I Marechaussee: steeds meer lookalikes aan de grens t\ p NIEUWS 15 Joodse leden keren terug bij de partij door aantreden van Keir Starmer ÜHtrV Keir Starmer heeft afgelopen zaterdag met overmacht de verkiezingen om het leiderschap van Labour gewonnen. Deze bedachtzame eurofiel moet de partij na jaren van ellende erbovenop helpen. Geen bloemen, confettiregen of applaus van een stampvolle confe rentiezaal. De coronacrisis haalde de franje van zijn overwinnings toespraak. Achter de gesloten lui ken in een kamer in zijn huis keek de 57-jarige Keir Starmer ernstig in de camera. Elke zin, klemtoon, komma en punt was op een goud schaal gewogen. Alleen 'My Lord' of 'My Lady', de aanspreekvormen van hogere rechters, ontbrak in de vooraf opgenomen boodschap. Voor fijnproevers van het gespro ken woord vormde zijn speech een verademing na het vaak onsamen hangende geschreeuw van zijn voorganger Jeremy Corbyn. Critici wezen meteen op de schaduwzijde van zijn aristocratische voorkomen. Hoe moet Labour met hém de verloren streken in het midden en noorden van Engeland voor zich terugwinnen? Het antwoord gaf de voormalige topjurist zelf. Zonder dralen vroeg hij om vergiffenis voor het anti semitisme binnen de partij, iets wat Corbyn niet kon opbrengen. ,,Het spijt me'', zei hij. ,,lk ga dit gif bij de wortels uit de grond trekken en lees het succes af aan de terug- Ik ga dit gif bij de wortels uit de grond trekken keer van Joodse leden die ons niet langer konden steunen.'' Waar Corbyn uitblonk in het zaaien van verdeeldheid, toonde Starmer direct zijn kracht als brug genbouwer. In de aanloop naar de verkiezin gen van december, waarin Labour het slechtste resultaat sinds 1935 behaalde, duwde Corbyn door zijn schurende karakter de traditionele achterban van zich af. 'Antisemiet', 'communist' en 'vrouwenhater' werden aangekruist als redenen om niet langer op de socialistische par tij te stemmen. Kiezers beloofden terug te keren zodra een respecta bele opvolger zich meldde met een minder radicaal programma. Volks Starmer, geboren in het Londense Southwark, voldoet aan dat profiel. Zijn gepolijste tongval verhult zijn volkse afkomst. Zijn ouders, een verpleegkundige en een maker van gereedschap, behoorden tot de wor king class. Starmer, vernoemd naar de Schotse Labour-oprichter Keir Hardie, kon dankzij uitmuntende rapportcijfers naar een staatsgym- nasium, het voorportaal van loop banen die normaliter zijn voor behouden aan de elite. Na een studie rechten in Leeds en Oxford kreeg hij in 1997 als advocaat landelijk aanzien met zijn succes in de geruchtmakende McLibel-zaak. McDonald's klaagde activisten Helen Steel en David Morris aan voor smaad voor het bekritiseren van de hamburgerketen. Starmer, die het tweetal voor niets bijstond, noemde het een strijd tussen David en Goliath. Voor zijn verdiensten als openbaar aanklager werd hij later in zijn carrière geridderd. Als parlementslid voor het Londense district Holborn and St Pancras maakte hij in 2015 de overstap naar het Lagerhuis. Aan- vankelijk keken zijn collega's met argwaan naar de onberispelijk geklede heer met het licht geaffec teerde accent en de uitpuilende bankrekening. Met zijn intelligen tie en feilloze dossierkennis maakte hij snel indruk. In de warrig geleide oppositie stak hij met kop en schouders boven de rest uit. De tv-kijker leerde hem kennen als de Labourwoordvoerder voor de brexit. Met zijn zachte stemgeluid praatte hij(slecht voorbereide) ministers onder de tafel. Starmer, getrouwd met een Joodse juriste, ontdeed zich in deze rumoerige periode van zijn imago van man zonder ideologie door zich te profi leren als eurofiel. In zijn nieuwe rol van leider van de oppositie gaat hij proberen de relatie met Europa zo nauw als mogelijk te houden. Eenheid Starmers voornaamste taak ligt dichter bij huis. Hij moet trachten eenheid te smeden in de gespleten partij. De geur van Corbyn moet uit Westminster worden verdreven zonder de linkervleugel af