Eenzaam CORONAVIRUS II 16 ECONOMIE AAN HET WERK Voor automobilisten mag de prijzenoorlog tussen twee van de drie grootste olieproducerende landen ter wereld, Saoedi-Arabië en Rusland, nog weken, zo niet maanden duren. Benzine is er lekker goedkoop door. Realistisch is die wens niet. Je kunt de televisie niet aanzetten of de krant niet openslaan of de tips over hoe je het met elkaar uithoudt in thuis- quarantaine vliegen je om de oren. Ik maakte me er vorige week in mijn column ook schul dig aan. Er is echter een groep die in deze be richtgeving stelselmatig wordt overgeslagen: de mensen voor wie sociale isolatie ook écht isolatie betekent. Bijna drie miljoen Nederlanders zijn alleen staand - zij hebben geen partner thuis aan wie ze zich eens lekker kunnen ergeren, of kinderen om thuisonderwijs te geven. De huidige crisis brengt ook voor hen flinke uit dagingen met zich mee. Wanneer zij door strikte naleving van de regels en de noodzaak om thuis te werken, verstoken zijn van nabij heid van anderen, kan dat voor problemen zorgen. Psychologen waarschuwen voor toe genomen angst en depressie. Familie zien wordt afgeraden. De evenementen waar je naar had uitgekeken worden genadeloos geannuleerd. Café's en restaurants zijn geslo ten, contact met vrienden en vriendinnen moet op afstand. Tinderen voelt als Russisch roulette. Zit je in deze situatie, dan helpt het mis schien je te realiseren dat er niets 'mis' met je is. Alleen betekent natuurlijk niet per se een zaam, maar ook eenzaamheid is absoluut niets om je voor te schamen. Dat het in tijden van sociale isolatie soms moeilijk is, ligt aan de omstandigheden, niet aan jou. Ik heb geen lijstje met 'vijf tips om een zaamheid op te lossen'. Echter, er zijn din gen die je kunt doen, die wel degelijk kunnen helpen. Telefoneren kost bijna niets meer; maak van de gelegenheid gebruik om vaak en veel te bellen, ook als je geen 'nieuws' hebt. Laten we sowieso afspreken dat in deze crisis niemand een reden nodig heeft om te bellen. Wandelen kan prima op anderhalve meter af stand. Geef een feestje, maar dan digitaal - er zijn legio slimme apps waarmee dat kan. Kijk tegelijk met anderen een film. Stofje Word- feud of Slimste Mens-app af, en begin com petities. Het is allemaal geen volwaardig sub stituut voor fysieke nabijheid, maar het is iets. In mijn omgeving hoor ik ook steeds vaker over zelfgekozen 'families' van alleenstaan den: een pact waarbij fysiek contact met deze zelfgekozen familieleden is toegestaan, ter wijl verder de normen rond sociale isolatie strikt in acht worden genomen. Ik weet niet of het volgens de letter van de kabinetsmaat regelen is toegestaan, maar het lijkt mij dat een gezin niet altijd uit je partner en kinde ren hoeft te bestaan. Alleenstaand of niet, we zijn allemaal ver antwoordelijk voor het terugdringen van het eenzaamheidsvirus dat momenteel rond waart. We kunnen de isolatie niet breken, maar wel onze medemenselijkheid delen met hen die het nodig hebben. Al is het maar door te doen wat ons volgens onze premier te doen staat: 'een beetje op elkaar letten'. 