CORONAVIRUS Au, dat was mijn nek!' 4 Update THUISKNIPPEN INTERVIEW DIEDERIK GOMMERS Diederik Gommers is één van de gezichten van de coronacrisis. Als voorzitter van de Nederlandse ic- vereniging maakt hij zich op voor de spannendste fase. Je wilt mensen helpen, hoe dan ook.'' Of ik wakker heb gelegen van de coronacrisis? Vorige week wel, ja Aantal besmettingen wereldwijd: 1.002.159 Aantal doden wereldwijd: 51.335 Aantal mensen genezen wereldwijd: 208.949 Aantal besmettingen in Nederland: 14.697 Aantal doden in Nederland: 1339 Hij pakt een krenten bol uit een papie ren zak en neemt snel een paar hap pen. ,,Sorry, het moet maar even zo", zegt Diederik Gommers op het Plein in Den Haag, bij de ingang van de Tweede Kamer woensdagmiddag. Daar heeft hij net de parlementariërs bijgepraat over de situatie in de Ne derlandse ziekenhuizen. Er liggen dan al 1190 patiënten op de ic. De weinig geruststellende sleutelwoor den deze dagen zijn: naderende cri sisfase, 'Italiaanse toestanden', krapte op alle fronten. En dus moet Gommers, intensivist bij het Erasmus MC in Rotterdam en voorzitter van de landelijke ic-ver- eniging, snel weer door. ,,Maar ik vind het ook belangrijk dat het pu bliek weet wat er gebeurt en de juiste informatie krijgt." Daarom maakt hij tijd voor een kort vraaggesprek. Over de voorbereidingen op een crisis als deze, over het schimmenspel rond de ic-capaciteit en zijn persoonlijke er varingen. ,,Ik ben een halve BN'er ge worden", zegt de in Udenhout opge groeide arts. Dat blijkt wel als een stel Hagenaars passeert en een van hen roept: ,,Hé Gommers! Bedankt voor alles!'' ,,Aan het eind van de week moeten we naar 2400 ic-plekken, en dat is de kritische grens. Dan is er misschien nog een beetje rek, maar het houdt ergens op. Ik zie het in mijn eigen ziekenhuis, het Erasmus. Daar zijn we uitgebreid naar 105, we kunnen naar 150. Maar je moet ook genoeg personeel hebben. Dat is een pro bleem: ic-verpleegkundigen zijn ge specialiseerd, opleiden kost tijd. We kijken nu of we mensen uit de oplei ding eerder kunnen laten beginnen." „Ja, dat is heftig. Als je beademings apparaten hebt, is dat toch wat je doet: je wilt mensen helpen, hoe dan ook." „Ja, met een BMI van rond de 30, zwaarlijvig bijna. Dat is misschien ook niet zo heel gek: zij hebben normaal al meer moeite met ademhalen na een inspanning, dus met een infectie wordt dat lastiger. Maar het is voor henzelf wel confronterend. En iets anders wat we nu zien, zijn patiënten met acute stollingsproblemen. Er is dan een bloedvat dat plots stolt, dan kan je bloed niet verder en kun je overlijden. Maar veel moet nog onderzocht worden, we leren elke dag." vrijdag 3 april 2020 Het aantal vastgestelde coronabesmettingen in Rusland is gestegen naar 3548, met 771 nieuwe ge vallen. Het gaat om de grootste toename in 24 uur tot dusver. Een Brit die spuugde op agenten en riep dat hij besmet was met het co ronavirus, is veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden. De Amerikaanse jazzpi anist Ellis Marsalis jr. (85) is gisteren overle den aan het coronavirus. Vier van Marsalis' zoons zijn musici, van wie saxo fonist Branford en jazz- trompettist Wynton de bekendste zijn. De Chinese gemeente Shenzhen heeft, als eer ste Chinese bestuursli chaam, het eten van hon den- en kattenvlees ver boden. De regelgeving gaat 1 mei in en overtre ders krijgen hoge boetes. Duitsland heeft nog 15.000 tot 20.000 bed den vrij op de intensive- careafdelingen van zie kenhuizen. Meerdere pa tiënten uit Nederland zijn al overgeplaatst naar een ziekenhuis in Duitsland. Het vorige etmaal zijn er in Groot-Brittannië en Noord-Ierland bijna een kwart meer coronadoden bij gekomen. De autoritei ten registreerden een stijging van 24 procent tot 2921. Het gaat om mensen die in een zie kenhuis bezweken. Kijk op de site bij /video voor meer uitleg en het laatste nieuws De vriendin van Martijn Dijk stra (28), Anne Davidse (29), was begonnen met de ton deuse (zie voorpagina), maar Martijn vond haar te voorzich tig. Dus nam hij het over om het wat rigoureuzer aan te pakken (foto's links). Anne vindt het eindresultaat niet geweldig: ,,Het is zo rechttoe, rechtaan. Maar ik maak me geen zorgen over onze bruiloft in juni, dan is het al aangegroeid en kan hij weer naar de kapper.' Ook de 5-jarige Roef van der Horst (rechts) moest eraan ge loven. Ondanks een instructie filmpje op internet knipte zijn moeder Laura Hogendoorn (34) toch even mis. ,,Au'', roept Roef halverwege. ,,Dat was mijn nek!" 'De mens denkt vaak: het zal wel meevallen' Niels Klaassen Den Haag Hoe staat het ervoor in de ziekenhuizen? Die moeten dan hun eerste erva ring opdoen in een van de grootste crises ooit? Wat valt op aan de patiënten op de intensive care? Ze zijn zwaarder dan gemiddeld, zei u eerder. Wat een buitenstaander ver- j baast: er is nog geen cen traal register voor ic-capa- citeit. Dat wordt deze

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4