5 f ,,Dat beeld heb ik ook niet volledig. Zou het me rust geven als ik beter in zicht heb? Misschien, maar ik zou er ook ongeruster van kunnen worden als ik zie dat ziekenhuizen het niet halen." „Ja, maar zo hebben we ons zorgsys teem niet ingericht. Onze zorg is in dividueel, we concurreren. En we moeten eerlijk zijn: er is ook geen geld voor vrijgemaakt. Daar hebben we nu dus last van, ja." „Vorige week wel, ja." Toen was de hausse aan nieuwe ic- patiënten fors. Op dagen steeg het aantal opnames op de itensivecare- afdelingen soms met meer dan honderd. 'Dit gaat veel te hard', waarschuwde Gommers toen. Een week daarvoor had hij na mens de landelijke vereniging alle ziekenhuizen al opgeroepen om uit te breiden. En dat gebeurde, tot inmid dels 1900 ic-plekken. Eind van deze week moeten de zieken huizen samen dus 2400 ic-bed- den hebben, waarvan 1900 voor mensen met het coronavirus. Als de toestroom dan nog stijgt, vreest Gommers voor de kriti sche grens, het moment dat de crisisfase formeel ingaat en niet iedereen meer behandeld kan worden. Ziekenhuisopnames coronapatiënten ,,Als ik in het weekend even naar bui ten ga, het bos in, dan probeer ik alles een plekje te geven. Ik zeg ook tegen mezelf: ik ben misschien de voorzit ter van de ic-vereniging, maar tot waar reikt mijn verantwoordelijk heid? Ik ben ook maar één van de in- tensivisten." ,,Hoe snel we kunnen handelen, in de zorg, in het land. We doen dingen in We doen nu dingen in één week waar we normaal maanden over doen één week waar we normaal maanden over doen. Onze it-systemen in het Erasmus worden razendsnel aange past. Ander voorbeeld: de nieuwe be ademingsapparaten van Philips ko men uit Amerika, en die hebben een andere koppeling voor de zuurstof slang, een beetje zoals stekkers in verschillende continenten afwijken. Nou, de technische dienst regelt van daag dat het gefikst wordt. Dat is bij zonder." ,Ik zeg weleens: dat is de overlevings drang van de mens. We keken naar China, naar Italië en ook in eigen land naar Brabant en bleven maar po sitief. Er zit blijkbaar iets in ons dat denkt: het zal wel meevallen. Als ie mand dit voorzien had, was er heus een slimme ondernemer geweest die in februari miljoenen mondkapjes en duizenden beademingsapparaten had ingekocht Voor de tweede keer kucht Gom- mers tijdens het gesprek. Netjes, in de elleboog. En op veilige afstand. ,,Nee. In februari ben ik even ziek ge weest, los van een hoestje dat ik al weken heb, heb ik geen symptomen." ,,Nee hoor, als er echt klachten zijn, zou ik me zeker laten testen." Maar Gommers moet door. Duizend en-een dingen moeten nog geregeld worden voor een storm die hopelijk nooit komt, voorbij het kritische punt van 2400 ic-plekken. ,,Die situ atie kennen we eigenlijk niet." Bij wijze van afscheidsgroet tikt hij met zijn schoen tegen de schoen van de verslaggever en vertrekt. vrijdag 3 april 2020 GO Hamish Ha- melinck en Alosja Dohmen, allebei 11, zitten bij elkaar in de klas in Monnic- kendam. Ha mish liet zich kaalscheren voor tweehon derd likes op In- stagram; Alosja ging akkoord met de knip beurt tegen extra zakgeld. Het went al: de twee zitten in middels zonder pet voor de schoolwebcam. week pas opgetuigd. Dan ont breekt het nu toch aan actueel overzicht wie waar nog plek heeft? Maar nu kunnen ziekenhuizen hun kaarten nog voor de borst houden, misschien. Je wil toch één centraal register? Ligt u wakker van de coronacrisis? A Diederik Gommers: „Be langrijk om juiste informa tie te geven.'' foto bsr agency per 100.000 inwoners Het zijn bijzondere tijden, minister Bruno Bruins viel letterlijk om. Hoe blijft u op de been? Als u dingen al een plek geeft: wat is iets wat nu de meeste indruk maakt? Maar al die improvisatie is ook nodig omdat we niet bepaald voor bereid waren. Bent u zelf al getest op corona? Of speelt bij u hetzelfde psycholo gische fenomeen: het zal wel mee vallen? 0204 2020 BRON: RIVM 150 -255 100 - 150 50 - 100 30-50 10-30 10 0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5