i Boulevard Vlissingen vaker dicht voor auto's en motoren? Van der Zwaag skypet met bewoners 7 vrijdag 3 april 2020 MIDDELBURG ZORGINSTELLINGEN ,,Ze lijken op schapen, maar hebben een lange nek en een lieve kop. Ook hebben ze een heel lieve uitstraling. Ik vind alpaca's erg leuke beesten", betoogt bewoonster Betty Klaassen (88) van woonzorgcentrum Hof Mondriaan in Middelburg. René Hoonhorst Middelburg Klaassen kent de alpaca's nog van de fair van vorig jaar juni. ,,De fair is dit jaar van wege de coronacrisis al afgelast, dus ik ben blij dat de alpaca's nu nog eens langs komen", zegt Betty enthousiast. Klaassen en enkele andere ingezetenen van Hof Mon driaan bekijken de dieren van ach ter een hek bij de recreatiezaal. Met het hek is een buitentuin ge maakt, waarin bewoners af en toe van de zon kunnen genieten zon der te dicht in de buurt te komen van voorbij wandelende Dauwen- daelers. Gezelschapsdieren De alpaca's kwamen gisteren van uit hun verblijf in Aagtekerke naar drie zorginstellingen in Middel burg. De dieren van Alpacas Zee- landia worden normaal ingezet als gezelschapsdieren bij strandwan delingen tussen Domburg en Westkapelle en bij high teas, pick nicks en op de minicamping van hof 'Aan de Waterspiegel'. Maar om het coronavirus te beteugelen is ook het Aagtekerkse hof dicht. Hofbewoners en -exploitanten Jacco en Mara Houmes vinden het niet meer dan logisch dat tot juni Kijk op de site bij /video Alpaca's zorgen voor vrolijke gezichten - fau/h. WHÊi Bewoner Danny Dingemanse van groepswoning De Tromp en moeder Hanny worden vrolijk van Alpha en de vijf andere alpaca's. Begeleidster Mara Houmes en Kathryn (links) vinden het leuk dat moe der en zoon Dingemanse genieten. foto lex de meester ook hun minicamping dicht is en de alpaca-activiteiten zijn afgelast. Maar ze willen hun dieren wel een beetje beweging geven en contac ten met onbekenden laten onder houden. ,,Ze zijn er aan gewend om tijdens high teas en kinder feestjes tussen de mensen rond te Ik wist dat bewoners van het zorgcentrum blij worden van het zien van de alpaca's -Yolande, vrijwilligster scharrelen en ze wandelen regel matig aan het strand. Het leek ons aardig om tijdens de coronacrisis bij mensen langs te gaan, die de deur niet uit kunnen om zo voor een beetje vrolijke afleiding te zor gen", verklaart Mara. Voor haar pensioen werkte Yo- lande als welzijnsmedewerkster bij Hof Mondriaan. Nu is ze vrij willigster op het alpacahof in Aag- tekerke. ,,Ik wist dat bewoners van het zorgcentrum ontzettend blij worden van het zien van de al paca's. Vandaar dat ik voorstelde om bij een aantal instellingen langs te gaan." Dat Yolande, die kleindochter Kathryn had meege nomen, gelijk had, bleek niet al leen bij Hof Mondriaan. Ook be woners van Hof Buitenrust en groepswoning De Tromp van Stichting Wonen met Zorg en On dersteuning reageerden 'superen thousiast'. Zoete viooltjes De meeste bewoners zagen 'de berglama's behorend tot de fami lie van de kameelachtigen' vanuit hun woonkamers achter het raam. Maar zelfs van een afstandje met een ruit ertussen zorgden de zes alpaca's voor een brede glimlach op vele gezichten. Sommige bewo ners vergaten de ruit en probeer den de dieren vanachter het glas te aaien. Alpha, Ada, Aafje, Arenda, Am ber en Bonne keken eenieder vriendelijk aan. Maar in de tuinen van De Tromp en Hof Mondriaan hadden ze even geen belangstel ling voor het hen welgezinde pu bliek. Daar trokken voorzichtig in bloei komende planten en strui ken hun aandacht. Vooral de vi ooltjes moesten het ontgelden. ,,De blaadjes van viooltjes zijn voor de alpaca's niet te versmaden. Lekker zoet", wist Mara. Een me dewerkster van Hof Mondriaan had er geen moeite mee: ,,Och die planten en struiken moeten af en toe worden gesnoeid." René Hoonhorst Domburg De Veerse burgemeester Rob van der Zwaag steekt scholieren, be woners van zorgcentra en alle andere burgers die het tijdens de coronacrisis kunnen gebruiken een hart onder de riem via soci ale media als Facebook en Insta- gram. De burgemeester