CORONAVIRUS NYNKEDEJONG Nederlanders uit VS: in thuisquarantaine II 6 INTERVIEWAMBASSADEUR PETE HOEKSTRA^ Rond het coronavirus woedt ook een heftige propagandaoorlog. De VS verwijt China een gebrek aan transparantie. De Amerikanen delen hun kennis met iedereen, zegt ambassadeur Pete Hoekstra. Wat is het echte sterftecijfer in China? Hoeveel mensen zijn echt besmet? Column $0 @nynke als er een belangrijke call is, wordt de hele slaapkamer verbouwd, zo dat de mensen aan de andere kant van het scherm niet afgeleid wor den door die vochtplekken boven het raam van toen we laatst lek kage hadden. Tegelijkertijd kom ik erachter dat ik zelf best een raar werkre- gime heb, en dat ik dat regime nu drastisch moet aanpassen. De paaseitjes die ik normaal tijdens het werken zit te snaaien, eet ik nu gehaast, schuilend achter de deur van de voorraadkast. Door de twee kinderen die de hele dag rondren nen, heb ik geen ruimte in mijn schema voor het kijken van oude afleveringen Andere Tijden, iets wat ik normaal tijdens mijn lunch pauze doe. Omlummeltijd, de tijd die je als journalist nodig hebt om op goede ideeën te komen, die is er niet. Even die belangrijke docu mentaire van gisteravond terug kijken: dat gaat niet. We redden het hartstikke goed hoor. Geen zorgen om ons. Maar ik heb al wel geleerd dat ieder goed huwelijk gebaat is bij een beetje tijd voor jezelf, en een beetje ge heimzinnigheid rondom je werk. Het is best confronterend dat mijn man nu weet wat ik eigenlijk de hele dag uitspook. Ieder goed huwelijk is gebaat bij een beetje tijd voor jezelf ,,Blijf voor alle zekerheid veertien dagen thuis in quarantaine'', zei premier Rutte gisteravond na cri sisberaad over Nederlanders die nu vanuit de VS aankomen op Schip hol. De thuisquarantaine is niet verplicht, maar Rutte heeft er ver trouwen in dat zijn oproep wordt nagevolgd. Amerikanen mogen al niet meer naar Europa vliegen. De Verenigde Staten zijn zwaar getroffen door het coronavirus, vooral de stad New York. Verschil lende Tweede Kamerleden vroegen zich woensdag af hoe het kan dat passagiers uit de VS zonder con trole op Schiphol het land in kun nen. De oproep om in thuisquaran- taine te gaan, geldt ook voor men sen die terugkomen uit een land waar geen vluchten vandaan mo gen landen in Nederland. Voorbeel den daarvan zijn Italië, Spanje en Oostenrijk. De eerstvolgende lakmoesproef in de coronacrisis is morgen en zondag, vóór Pasen. ,,Het wordt mooier weer dit weekend'', aldus Rutte. ,,Mijn oproep aan heel Ne derland is: zoveel mogelijk thuis blijven. Zoek nooit plekken op waar veel mensen dreigen samen te ko men. Laten we doorgaan met de goede lijn van afgelopen weekend. Als je een frisse neus haalt, doe dat zoveel mogelijk in j e eigen buurt. Er wordt nu strikt gehandhaafd als meer dan twee personen niet an derhalve meter afstand tot elkaar houden.'' e Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Pete Hoekstra, wil graag zijn verhaal doen. Hij neemt het de Chinezen kwalijk dat er nu sprake is van een wereldwijde pandemie. ,,De wereld had hier veel efficiënter op kunnen reageren als China transparanter was geweest.'' Dat president Trump hoon wekt met oude beelden waarin hij de drei ging van het virus niet serieus neemt, vindt hij niet gepast. ,,Onze president reageerde ook op wat er aan kennis was. Naarmate we meer ervaring opdeden, merkten we dat het heel anders is dan de Chinezen ons deden geloven.'' ,,De eerste prioriteit ligt lokaal, dan op het niveau van de staat en dan van de federale overheid. De laatste is de backstop. De president heeft een aan tal staten nu tot nationaal rampge bied verklaard. Dat geeft de regering de mogelijkheid bij te springen. Ik verwacht dat tegen de tijd dat dit overgaat heel veel staten die status zullen hebben. Dat is alsof er in een paar maanden tijd vijftig nationale rampen over het land komen. Qua gezondheid is dit zeer ernstig. Eco nomisch is het ongekend. Vorige week hebben zich 3,3 miljoen men sen aangemeld voor een werkloos heidsuitkering. In één week. Het vo- rige record stond op ongeveer 800.000.'' Na drie weken hebben we dat hele thuiswerken al aardig in de vingers. Op de slaapkamer is een werkplek inge richt, compleet met thuiswerk computer. We hebben gelukkig al lebei werk dat je makkelijk vanuit huis kunt doen, en werk dat je ook in een halve werkdag kunt prop pen. Bijkomend voordeel van deze thuiswerkperiode: ik kom er ineens achter wat voor werk mijn man doet. Normaal vertrekt hij vier dagen in de week naar een kantoor, 30 kilometer verderop. Ik hoor 's avonds hoe zijn dag was, ik hoor over meetings en plannen die hij heeft gemaakt. Ik weet wel iets, maar je leert het pas echt wanneer je er 24 uur per dag met je neus bovenop staat. Na een paar dagen in quaran taine begon het ineens te dagen: mijn man heeft heel veel calls. De hele dag door. Ze missen elkaar heel erg, die collega's. Ze moeten de hele tijd van alles met elkaar be spre ken. En ,,Mijn zoon, zijn vrouw en mijn twee kleinkinderen wonen daar. Ze moe ten de hele dag thuisblijven. Hij werkt in de voedingssector, dus hij gaat elke dag naar zijn werk. Mijn dochter is niet ziek, maar ze werkte voor een klein bedrijf en is ontslagen. Opa en oma wonen in Nederland, grandpa en grandma wonen 30 kilo meter verderop. De kleinkinderen kunnen ze niet zien, vanwege de social distancing. Maar iedereen is gezond, we kennen persoonlijk nie mand die besmet is.'' ,,De scholen zijn dicht tot 13 april. Volgende week zal de gouverneur be sluiten hoe lang de maatregelen van kracht blijven. Ze gelden in de hele staat, maar de brandhaard ligt rond Detroit. Wij wonen in Holland, Mi chigan, dat is 200 kilometer verderop. De westkant van de staat en het lan delijke gedeelte zijn niet zo hard getroffen als Detroit." „Zo werkt ons systeem. De verant woordelijkheid gaat van bene den naar boven. De lokale au toriteiten weten het best wat vrijdag 3 april 2020 GO Daaseit es Nederlanders die per vliegtuig aankomen uit de VS wordt ge vraagd om twee weken in thuis quarantaine te gaan. Ook hoopt premier Rutte het coronavirus bij de grens te stoppen door Duitsers en Belgen op te roepen met Pasen niet naar Nederland te komen. Jan Hoedeman Peter Winterman Den Haag 'Het Westen beschermt de wereld tegen epidemieën, niet China' Bob van Huët Den Haag Wat is de stand van zaken nu in uw land? FOTO ANGELO BLANKESPOOR U komt uit Michigan. Hoe raakt het virus uw familie? Michigan heeft net als Nederland verregaande maatregelen geno men, toch? Waarom heeft president Trump geen nationaal blijf-thuisbevel ge geven? Er zijn nu staten die diep in de problemen zitten, zoals Louisi ana, terwijl buurstaten functione ren alsof er niets aan de hand is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6