaamsbeweging naar links om toch rechtsom te gaan. Neem ze hun egocentrisme niet kwalijk. Dit zijn tijden waarin u en ik empathisch moe ten zijn. We moeten invoelend in het leven staan. Zo'n Wayne Rooney en zijn collega's zijn niet te benij den. Vergis je niet in hun Wives And Girlfriends, hè! WAGs zijn duurder dan prostituees. Hoewel Kyle Walker van Manchester City toch weer duurder uit was, zo bleek. Zijn hartverwarmende betoog aan zijn 1,7 miljoen Insta- gram-volgers 'blijf alsjeblieft binnen' kwam hem duur te staan, om- dat een van de twee hoeren die hij had geconsumeerd naar The Sun liep en klikte dat meneertje Walker op het moment van zijn waarschuwing zeer corona-on veilige seks had gehad. Ze vindt de voetballer maar 'een hypo criet.' Ik bedoel maar. Een voetbal prof heeft het niet zo gemakke lijk voor die tien miljoen bruto. Bruto dus hè! Moet je eens kijken wat daarvan af gaat. Naar de zorg! Allemaal naar de zorg. Ik zat het zo eens door te reke nen. Maar voor 7 in plaats van 10 miljoen pond kun je niet elke maand een Louis Vuitton-tas ko pen voor je WAG. Even tussendoor. WAGs heb ben we in Nederland ook hoor. Ik lees het vermakelijke boek over Patty Brard en kom dit citaat te gen uit de mond van La Brard: ,,Ik weet nog dat we op Ibiza met een groep voetbalvrouwen naar het WK 2014 keken. Dokter Marja kwam langs om iedereen even lekker een injectie te geven. Alle vrouwen kregen er een tin telende doos van, behalve Estelle. Die voelde niks. Ik had er zelf een hete anus door. Dacht ik toch heel even dat ik in mijn broek zat te kakken naast dokter Marja.'' Het boek dat Michel van Eg- mond (samen met zijn WAG Antoinnette Scheulderman) heeft geschreven is wat mij be treft een houvast in deze onze kere tijden. Ook een aanrader: Tiger King op Netflix. Die tip dank ik aan een verontwaardigde Memphis Depay. Hij had een lijger in zijn nek gehad - en daar waren veel mensen boos over. Ik wist bij god niet wat dat was, een lijger, en na een beetje googelen kwam ik uit bij de bizarre verslavende docu- serie. Zo, al lezend en bingewat- chend, kun je de krankzinnig heid vanwege het isolement voor je uitschuiven. Daarnaast houd ik het voetbalnieuws echt goed in de gaten hoor. Waar het op neerkomt: heel de wereld probeert eensge zind te zijn en solidair - be halve de voetbalwereld. Ajax begon natuurlijk weer. Eigen belang. Geldingsdrang. Een greep naar de macht. Geld. Daar ging het om. Morgen gaan alle clubs en clubjes weer praten met elkaar. Eigenlijk is het simpel: wie gaat Ajax vertellen dat ze straks al die CL-miljoenen naar rato moeten verdelen over AZ tot en met Hel mond Sport? Opdat alle clubs en clubjes blijven bestaan. Er is maar één man tegen wie we geen nee zeggen, ook Ajax niet. Zijn naam: Mark Rutte, va der des Vaderlands. maandag 6 april 2020 GO Vader des vaderlands ATLETIEK Voorzitter Se bastian Coe (foto) van World Athle tics waar schuwt mo gelijke dopinggebrui- kers dat ze niet moeten denken de coronacrisis als een maas in de wet te gebruiken. ,,Mijn bood schap luidt: zie de situatie niet als een opschorting van integriteit van de sport'', zei Coe. WIELRENNEN Mathieu van der Poel (25, foto) wilde pas volgend jaar zijn eer ste grote ronde rijden. Door het uit stel van de Spelen tot 2021 is deel name aan de Tour dit jaar een optie. Mits zijn ploeg een wildcard krijgt. ,,Ik zou daar zeker voor open staan'', laat Van der Poel weten. De Premier League-voetballers willen salaris inleveren voor de strijd tegen het coronavirus, maar niet de 30 procent die de clubs voorstel len. ,,Dat zou 500 miljoen pond schelen, maar tegelijk komt er dan 200 miljoen minder aan belasting binnen'', aldus spelersbond PFA. ,,Welk ef fect heeft dit niet op de gezondheidszorg?'' 'Hebben lesje gehad in hoe kwetsbaar we zijn' Rotterdam/Guangzhou o a 0) Er is geen voetbal, maar wel voetbalnieuws. Ik volg het allemaal hoor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18