Als je 't ff gehad hebt II Virus gevaarlijk voor diabeten Als abonnee heeft u onbeperkt toegang tot alle online artikelen hi Eerste Nederlandse onderzoek naar opgenomen patiënten 9 Kermisbond: 45 miljoen nodig Frank Poorthuis Rotterdam IN QUARANTAINE Als je het gewoon even hebt gehad met die k*t-quaran- taine. „Gewoon gehad, ja!'' Als je oudste kind moet hang- outen met haar klas maar de mi crofoon van de laptop het niet doet. Als je kleuter heeft gepoept en jij weer per se het resultaat ('een R!') moet bekijken. Als je zelf net in vier hangouts hebt gezeten die vroeger nooit, nooit voor een vergadering waren doorgegaan. Als de begintune van Paw Patrol je de oren uitkomt. Als die verdomde perenboom in bloei staat, die je van je vrouw niet mag gebruiken als metafoor voor nieuwe hoop (en laten we eerlijk zijn, ze heeft gelijk). Als de tent die je onlangs in de kamer hebt gezet om ze weer iets extra's geven, het zicht op je toch al niet riante tuin blokkeert. Als de centrifugerende wasma chine weer een wandeling over de zoldervloer maakt. Als je bedenkt dat je ondanks al die zogenaamde extra tijd, deze en andere klussen nooit, nooit tijdens deze crisis zult klaren. Als je al zes keer in het zelfde boek bent begonnen. Als je bij je dagelijkse blokje om mensen met mondkapjes ziet lopen. Als je Als je je zoon belt, maar hem wilt aanraken je zoon belt, maar hem wilt aanra ken. Als je iets anders moet koken omdat de winkel geen gehakt en geen lasagne meer had. Als je je dochter belt, maar haar wilt aan raken. Als je een premier hebt die je oproept om vooral elke nacht 7,5 uur slaap te pakken, en jij al leen maar denkt: hoe dan? Als je je realiseert dat het de kunst is om aan het eind van een slechte dag te bedenken dat de volgende niet per se ook een slechte hoeft te zijn. Maar als dat gedachte-experiment nu niet direct lukt. Als deze dag het gewoon niet heeft dus. Dan moet je gewoon even den ken aan al die mensen die nu in het ziekenhuis op de intensive care liggen, aan die verpleegsters en verplegers die de zieke mensen op de ic verplegen, aan de familie van die mensen die op de ic ver pleegd worden. Aan de dokters, de militairen, de politie, de vak kenvullers, aan de buurvrouw driehoog met haar man met kan ker. En dan moet je gewoon je mond houden en gaan proberen te slapen. Om er morgen toch weer een mooie dag van te maken. Het Tilburgse ziekenhuis kreeg eind februari als eerste in het land te maken met het coronavirus toen een patiënt uit Loon op Zand werd binnengebracht. Het brengt nu ook als eerste een on derzoek naar buiten over de eerste honderd patiënten. Een vijfde van hen is overleden, 38 anderen wer den binnen een maand ontslagen. De overige 42 patiënten waren nog in het ziekenhuis opgenomen of werden overgeplaatst naar elders in het land ten tij de van het onder zoek, dat liep tot 23 maart. De gemiddelde leeftijd van de opgenomen patiënten was 72 jaar en 67 procent was man. Acht op de tien kampten ook met andere ge zondheidsproblemen, zoals een hoge bloeddruk, hart- en vaatziek- ten en longproblemen. Opvallend: een kwart heeft diabetes. ,,Diabe- tici komen in veel studies naar vo ren als risicofactor. Op een of an dere manier heeft slecht geregu leerde suikerziekte invloed op het functioneren van het afweersys teem. Bij ouderen gaat diabetes vaak samen met overgewicht, dus het is moeilijk te zeggen wat de echte risicofactor bij het coronavi rus: suikerziekte of overgewicht", zegt arts-microbioloog Jean-Luc Murk. Zijn bevindingen zijn giste ren gepubliceerd in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. De Til- burgse cijfers wijken af van het beeld dat het RIVM onlangs schetste over bijna 1500 zieken huisopnames. Hier had 13,6 pro cent van de patiënten diabetes. Volgens Murk kan het verschil al lerlei oorzaken hebben. Wellicht waren er onder de Tilburgse pa tiënten relatief veel mensen met overgewicht. Meer buikklachten De helft van de patiënten die in het Elisabeth-TweeSteden werd opge nomen liep zes dagen of langer met klachten