WIM HOFMAN Uit de Zeeuwse Almanak Over tien jaar2000elektrische deelauto's 'Jeugd moet aan gezonde mossel' De vakantiedokter is 'n succes: dit jaar weer 6 Voorjaar 2020 In het begin van de maand maart speelde het sterrenbeeld Vissen nog een overheer sende rol. Mensen die onder dit sterren beeld geboren zijn vertonen doorgaans een grillig karakter. Ze zijn slap, buigzaam en week en ze zijn goedgelovig. Ze lezen daarom dit graag. Gluiperds wil ik ze niet noemen. Vissen zijn uitermate geschikte ondergeschikten. Sinds enkele weken is, zo als u wel gemerkt zal hebben echter het sterrenbeeld Ram van invloed. Rammen zijn te herkennen aan balsturig gedrag. Ze kunnen stijfkoppig zijn, haatdragend, hard nekkig wraakzuchtig en wrokkig en ze zijn (we durven dit haast niet te schrijven) bui tengemeen agressief. Ze weten precies wat een ander moet doen en wat niet, hoe je in de rij moet staan bij de bakker en welke af stand je precies moet bewaren. Ze plakken graag tape op de vloer. 1 april Op de eerste dag van april houdt men ande ren en zichzelf voor de gek. Men denkt leuk te zijn. Hierin verschilt 1 april niet van an dere dagen. We verwachten veel nep- nieuws, al geloven wij dat natuurlijk niet. Strandhuisjes en badhokjes worden voorlo pig losjes op ten minste twee meter van el kaar op het strand geplaatst in afwachting van andere tijden. Nu de mariniers niet zijn gekomen staan er verscheidene van die on derkomens leeg. 2 april Te doen: coniferen snoeien, ten minste drie compostbakken timmeren; het zaaien in volle grond van prei, schorseneren, worte len, selderij, kardoen en radijs. Aardappelen poten, het platslaan van molshopen in het gazon.Natuurleven: terugkeer van onder meer de zwaluwen en de koekoek. Het ge zang van de nachtegaal is pas tegen het einde van de maand april te horen, vooral bij de duinen. De vogel staat echter op de Rode Lijst. 8 april, volle maan Supermaan in Weegschaal. Astrologische betekenis: extreem gunstige tijd om aan dacht op jezelf te richten en je energie te besteden aan hetgeen op je hart ligt en je dien omtrent uit te spreken. Vergeet niet de schoonheid van een fikse ruzie te ontdek ken. 11 april Wij koken de eieren hard en verven ze, bij voorbeeld met behulp van uienpelletjes, welke een zacht gele kleur geven of met spi- nazienat, waardoor ze een groenachtig ui terlijk krijgen. De eieren worden in de nacht van 11 op 12 april op twee meter af stand van elkaar verstopt. Onthoud de plaatsen waar de eieren zijn verborgen goed. Wij beginnen, nu we toch langdurig aan huis gebonden zijn, een paastafelkleed te borduren bijvoorbeeld met kleurige vo gels en rode tulpen erop met het oog op het paasfeest in 2021. Wilgentakken worden in huis geplaatst. Huiskonijnen zijn gek op malse wilgentakjes. Aan de takken kan men handbeschilderde hardgekookte eieren han gen, mits men weet waar ze gebleven zijn. Een traditioneel Zeeuws spel is het niet te hard stukslaan (het zogenaamde rammen) van hardgekookte eieren op eigen of ander mans hoofd. 12 april, Pasen Wettelijke feestdag. Het dragen van gele lin ten in het haar. Hardgekookte eieren kun nen worden gezocht. Ze kunnen op 13 april, tevens een vrolijke, wettelijke feestdag, worden gegeten. Het E-mobility park op de Kennis- werf in Vlissingen is het beste be wijs dat het kan. Door de coronacri sis staan ze nu even stil, maar tot enkele weken geleden maakten tal van bedrijven volop gebruik van de vijf elektrische deelauto's die daar staan. En er zijn meer initiatieven, zoals van woningcorporatie Zeeuwland die buiten werktijd au to's beschikbaar wil stellen aan in woners van Schouwen-Duiveland, en vergevorderde plannen voor deelauto's in Wolphaartsdijk, Ove- zande en Domburg. ,,We hebben vooraf ontzettend veel tijd moeten steken in het over tuigen van mensen en bedrijven om mee te doen aan een deelauto project", vertelt voorzitter Gerben Rodts van SDMZ. ,,Als het er dan eenmaal was, kre gen we ineens telefoontjes van par tijen die ook mee willen doen. Bij het E-mobility park in Vlissingen komt het geregeld voor dat alle au to's weg zijn. Die werkzaamheden in de opstartfase, het kweken van We hebben vooraf ontzettend veel tijd moeten steken in het overtuigen van mensen commitment, waren financieel niet gedekt. We zijn ontzettend blij dat de provincie ons nu twee jaar lang een subsidie geeft om projecten te ontwikkelen." Het is bepaald geen creditcard