bezoekt ge dupeerde ondernemers wier mi- nicamping, hotel of restaurant gesloten moet blijven en sprak via skype en andere digitale ver bindingen met scholieren in Koudekerke en bewoners van zorgcentra. Om meer schoolkin deren en ouderen te steunen, zet hij ook filmpjes en foto's op zijn Facebook- en Instagramaccount. Op initiatief van een wijkver pleegkundige sprak Van der Zwaag gisteren met vier, nog zelfstandig wonende ouderen uit Serooskerke (twee), Grijpskerke en Oostkapelle. Het was een ideetje van Han- neke Koster, wijkverpleegkun dige bij Zorgstroom. Zij zag dat de Veerse burgemeester contac ten onderhield met scholieren en tehuisbewoners. ,,Wij komen bij ouderen die nog zelfstandig wo nen en behalve de thuiszorgme dewerker niemand anders zien. Dus heb ik de burgemeester ge vraagd of hij enkele cliënten van ons wilde bellen." Van der Zwaag vond dat direct een goed idee. ,,Via skype kan je op afstand toch een persoonlijk praatje houden. Als mensen daar prijs op stellen, doe ik dat graag." De vier tachtigplussers voelden zich vereerd dat hun burgemees ter persoonlijk contact zocht. De coronacrisis houdt familie, vrienden en bekenden buiten de deur. Vervelend, maar geen echte ramp, kreeg Van der Zwaag in di verse toonaarden te horen. ,,De dames die ik sprak, hebben allen de oorlog meegemaakt en ston den ook tijdens andere periodes in hun leven voor hetere vuren." De Vlissingse boulevards wor den minder toegankelijk voor ge motoriseerd verkeer. De ge meente Vlissingen laat onder zoeken of de boulevards naast de zomerse zondagmiddagslui ting vaker dicht kunnen voor au to's, motoren en scooters. Nu zijn de boulevards tussen 1 mei en 1 oktober op zondagen geslo ten voor gemotoriseerd verkeer van 13.00 tot 17.00 uur. Claudia Sondervan Vlissingen Adviesbureau in mobiliteit en ruimte Goudappel Coffeng uit De venter mag dat onderzoeken. De gemeente Vlissingen honoreert nu enkele van de 23 verzoeken die de wijktafel van boulevardbewoners en -ondernemers opstelden om de leefbaarheid van de boulevards te verbeteren. Deze zomer staat er op zondagmiddagen op het Nolleplein een verkeersregelaar die de zon dagssluiting voor auto's en moto ren handhaaft. De voornaamste wens van de wijktafel is, al is een deel van de on dernemers daar tegen, om de bou levards helemaal autovrij te maken of een gedeelte daarvan. Van 6.00 tot 12.00 uur zouden er dan wel au to's mogen komen. Ook wil de wijktafel de rijrichting omdraaien, van de binnenstad af. Dan raken fietsers niet meer in de knel tussen rijdende en parkerende auto's. Stel dat in elk geval in voor de Boule vard Bankert vanaf de oprit Coosje Buskenstraat en de Trompweg naast de oude Zeevaartschool, M De boule vard in Vlissin- gen. foto dirk-jan vraagt de wijktafel. Automobilis ten kunnen dan geen 'rondje bou levard' meer doen maar moeten via de Kenau Hasselaarstraat een 'achtje' rijden om de hele boule vard over te gaan. Een aantal zaken gebeurt al dit jaar. Er komt een zebrapad op de Kenau Hasselaarstraat ter hoogte van de Leeuwentrap om automo bilisten te attenderen op mensen die van de parkeerplaats Spuikom oversteken naar de boulevards. De schuine parkeervakken aan Bank- ert ter hoogte van Solskin worden recht langs de weg gelegd om fiet- sers te beschermen tegen achteruit rijdende auto's. Er komen extra borden voor de dertigkilometer- zone en de matrixen van de ge meente worden vaker op de boule vards ingezet. De herinrichtingswensen van de wijktafel zijn voor 2021. De ge meente kijkt of de verkeerssituatie anders moet op het Nolleplein, waar het verkeer de Boulevard Evertsen op komt. De oprit naar de boulevards vanaf de Coosje Bus- kenstraat wordt ook bekeken. Mo gelijk komen er plateaus in het wegdek om de snelheid uit het ver keer te halen en overstekende voet gangers beter zichtbaar te maken. Voor scooters, bromfietsen en mo toren wordt onderzocht of er spe ciale parkeerplaatsen komen bij de uiteinden van de boulevards. WA Alpaca's zorgen voor een lach 36 GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31