Extra laag vervuild slib uit stadshaven geschept John Dekker komt op raamvisite II 7 Dorp signaleert overtreders MARGRIETSTRAAT BOUW Eerder werd door een zuigbootje al zon 12.000 kubieke meter vervuild slib weggehaald uit de stadshaven, jachthaven De Werf en een deel van het kanaal. Maar onder een harde puinlaag in de stadshaven werd daarna nog een tweede ver vuilde laag aangetroffen. De liefst 1,7 miljoen kostende schoonmaakbeurt van de Goese haven was nodig omdat de bodem was verontreinigd met onder meer PAK's (polycyclische aromatische koolwaterstoffen), zware metalen en bestrijdingsmiddelen. Dat is grotendeels veroorzaakt door de aanwezigheid van een gasfabriek in het verleden. Maar ook een han del in bestrijdingsmiddelen, onge- De vervuiling is grotendeels veroorzaakt door de aanwezigheid van een gasfabriek in het verleden zuiverde stedelijke lozingen en scheepsonderhoud hebben de kwaliteit van de waterbodem aan getast. Het weghalen van het vervuilde slib werd aangegrepen om ook de damwanden in de jachthaven en langs een deel van de J oachimikade te vervangen. In de jachthaven werden bovendien de steigers ver nieuwd en nieuwe afmeerpalen geplaatst. Als het goed is, kunnen de boten daar zaterdag terugkeren. In de stadshaven konden de jach ten al eerder terugkomen. De klus wordt uitgevoerd door waterschap Scheldestromen en de gemeente Goes. Westerschans De genoemde gasfabriek die de vervuiling grotendeels heeft ver oorzaakt, stond tussen pakweg 1880 en de jaren 50 van de vorige eeuw op de plek waar nu het woon- en winkelcomplex Wester schans verrijst. Het schoonmaken van de bodem kon niet eerder worden uitgevoerd vanwege het ontbreken van financiën. Harde cijfers zijn er niet en het grootste deel van de weggebrui kers houdt zich wél keurig aan de regels. Maar wie een tijdje het ver keer in de gaten houdt, ziet al snel overtreders langsrazen. Vooral fietsers hebben maling aan de verplichte rijrichting, maar ook auto's vrachtwagens durven de nieuwe rotonde af te snijden. Nut Misschien zien veel mensen ook het nut niet in van de rotonde. In tegenstelling tot de gemiddelde rotonde, is dit verkeersplein niet aangelegd om een gevaarlijk kruispunt veiliger te maken. Het doel is om vrachtwagens die bij één van de mosselbedrijven aan de Korringaweg moeten zijn mak kelijk te kunnen laten keren. Voorheen kon dat op het parkeer terrein naast het dorpshuis, maar op die plek staat inmiddels de derde en laatste woontoren van project De Zaete. Door de rotonde hoopt de gemeente Reimerswaal dat vrachtauto's niet door het dorp rijden om hun weg te vervol gen. Om iedereen de rotonde op de juiste manier te laten nemen, heeft de gemeente in de richting van het centrum een gele pijl naar rechts op het wegdek gezet. Een woordvoerder laat weten dat des ondanks ook de gemeente 'signa len' krijgt dat de verkeersregels worden overtreden. Ze verwacht dat dit voorbij is zodra de rotonde de definitieve asfaltlaag met 'bin nenring' en rode strook voor fiet sers heeft gekregen. De toplaag word aangebracht als de bouw van De Zaete klaar is. De gemeente verwacht dat dit nog voor het be gin van de bouwvak gebeurt. Als je de jongeren niet meer treft op hangplekken of bij de voetbal, moet je iets anders verzinnen. John Dekker, jonge renwerker in Borsele, begint daarom met raamvisites of één op één een balletje trappen. Om zo toch een luisterend oor te bieden als dat nodig is. Raamvisite? ,,Ja", zegt John Dekker enthousiast. ,,Dat is een een heel goede mogelijkheid om even met elkaar te praten. Via het raam met elkaar bellen of je spreekt af dat je even in de tuin komt. Dan kan je elkaar toch in de ogen kijken. We kunnen ook afspreken op een andere plek, dat maakt niet uit." Dekker denkt dat er best behoefte is aan contact. Als een gezin 24/7 op elkaars lip zit, valt dat niet altijd mee. Dan ontstaan er gemakkelijk spannin gen. ,,We maken ons best wel wat zorgen", zegt hij. ,,En als we even praten kunnen we tips geven om de spanning wat te verlagen. Hoe moet je bijvoorbeeld omgaan met de situatie als er spanningen zijn Via het raam met elkaar bellen of je spreekt af dat je even in de tuin komt tussen je ouders of als je ineens vaker moet oppassen omdat beide ouders werken? Wij kun nen de jongeren daarbij helpen." Daarom is hij via de sociale me dia een campagne begonnen om jongeren op te roepen vooral met hem te bellen of te appen. En niet alleen jongeren kunnen advies vragen. Ook ouders of leerkrach ten kunnen contact opnemen met hem of het centrum voor Jeugd en Gezin, want Dekker werkt nauw samen met verschil lende collega's, zoals de opvoed- coaches. De oproep is online gezet en hij kreeg gelijk al veel reacties. ,,Ik was altijd al erg actief online", zegt hij. ,,Ik heb een groot bereik, zowel op Facebook als op Insta." vrijdag 3 april 2020 Maling aan rotonde Yerseke Het baggeren in de stadshaven van Goes heeft een klein vervolg gekregen. Vanaf een drijvend pon ton wordt dezer dagen met een graafmachine een tweede laag vervuilde grond van de bodem wegge haald. FOTO MARCELLE DAVIDSE Het baggeren in de stadshaven van Goes heeft een klein vervolg gekregen. Vanaf een drijvend ponton wordt dezer dagen met een graafmachine een tweede laag vervuilde grond van de bodem weggehaald. Rob Paaardekam Goes Waarom zou je 'omrijden' als je ook gewoon rechtdoor kan scheuren? Met waarschijnlijk deze gedachte in het achter hoofd kiezen sommige Yerse- kenaren er bewust voor de re gels te negeren en op de nieuwe rotonde op de Korrin- gaweg tegen de richting in te rijden. Joeti Wisse Yerseke M Veel brommer rijders, automo bilisten en fiet sers snijden on danks de pijl de nieuwe rotonde op de Korring- aweg in Yerseke af. FOTO JOERI WISSE Melita Lanting Heinkenszand - John Dekker, jongerenwerker NIEUWDORP De behangrollen worden naar binnen gedragen, bankstellen op hun plek gezet en gordijnen opgehangen. Er komt nieuw leven in de Margrietstraat in Nieuwdorp. Een slor dige acht jaar heeft een deel van de bewoners tegen een kale vlakte aangekeken, maar nu zijn de nieuwe overburen gearri veerd. Beveland Wonen heeft twaalf levensloopbestendige wo ningen gebouwd. Met aan de achterkant een klimaatvriende- lijke parkeerplek, want de Margrietstraat wordt langzaam maar zeker klimaatneutraal. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 42