II NIEUWS 3 De kwetsbaarheid van de mens, is een thema dat de Middelburgse kunstschilder Jos Pielage tot uitdrukking brengt in zijn werk. Hij ondervond die Jgr kwetsbaarheid zelf toen hij besmet raakte met het coronavirus. „Dat is het enige moment in het hele traject dat ik heel vervelend vond. Dat je helemaal niet weet waar je bent, niet weet hoeveel dagen je ge mist hebt Je ontwaakt uit je slaap met slangen uitje mond en zo. Dan denk je, waar ben ik eigenlijk? Maar goed, je wordt heel zorgvuldig opge vangen, gewassen, naar een goed bed verplaatst en volgeplakt met draden. En dan langzaam gaat het lijf het alle- „Ik was met een groepje vrienden gaan skiën in Noord-West-Italië. Na een paar dagen voelde ik me net ietsje minder lekker, een soort grie perig gevoel. Beetje misselijk, beetje niet fit. Maar helemaal niet hoesten of zo, wat de meeste coronapatiënten wel hebben. We volgden toen al de ontwikkelingen rond corona in Noord-Italië, maar wij zaten hele maal aan de andere kant. Daar was toen nog niets aan de hand. Achteraf bleek dat niet zo te zijn. Toen ik thuis kwam heb ik de huisarts gebeld. Maar ik had de typische coronaver schijnselen niet. Na een paar dagen kreeg ik enorm hoge koorts. Dat was voor de huisarts de trigger om te zeg gen: ga naar het ziekenhuis. Daar hebben ze buitengewoon adequaat gehandeld. Ik ben getest en ze heb ben me meteen daar gehouden. Wanneer weet ik niet meer precies, maar op een gegeven moment heeft de arts gezegd: deze meneer moet aan het zuurstof. Toen hebben ze me onder zeil gebracht en naar de inten sive care gebracht." oe fragiel het mense lijk leven is en hoe I geluk of pech afhangt I van factoren die bui- I ten ons liggen, maar vaak alles bepalen', meldt hij op zijn website. Pielage (1951) belandde op de intensivecareafdeling van zie kenhuis Adrz in Goes. Gisteren mocht hij als eerste genezen IC- coronapatiënt naar huis. „Behalve dat ik zo slap als een krant ben, gaat het voor de rest ei genlijk prima. Ik voel me uitste kend, heb nergens last van. Geen rare kuchjes ofhoestjes. Maar ja, ik heb wel weken in het ziekenhuis ge legen, dus ik kan nog niet veel. Als je hard blaast, waai ik weg." ,,Ja en nee. Voor het eerst in mijn le ven merkte ik dat ik de buitenwereld niet zonder meer vertrouw. Je denkt dan, straks lig ik in mijn eigen slaap kamer en ik krijg zuurstoftekort. Wat doe ik dan? Dat zal niet gebeuren, want ze hebben me in het ziekenhuis zo lang in de gaten gehouden en het zuurstofgehalte zo goed gecontro leerd dat ik er verstandelijk gezien wel vertrouwen in heb. Maar het doet toch meer met je dan ik gedacht had. Het is niet als een verkoudheid die zo weer over is en hup, we kunnen weer verder. Ik ben toch wel op het punt geweest dat ik de dood in de ogen keek. Dat je denkt: dit had ook anders kunnen aflopen. Er waren twee nachten in het ziekenhuis, dat ik me afvroeg: ga ik hier nog wel uitkomen? Ik moest ontzettend hard werken om lucht binnen te krijgen. Dan zetten ze de zuurstofkraan een beetje verder open en dan is het probleem over. Maar dan voel je je zo kwetsbaar.'' Onze wereld is wel veranderd in de weken dat u in het ziekenhuis lag „Ongelooflijk. Ik heb in het zieken huis urenlang televisie gekeken en dus kunnen volgen wat er gebeurde, maar ik had het nog niet met eigen ogen gezien. Toen ik met de auto naar huis ging en je ziet de lege straten, is dat wel heel bizar. Ik moet zeggen: we doen dat met zijn allen best goed. Mij raakt dat. Ik wil nog een ding zeggen. Ik had bij thuiskomst het probleem dat mensen om je heen lo pen alsof je een paria bent: een le proos. Maar wie genezen is, is im muun en ongevaarlijk voor anderen.'' maal weer zelf doen en word je ont koppeld van al die apparaten. Iedere dag een slangetje eraf zeg maar." „Ik heb vandaag mijn vrouw weer voor het eerst in levenden lijve gezien na al die weken. En dat is wel gek. Dat vind ik de grootste straf van het hele ver haal. Het is wel hard, dat je je familie niet kan zien. Zelfs niet op afstand. Je kan niet om een hoekj e kijken of door een raam. Allemaal uit veilig heidsoverwegingen. Maar met alle moderne communicatie techniek van tegenwoordig is het wel op te lossen. Ik had met mijn vrouw twee keer per dag een afspraak via Skype. Je bent echter zo dood- en doodmoe dat je vijf minu ten later al weer in slaap valt." „Nee, je komt op een afdeling met speciale kamers voor coronapatiën ten. Dat zit heel ingewikkeld in el kaar met allerlei sluisjes en andere veiligheidsmaatregelen. Je ligt dan met drie of vier patiënten op een ka mer en wordt de hele dag verzorgd door mensen in maanmannetjespak- Je wordt de hele dag verzorgd door mensen in maanmannetjes- pakken ken. Het scheelt enorm dat je met an dere patiënten kunt praten. Er is een soort huiskamer en er staan van die hometrainers. Je kan bij wijze van spreken bij elkaar op bezoek gaan om de dag door te komen, want voor de rest is het een doodsaaie boel natuur lijk. Je moet in je corona-afge schermde gedeelte blijven. Maar het is heel gek. Eigenlijk was ik pas drie dagen geleden zover, dat ik weer zin had in het leven, trek begon te krij gen in normaal eten en geïnteres seerd begon te raken in de dingen om me heen. Tot die tijd ben je daar hele maal niet mee bezig. Je hebt helemaal vrijdag 3 april 2020 GO 'Langzaam doet je lijf weer alles zelf' Op een goed moment ontwaak je op de intensive care. Hoe was dat? Theo Giele Wanneer merkte u dat er iets met uw gezondheid mis was? Pielage verlaat het ziekenhuis in Goes, fotoadrz Middelburg 1 Hoe gaat het nu met u? geen zin in mensen. Elk gesprek is snel veel te vermoeiend.'' Vandaag mocht u het ziekenhuis verlaten. Voelt de buitenwereld dan veilig aan? Die kwetsbaarheid is nou juist een van de thema's van uw schilderijen. ,,Die link had ik zelf nog niet gelegd. Kwetsbaarheid is inderdaad een thema waar ik veel mee bezig ben. Of mijn ziekenhuistijd invloed op mijn werk zal hebben? Ik kan er zeker wat mee, maar meestal moet het een paar jaar rijpen. Het zou zo maar eens kunnen dat ik met deze ervaring wat ga doen. Ik realiseer me dat ik heel veel geluk heb gehad. Ik doe redelijk wat aan sport, ik heb een redelijk ge zond lijf, een redelijk goed gewicht. Al die redelijk goede dingen hebben wel geholpen om hier uit te komen.'' U kon uw familie niet zien toen u in het ziekenhuis lag? Als je van de IC af komt, lig je dan alleen? -Jos Pielage M Jos Pielage. fotofloortjenaus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3