te stoten. Levens redden en ons land beschermen verdient nu prioriteit Zijn doel is om Labour weer verkiesbaar te maken. De corona crisis maakt het hem voorlopig onmogelijk om premier Boris Johnson verbaal in de hals te bijten. ,,Levens redden en ons land beschermen verdient prioriteit'', gaf hij aan. In The Times stond in een com mentaar een cynische tip. Starmer, onbekend bij het grote publiek, kan volgens de krant alleen opvallen als hij gewikkeld in toiletpapier door een supermarkt rent. Dat opge stapte Joodse leden zich weer aanmeldden en wapengekletter op sociale media grotendeels uitbleef, wijst op het tegendeel. Door in niets te lijken op Corbyn en zijn fanatieke kliek, blaast Starmer Labour nieuw leven in. Vorig jaar werden aan de Neder landse grens 140 bedriegers betrapt, blijkt uit de jaarrapportage van de marechaussee, die vandaag wordt gepubliceerd. In 2018 waren dat er nog 94, het jaar daarvoor 113. Het gaat bijvoorbeeld om Syrische vluchtelingen die vanuit Grieken land naar Nederland proberen te komen. ,,Maar denk ook aan zware criminelen en terroristen die veelal gebruikmaken van paspoorten waarop een foto staat van iemand die op ze lijkt'', zegt Robert van Kapel van de marechaussee. Het gebruikmaken van een pas poort, id-kaart of ander reisdocu ment van een lookalike is een rela tief simpele en goedkope manier van fraude, maar ook uit nood geboren. Van Kapel: „Doordat pas poorten steeds beter beveiligd wor den met allerlei echtheidskenmer- ken proberen smokkelaars het vaak met een document dat niet van hen is. We staan soms met twee, drie man te kijken of het echt om de persoon op de foto gaat.'' Recent legde de rechter nog een jaar gevangenisstraf op aan een Syriër die waarschijnlijk meerdere keren vluchtelingen meenam op vluchten van Griekenland naar Eindhoven Airport. Afgelopen zomer betrapte de marechaussee hem met een vrouw en een jon getje van 10. De twee waren niet zijn eigen vrouw en zoon, zoals hun paspoorten suggereerden, maar een andere Syrische vrouw en een Afghaanse jongen. In Griekenland zitten al jarenlang duizenden mi granten in opvangkampen, die niet weg kunnen door het overbelaste Griekse asielsysteem. In totaal behandelde de mare chaussee vorig jaar 2499 zaken van identiteit- en documentfraude. In iets meer dan de helft van de gevallen werden de id-bewijzen door reizigers gebruikt om Neder land binnen te komen, voorname- lijk op de vliegvelden van Amster dam en Eindhoven. In de andere gevallen werden de documenten gebruikt bij onder meer financiële transacties of een asielaanvraag. De vijf meestgebruikte reis-, verblijfs- ofidentiteitsdocumenten waarmee in 2019 werd gefraudeerd, zijn Griekse, Italiaanse, Franse, Britse en Roemeense documenten. Ook letten we extra op bij paspoorten waarin kinderen staan bijgeschreven Paspoortfraudeurs zijn wel inven tief, stelt Van Kapel ,,We zien de bijzonderste valse paspoorten voorbijkomen. Zo had iemand een paspoort bij zich van British Hon duras.'' Dat was ooit een Britse kolonie in Midden-Amerika, maar het land staat toch echt al sinds 1973 bekend als Belize. ,,Ook letten we extra op bij paspoorten waarin kinderen staan bijgeschreven. Als de geboortedagen van die kinderen maar een jaar uit elkaar liggen, weet je vaak al hoe laat het is.'' Elke marechaussee krijgt een basisopleiding om valse documen ten te herkennen, maar er zijn ook gespecialiseerde teams die zich met valse documenten bezighouden. ,,Paspoorten worden steeds beter, maar de vervalsers ook.'' maandag 6 april 2020 Deze man moet Labour uit het slop trekken Oud-jurist Keir Starmer volgt Jeremy Corbyn op. foto ap Geert Langendorff Londen Steeds meer mensen proberen op andermans identiteitsbewijs Nederland binnen te komen. Dat blijkt uit cijfers van de mare chaussee. ,,We staan soms met drie man te kijken of het echt om de persoon op de foto gaat.'' Cyril Rosman Den Haag -Robert van Kapel, marechaussee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15