CORONAVIRUS 'Sorry hoor premier Rutte, ik moest er toch echt even op uit' Ba U NIEUWS 13 verdiend, is het wel door de supermarkten, is het beeld. Toch keldert ook hier op heel wat plekken de omzet. ,,60 procent minder klanten.'' Jï W^L Als ergens nog geld wordt Ook Ard van de Huijgevoort had te maken met de plotse hamster woede, de dag na de persconferen tie van Mark Rutte. En ja, die dag verdiende de Plus-ondernemer wat extra. Maar dat weegt bij lange na niet op tegen het omzetverlies dat hij sindsdien lijdt. Zijn supermarkt aan de Dorpsstraat van het driedui zend zielen tellende Luyksgestel telt inmiddels 60 procent minder klanten. De reden? Vier kilometer verderop ligt de Belgische grens, maar die zit potdicht. De winkel in Luyksgestel is niet de enige met problemen. Naast de vele supers in de grensstreek, schrijven ook de winkels in de nor maal zo drukke stadscentra, vlak bij stations en op toeristische plekken dieprode cijfers. Kleine supers op recreatieterreinen en universiteiten zijn veelal helemaal dicht. Het beeld dat in de supermarkten overal goud geld wordt verdiend, wil Patricia Hoogstraaten, directeur van het Vakcentrum, dan ook graag rechtzetten. ,,De omzet piekt inder daad in de supermarkten met een wijk- of buurtfunctie. Maar inmid dels dringt het besef door dat veel supermarkten er onderaan de streep niet zo heel veel aan over zul len houden.'' Veel supers zullen er onderaan de streep niet veel aan overhouden Want de kosten voor alle maatrege len zijn ook hoog, stelt de belan genbehartiger voor zelfstandige on dernemers. Vooral de extra perso neelskosten door het inhuren van beveiligers, het schoonmaken van winkelwagentjes en de sterk opge voerde en lastig te plannen bevoor rading kost een hoop geld. ,,En dan komt het paasweekend eraan, het belangrijkste weekend na kerst. We moeten maar zien wat daar nu van overblijft", aldus Hoogstraaten. Belangrijker dan de supermark ten die nog wel wat verdienen, zijn voor het Vakcentrum de super markten en speciaalzaken die niets of veel minder verdienen. Zoals de zaak van Van de Huijgevoort. Na tuurlijk probeert ook hij de omzet op peil te houden. ,,Ik bezorg mijn boodschappen nu ook in België, omdat voeding wel de grens over mag. Maar daarmee red ik het bij lange na niet.'' Overheidssteun voor de sector is er niet. Bedrijven in voeding mogen tenslotte ge woon openblijven en draaien ook gewoon omzet, is de gedachte. Een mens blijft eten. Veel supermarkten zijn in han den van zelfstandige ondernemers, ook bij de grote merken als Albert Heijn en Jumbo. Winst of verlies is daarbij dus het risico van de lokale ondernemer, weet Van de Huijge- voort ook. ,,Maar als dit nog even duurt, zal ik toch mensen moeten ontslaan. Dan is het toch wel wrang dat non-foodwinkels wel steun kunnen krijgen om personeel te be houden.'' Dicht Bij de supermarkten van Spar zijn alle winkels van zelfstandige on dernemers, aldus directeur John van der Ent. Volgens hem hebben enkele tientallen van de 440 vesti gingen het moeilijk. ,,Onze negen universiteitswinkels zijn bijvoor beeld dicht, maar ook de vestigin gen bij de tankstations verliezen nu omzet, er zijn tenslotte minder mensen op de weg. Een aantal sei zoenswinkels op vakantieparken blijft voorlopig dicht. Voor de on dernemers zelf is dat zwaar.'' Dus hoopt ook hij op steun voor de ondernemers die het zwaar heb ben. Van der Ent: ,,Niet alleen voor ons, we willen de winkelstraten ge woon goed gevuld houden met alle winkels.'' Zullen er anders super markten omvallen? ,,Het is nog te vroeg daar iets over te zeggen", stelt Hoogstraten van het Vakcentrum. Maar wel pleit zij voor maatwerk. ,,Alle winkels in de foodsector zijn uitgezonderd. Maar als er winkels zijn die het zwaar hebben, denk daarbij ook aan kaas- of delicates senzaken, zouden zij ook een be roep moeten kunnen doen op het fonds.'' Frank Poorthuis Rotterdam IN QUARANTAINE lijf thuis'. Het grote bord aan de ingang van het 'Utrechtse landgoed Amelis- weerd was duidelijk. Maar ik was niet thuis. Sorry, premier Rutte, ik hield het niet meer. Na vier weken moest en zou ik mijn zoon zien. Gelukkig was u allemaal wel thuisgebleven, dus deden we uiteindelijk niets ille gaals. Het was m'n eerste autorit sinds de quarantaine en ik was zo lang niet op de snelweg geweest dat ik de invoe ring van de 100 kilometer gemist had. Gelukkig ben ik van mezelf een slome rijder. Ik zag m'n zoon al van ver staan. Bijna twee meter slungeligheid, in die lange, suède jas die hij twee jaar geleden uit mijn kast pikte en die 'm nu als een tweede huid past. Hij is mijn jonge versie, de verbeterde, hoop ik. Zo rustig, zo afgewogen. Maar ook een beetje verdrietig nu, al zal-ie dat zelf niet eens zeggen. Hij zou twee weken geleden fietsend naar Istanboel gaan, en terug. Een halfjaar keihard voor gewerkt in de horeca, fiets gekocht, alles klaar. Toen kwam corona. Een heel tussenjaar in duigen. Klein coronaleed, maar het hakt er wel in. Hij is van de filosofi sche soort. 'Komt wel goed, pa.' Paniek, ik kan het niet anders omschrijven. Toen leegte. Waar was-ie nou? kwamen we weer bij zijn fiets en mijn auto. Ik kon hem geen knuffel geven, wat stom voelde. Ik stapte in mijn auto, pakte even de telefoon op om te kijken hoeveel appjes ik gemist had, keek weer op en toen was-ie ver dwenen. Weg. Paniek, ik kan het niet anders omschrijven. Toen leegte. Waar was-ie nou? Gewoon wegge fietst. Na een halve minuut werd ik weer rustig en bedacht: uiteindelijk missen ze jou minder dan jij hen. Zo hoort het te gaan. En dat was misschien een mooi eind voor deze column. Maar ik kon er niet mee leven. Ik ben hem ach terna gereden, heb 'm ingehaald en hem met mijn raam open nog eens goed in de ogen gekeken. 'Dag jon gen.' 'Dag pa.' Huf maandag 6 april 2020 Bart Gotink Luyksgestel Supermarktondernemer Ard van de Huijgevoort in zijn winkel in Luyksgestel: ,,Ik bezorg mijn bood schappen nu ook in België, maar daarmee red ik het bij lange na niet.'' FOTO KOEN VERHEIJDEN -Patricia Hoogstraaten, Vakcentrum Net als veel Nederlanders blijft jour nalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Verslag van dag 24. We zijn in het stadium dat het ver schil tussen vader en zoon steeds vager wordt. Misschien herkent u het. Je voedt op, je voedt op en je denkt: wanneer gebeurt het nou? En ineens zijn ze volwassen. Inmiddels maakt de zoon zich bijna meer zor gen om de vader dan andersom. En fin, we wandelden, we bleven netjes 1,5 meter van elkaar af. We spraken over zijn toekomst, over de mijne. Het was ons moment, dus sommige dingen gaan u verder niks aan. Toen Ook supers vragen steun

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13