1,3 miljard aan export Heertje (86) overleden Binnenkort moeten de twee kemp hanen hun oliekranen wel dicht draaien. Het potje blufpoker tussen Saoedi-Arabië en Rusland maakt te veel slachtoffers, waaronder zeer machtige zoals de Verenigde Staten. Er komt momenteel zoveel olie op de markt dat de wereld er letterlijk in dreigt te verzuipen. De opslag tanks raken voller en voller - door de coronacrisis is de vraag naar olie ook spectaculair gedaald. Toch pompten Rusland en Saoedi-Arabië ook vorige week nog naar hartenlust hun olie op. Tot groeiende woede en frustratie van de Amerikaanse president Donald Trump. De machtigste man ter we reld maakt zich openlijk sterk voor een forse vermindering van de we reldwijde productie, maar was daar tot nu toe weinig succesvol mee. Als Saoedi-Arabië en Rusland zich niet inhouden dreigt een over aanbod van mogelijk 20 miljoen va ten olie per dag. Dat is een vijfde van de totale dagelijkse olieproduc tie. In totaal heeft de wereld een op slagcapaciteit van 1,6 miljard vaten olie volgens cijfers van onderzoeks bureau IHS. De onderzoekers ver wachten dat er binnenkort 1,8 mil- jard vaten olie meer op de markt zijn. Dat betekent dat 200 miljoen vaten, ofwel zo'n 32 miljard liter olie, nergens meer heen kan. En dat kan snel gebeuren. ,,Als het verschil tussen vraag en aanbod zo groot blijft, zit de opslag tegen de zomer vol'', zegt olie-expert Cyril Widdershoven. En vol is tjokvol. ,,Dan zitten de opslagtanks vol, maar ook de gehuurde olietankers. Zelfs de pijpleidingen'', verduide lijkt hij. Als er niets gebeurt zitten opslagtanks, olietankers en zelfs pijpleidingen tjokvol De meest eenvoudige oplossing is de productie terugschroeven. Als het aanbod daalt tot de vraag is er geen probleem met de opslag, zou je zeggen. Zo simpel is het echter niet. De productie terugbrengen is geen kwestie van stoppen met op pompen. ,,Als je de kraan gewoon dichtdraait, heb je kans dat je het olieveld beschadigt. De druk in het veld krijgt dan een schok. Als je het veld later heropent, kan het zijn dat je er minder of geen olie of gas meer uit kunt halen.'' Borrelen Mensen hebben vaak het idee dat olie uit een veld spuit als je in de grond boort. Maar in werkelijkheid zijn er maar weinig velden waar de druk zo groot is dat de olie naar bo ven komt borrelen. ,,De meeste olievelden zijn ook geen plas olie'', zegt Widdershoven. ,,Het is poreus gesteente waar de olie en het gas in zit.'' Om de olie er uit te krijgen wordt er aan de ene kant water of stoom ingepompt. Door de druk loopt aan de andere kant de olie er uit. ,,Als je de druk verandert kunnen de po riën van het gesteente dichtklap pen en zakt het veld als een kaar tenhuis in elkaar'', aldus Widders- hoven. En de kans is groot dat je de olie er daarna niet meer uit krijgt. Stoppen met oppompen is dus een gok die finaal verkeerd kan uit pakken. ,,Je kunt de productie wel weer opvoeren door nog meer te boren en meer te gaan fracken, maar dat is een dure methode. Dat is voor veel olieproducenten finan cieel niet haalbaar.'' Dat probleem speelt vooral bij maandag 6 april 2020 Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: soiale isolatie alleenstaanden. CHINA China heeft de afgelopen maand 3,9 mil jard mondkap jes aan het bui tenland ver kocht. Daar naast expor teerde het land 16.000 beade- mingsappara- ten, 37,5 miljoen stuks bescher mende kleding en 2,8 miljoen coronatests. De stroom van me dische goede ren had een waarde van 1,3 miljard euro. ECONOOM De Nederlandse econoom en pu blicist Arnold Heertje is dit weekeinde overleden. Heertje, onder andere bekend van zijn lesboe ken over econo mie, werd 86 jaar oud. Hij bezat het ver mogen com plexe economi sche materie helder en een voudig te ver woorden, juist voor de 'gewone' man. Thijs Launspach is psycholoog en stress expert. Hij schreef hierover het boek Fokking druk (2018) en Werken met millennials (2019). Peet Vogels Rotterdam - Cyril Widdershoven, expert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16