rond. Sommigen werden pas na twee tot drie weken binnengebracht. Net als in China en Italië was koorts de meest voor komende klacht. Nederlandse pa tiënten lijken echter minder vaak te hoesten en melden meer buik klachten, die meestal gepaard gaan met diarree. In Chinese inventari saties had slechts 4 procent daar last van. Murk stelt dat er meer on derzoek nodig is om het verschil te duiden: ,,Het is niet zo dat er hier een ander virus rondwaart.'' Negentien patiënten belandden in Tilburg op de intensive care. Twee derde van hen werd bij binnen komst naar de verpleegafdeling ge stuurd, maar ze gingen binnen 24 uur zo hard achteruit dat ze alsnog naar de intensive care moesten. ,,Dit geeft aan hoe grillig het be loop van deze ziekte is. Het ene moment komt de patiënt nog re delijk goed binnen, het volgende moment is hij doodziek en moet aan de beademing'', zegt Murk. Het gros van de patiënten voelde zich bij binnenkomst niet erg be nauwd, terwijl uit metingen blijkt dat hun longen te weinig zuurstof opnemen. De Tilburgse analyse toont ook aan dat het experimentele medi cijn chloroquine niet zaligmakend is. Dit middel wordt momenteel in bijna alle Nederlandse ziekenhui zen gegeven aan coronapatiënten, in de hoop dat het - net als proeven in het lab - het coronavirus ver zwakt. Bij een derde van de opge nomen patiënten zorgde het ech ter voor een vertraagde hartslag en moest deze medicatie afgebroken worden. De Kermisbond NKB heeft bij het ministerie van Economi sche Zaken 45 miljoen euro extra steun aangevraagd om de grootste nood in de branche te ledigen. Door de maatregelen die zijn geno men voor de bestrijding van het coronavirus hebben veel kermisexplotanten dit jaar nog geen cent verdiend. Fail lissementen liggen op de loer. De steunmaatregelen die de overheid eerder lanceerde, bieden enige verlichting maar veel te weinig, aldus directeur Jan Boots van de kermisbond. ,,Dit is een noodkreet'', zegt Boots. ,,Niet eerder is de ker- misbranche zo hard getroffen zoals nu door het coronavirus. Met die 45 miljoen euro moe ten we de komende drie maanden wel zien door te ko men, maar als na 1 juni de ker missen gesloten blijven, dan zal de aanvraag waarschijnlijk ver boven de 120 miljoen ko men te liggen.'' Er zijn ongeveer duizend ker misfamilies in Nederland die 4000 attracties exploiteren. Jaarlijks zijn er zo'n 1400 ker missen in het land. Duitse artsen besmet Binnenvaart gemangeld Verkiezingen uitgesteld Online kunt u ons in alle omstandigheden blijven volgen. Om als abonnee optimaal gebruik te maken van pzc.nl kunt u inloggen met uw e-mailadres. Ga naar pzc.nl/inloggen vrijdag 3 april 2020 PC Net als veel Nederlanders blijft journalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Ver slag van dag 21. Een kwart van de coronapatiën ten die in het ziekenhuis belan den, heeft diabetes. Dat blijkt uit een studie onder de eerste honderd patiënten in het Elisa- beth-Tweesteden Ziekenhuis. Hanneke van Houwelingen Tilburg Arts-microbioloog Jean-Luc Murk. FOTO DOLPH CANTRIJN ALKMAAR BERLIJN Ongeveer 2300 artsen en ver pleegkundigen in Duitse ziekenhui zen zijn tijdens hun werk besmet ge raakt met het co ronavirus. Volgens onderzoekers is dit een bescheiden inschatting en zal het werkelijke aan tal veel hoger lig gen. Op veel plek ken is een tekort aan bescher mende middelen voor het zieken huispersoneel. ZWIJNDRECHT Binnenvaartschip pers krijgen door de coronacrisis veel slechtere en ongunstigere con tracten voorgezet door hun op drachtgevers, meldt branche vereniging BLN- Schuttevaer. WASHINGTON De Democratische partij in de Ver enigde Staten stelt de verkiezing van haar presidents kandidaat uit we gens de coronacri sis. De bijeen komst in Milwau kee (Wisconsin) met de nominatie van de uitdager van Trump vindt nu 17 augustus plaats, een maand later dan gepland en een week voor de conventie van de Republikeinen. LIVE I Formule 1-race Zandvoofï *=.- uitgesteld, afgelopen 24 uur 18 men overleden EZ™

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9