om leuke dingen te doen, bena drukt Rodts. „Projecten moeten zichzelf kunnen bedruipen en we werken met partners die ook mid delen inbrengen. Dit geld maakt het wel mogelijk om dingen te ini tiëren.'' De ambities zijn hoog. Op haar website schrijft de stichting te stre ven naar 2000 elektrische deelau to's vóór 2030. Het projectplan waarop de pro vincie haar subsidie heeft geba seerd gaat uit van 30 deelauto's eind volgend jaar. Tegen die tijd moet het aantal gebruikers gestegen zijn van 200 nu naar 750. Daarvoor staan projecten op sta pel in stedelijke gebieden en dor- pen. In de steden wordt vooral ge mikt op het zakelijke gebruik. Denk bijvoorbeeld aan een auto voor per soneel van een zorginstelling, een auto van de gemeente waarvan be drijven en bewoners in de omge ving van het stadhuis ook gebruik kunnen maken (zoals in Vlissingen wordt overwogen), of een geza menlijke auto voor klanten van winkeliers in de binnenstad. In dorpen kunnen deelauto's bij dragen aan de leefbaarheid. Ze kun nen het openbaar vervoer vervan gen en maken voor veel huishou dens een tweede auto overbodig. De subsidie van in totaal 325.000 euro is ook bedoeld voor het ont wikkelen van een slimme deelauto- app. Frank Balkenende Yerseke Voorman Addy Risseeuw van de Zeeuwse mosselkwekers is blij met de bijdrage uit het Europees Fonds voor Maritieme Zaken en Visserij. Het is volgens hem noodzakelijk een jonger koperspubliek te berei ken om ook later voldoende mos selen af te kunnen zetten. Jongeren tussen 25 en 35 jaar eten nauwelijks tot geen mosse len, vooral omdat ze er niet bekend mee zijn. Uit onderzoek blijkt dat er wel kansen liggen om twinti gers en dertigers lekker te maken voor de Zeeuwse mossel. Snelle hap De campagne zal de nadruk leg gen op duurzaam, gezond en snel. Risseeuw onderstreept dat mosse len een gezonde - want niet vet en boordevol vitaminen en minera len - maaltijd vormen die snel op tafel kan worden gezet. Mosselen koken is in een paar minuten ge beurd. Supermarkten verkopen in het mosselseizoen volop vacuüm- verpakte verse mosselen. Ook be staan er magnetronmosselen. Daarnaast zijn mosselen een duurzame keuze als ze het MSC- certificaat dragen. De campagne die zich richt zich op Nederland en België wordt uit gevoerd door het Nederlands Mosselbureau, het promotiebu reau van de Zeeuwse mossel. Voor de campagne wordt samenge werkt met de Good Fish Founda tion, bekend van onder meer de Viswijzer. In de mosselsector wordt al ja ren weinig verdiend. Van de vijf tig tot zestig eigenaren van kweekbedrijven zitten er vijf fi nancieel in de gevarenzone. Vlissingen Het project met de vakantiedokter is vorige zomer zo goed geslaagd dat het dit jaar een vervolg krijgt. Van 29 juni tot en met 30 augustus gaan huisartsen van buiten Zeeland toe risten behandelen. Zelfverblijven ze dan ook in een vakantiehuisje. Tijdens de drukke zomer ontlas ten de vakantiedokters de Wal- cherse huisartsen. De kennismaking met Zeeland verleidt ze mogelijk ook zich definitiefin de provincie te vestigen, waardoor het huisartsen tekort terugloopt. Van de acht artsen die vorig jaar meehielpen, overwe gen er drie zich hier te vestigen. De bedoeling is dat de vakantie dokter minimaal twintig patiënten per dag ziet. Er komt een tijdelijke praktijk bij het ziekenhuis in Vlis- singen. Daar ontvangen ze overdag alleen toeristen. Hun avond- en weekenddiensten doen de vakantie dokters bij de bestaande huisartsen post Walcheren. Ze verblijven in va kantiewoningen in Vrouwenpolder, Aagtekerke en Vlissingen. De pro vincie steekt bijna 30.000 euro in de huisvesting; zorgverzekeraar CZ past bij als er minder patiënten ko men dan verwacht. vrijdag 3 april 2020 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Deelauto's hebben de toekomst, maar het kost even tijd om dat te laten zien. Vanuit die ge dachte krijgt de Stichting Duur zame Mobiliteit Zeeland (SDMZ) de komende twee jaar ruim 3 ton van de provincie om projec ten te initiëren. Eind volgend jaar moeten er 30 elektrische deelauto's zijn in Zeeland en over tien jaar 2000. Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Gerben Rodts, SDMZ Jongeren eten nauwelijks mos selen. Om ze warm te maken voor dit zeebanket komt er een driejarige campagne. De mos selsector ontvangt daarvoor 900.000 euro subsidie van de Europese Unie. Ernst Jan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30