Britse hoogleraar: EUWS 11 Steven Riley werkt voor het Imperial College, de Britse universiteit waarnaar de hele wereld kijkt voor betrouwbare epidemiemodellen. De hoogleraar is onder de indruk van de sterk dalende Nederlandse besmettingsgraad. Ook een van de meest gezag hebbende epi demiologen ter wereld zit met de praktische thuiswerkbe slommeringen van het coronatijd perk: ,,Ik breng even lunch naar mijn vrouw hoor, maar vertel'', zegt Riley telefonisch vanuit Lon den. De hoogleraar infectieziekten is verbonden aan het Imperial Col lege. Met zo'n vijftig onderzoekers publiceert deze universiteitsgroep uit Londen toonaangevende arti kelen over het coronavirus, de ver- spreiding en de gevolgen van lock- downmaatregelen. Hun modellen over epidemieën gelden als maat gevend, veel regeringen baseren hun beleid erop. Zo schudde een rapport van Imperial met progno ses over honderdduizenden tot miljoenen doden bij gebrek aan sociale restricties de Amerikaanse president Donald Trump en de Britse premier Boris Johnson re cent nog wakker. ,,We komen nu in een cruciale fase'', zegt Riley. ,,Er is niet één verhaal over corona. Dus kijken we nu op veel plekken wat maatrege len doen. China deed het op dit vlak geweldig: ze namen snel forse maatregelen, die kunnen niet zo maar overgenomen worden in de rest van de wereld.'' ,,Ja, dat lees ik ook. Maar de gege vens lijken wel betrouwbaar. Som mige statistieken veranderen, bij voorbeeld over het totale aantal mensen dat geïnfecteerd is. Maar dat zien we in Europa ook, de milde gevallen moeten we alsnog meenemen. En dat gebeurt.'' Afgelopen week publiceerde Ri- leys groep een rapport waarin de sociale maatregelen per land in een model gegoten worden, inclu sief de gevolgen voor de besmet tingsgraad. Dat geeft een beeld over de ontwikkeling van het vi rus. Grofweg geldt: hoe strikter de maatregelen (lockdown, school- sluiting, horeca dicht, geen evene menten), hoe lager de besmet tingsgraad uiteindelijk wordt. Als die onder de één daalt, dooft de epidemie uit. Nederland is toeval lig niet opgenomen in de publica tie. Riley: ,,Maar zo te horen neemt Nederland vergelijkbare maatrege len als diverse andere landen in onze publicatie. Wij zouden dat trouwens geen lockdown-light noemen, hier in het Verenigd Ko ninkrijk.'' ,,Zweden neemt een ongelooflijk groot risico. Het kan zijn dat de overheid er een plan bij heeft, dat ze vertrouwt op het gedrag van mensen, dat men toch wel afstand neemt. Dat kan. Gedrag is uitein delijk het belangrijkste. Maar de besmettingsgraad van Zweden blijft hoog in onze modellen, en die moet echt omlaag wil je het vi rus uitbannen. Iedereen weet: dit is geen gewone griep.'' Nederland ging half maart in de pauzestand. Volgens ons RIVM zitten we hier nu op een repro ductiefactor die lager is dan 0,5. Een coronapatiënt besmet dus minder dan 0,5 anderen. ,,Wow, dat is briljant! Geweldig als dat zo is, dan zitten jullie op waar den als in Wuhan.'' ,,Jullie modelleur is Jacco Wal- linga? Ik ken Jacco wel. Hij ont wikkelde bij het Sars-virus een nieuwe techniek om de reproduc tiefactor te modelleren. Die geldt nu als bijna universeel. Wat na- Totdat er een vaccin is, moeten we met het virus leren omgaan tuurlijk niet zegt dat een model helemaal perfect is, maar toch. Het zou geweldig zijn als het zo is. En de lage besmettingsgraad kan wel kloppen. Zo'n reproductiefactor wordt door meer bepaald dan al leen sociale-afstandsmaatregelen, zoals de populatie en het gedrag van mensen, en ziekenhuisinfor matie.'' ,,We zullen op een gegeven mo ment wel goede bloedtests krij gen, er zal een vaccin beschikbaar komen. Als we die beide hebben, kunnen we terug naar het leven dat we tot een paar weken geleden kenden. Maar tot die tijd - en ik zeg met veel anderen: dat kan twaalf tot achttien maanden du ren - moeten we met het virus le ren omgaan. Als je dan de teugels op enig moment voorzichtig wat loslaat, bijvoorbeeld als je scholen weer wilt openen, zul je dat heel gecontroleerd moeten doen. En misschien ondertussen met nieuwe test- en traceertechnieken werken. Er zijn apps die je privacy- vriendelijk volgen, en vertellen of je met besmette mensen in aanra king bent geweest.'' ,,Dit is nog nooit vertoond in de menselijke historie op deze schaal. De Spaanse griep van 1918 kun je erbij pakken, maar toen was de wereld anders, onze communica tie, de wetenschap. Op veel plek ken op de aardbol moeten mensen al langer leven met de risico's van ziekten, neem malaria. Maar het verschil is nu: dit is overal. De hele planeet heeft dezelfde vijand, en toch reageren we op verschillende plekken anders, nemen landen andere maatregelen. Dat bekijken wij nu, de komende cruciale we ken en de twee jaren daarna. Tot die tijd moeten we zo veel moge lijk levens redden. Maar geloof me: ook daarna gaan we deze pande- mie nog zeker honderd jaar bestu deren.'' Besmettingsfactor in verschillende landen maandag 6 april 2020 GO 'Die dalende cijfers zijn briljant!' Niels Klaassen Den Haag/Londen Er wordt kritiek geleverd op Chi nese data, de Chinezen zouden niet het hele verhaal vertellen. Zweden valt op: het virus lijkt daar snel rond te kunnen gaan, na minimale sociale restricties. Er was onder virologen ook wel scepsis over dat percentage van het RIVM. - Steven Riley, hoogleraar Maar voordat je effect ziet, duurt het een poos. Tussen mo- ment van infectie en sterfte zit ten volgens uw onderzoek 24 dagen. Veel mensen willen weten: hoelang gaat dit nog duren? Wat fascineert u als weten schapper nu het meest? Hoeveel andere mensen steekt een coronapatiënt gemiddeld aan? Deze 'besmettingsfactor' lijkt af te nemen maar de vaart verschilt per land. In Frankrijk daalde de besmettingsfactor bijvoorbeeld veel sneller door rigoureuzere maatregelen. Maatregelen O Volledige lockdown Verbieden evenementen ^Scholen dicht A Zelf-isolatie VSocial distancing 50 waarschijnlijkheid 95 waarschijnlijkheid 17-02 24-02 02-03 09-03 16-03 23-03 50 waarschijnlijkheid 95 waarschijnlijkheid 17-02 24-02 02-03 09-03 16-03 23-03 Volle terrassen in Stockholm. Anders dan de meeste Europese landen hanteert Zweden minder strikte coronamaatregelen. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11