Alleen meldingen van overlast gestegen Verjaardagsvisite via brandweerladder 5 CRIMINALITEIT ENORME DALING Het coronavirus brengt niet alleen ellende. De criminaliteit in de politieregio Zeeland-West-Brabant is enorm gedaald en burgers zijn lovend over het corps. 'Ze steken ons een hart onder de riem.' Door de coronacrisis is de criminaliteit in de politieregio Zeeland West-Brabant 'totaal veranderd'. ,,We zien op nagenoeg alle gebieden forse dalingen van de misdaadcijfers", zegt chef Hanneke Ekelmans van de politie-eenheid. De politiebaas klaagt niet over de gang van za ken, zeker niet nu haar organisatie in deze crisistijd ook volop lof oogst van burgers in het hele ge bied. ,,Het is alleen erg jammer dat de aanleiding zo verontrustend is", schetst ze haar dubbele gevoe lens. De plots sterk afgenomen mis- daadcijfers zijn bijzonder. De cri minaliteit is - voor zover bekend - nog nooit zo snel gedaald. Dat komt mede door de medewerking en positieve houding van het pu bliek, stelt Ekelmans. ,,Omdat het nu rustig is op straat vallen dingen op, melden mensen meer en kun nen wij sneller ter plekke zijn. Zo neemt de zogeheten heterdaad- kracht toe." Een voorbeeld: de politie-een- heid ontving de afgelopen weken zeker twaalf tips via Meld Misdaad Anoniem over met name horeca bedrijven en sportscholen die stie kem klanten zouden ontvangen. Ekelmans: ,,Dat onderzoeken we meteen en dat werkt!" Het ziekteverzuim in de politie- eenheid (3400 fte's) liep in de eer- ste dagen van de coronacrisis op, maar daalt volgens Ekelmans in tussen weer naar bijna normaal niveau: ,,Er zitten wel ook mensen thuis met zorgtaken, maar daar staat tegenover dat collega's en oud-collega's die niet hoeven te werken zich spontaan aanbieden: 'wij komen als het nodig is'. Dat is toch prachtig!" Bijzonder aangenaam vindt Ekelmans de ondersteunende re acties van het publiek. ,,De politie ligt maatschappelijk onder een vergrootglas, er is nogal eens kri tiek en we hebben ook te maken gehad met een paar coronahoes- ters en -tuffers, maar we krijgen vooral toch veel waardering van burgers. Ze steken ons een hart onder de riem." Ko Kaan werd 93 jaar oud, maar van wege het coronavirus mag er geen familie meer op bezoek komen in zorgcentrum Rehoboth. Tot grote verrassing van de jarige stond er 's ochtends ineens een ladderwagen van de brandweer in de straat. Een paar familieleden werden omhoog getild naar het balkon op de derde etage, zodat ze hun geliefde vader en opa toch nog konden feliciteren en toezingen. Kaan en zijn vrouw Neeltje (92) genoten zichtbaar. De jarige job is zelf 25 jaar actief geweest bij de vrijwillige brand weer in Krabbendijke, het dorp waar hij lang woonde. Toen bekend werd dat bezoek even niet welkom is in het zorgcentrum aan de Berg weg besloot de familie de Goese brandweer te vragen mee te helpen met het verrassen van Kaan. ,,Het is natuurlijk leuker om echt langs te kunnen gaan en je vader te kunnen knuffelen'', zei zoon Bertjan. ,,En het raakt me dat dat niet kan. Maar toch is dit is ook wel ontzettend gaaf.'' Actief De 93-jarige is nog zeer actief (hij zeemt onder meer de ramen) en is mantelzorger voor zijn vrouw. Via onder meer skype en whatsapp heeft hij nog volop contact met fa milieleden. Hij vergelijkt het aantal inciden ten in de laatste twee weken van maart met het gemiddelde van die periode in de afgelopen drie jaar. ,,Het aantal woninginbraken daalde dan van negen naar vier per dag gemiddeld. Er zijn nu minder mishandelingen, 42 tegen 48 en minder vernielingen, 17 tegen 24. Ook zien we minder ongevallen op de weg, 22 per dag tegen 48. En zo gaat het over de hele linie." Zelfs de door velen verwachte stijging van huislijk geweld is uit gebleven, terwijl met name West Brabant keihard is getroffen door het virus en de meeste burgers, ouders en kinderen al weken lang in een vorm van thuisisolatie zit ten. ,,Exacte cijfers kunnen we nog niet geven, maar de analyses geven een positief beeld. Dat is een groot compliment aan onze burgers waard", vindt eenheidschef Han- neke Ekelmans. Landelijk constateert de politie een toename van internetoplich- ting en andere cybercriminaliteit, vaak direct gelieerd aan corona. Maar in de regio is alleen het aan tal meldingen van overlast geste gen, meestal over groepjes(jonge) mensen op straat: per dag gemid deld 65 meldingen tegen 49 voor heen. ,,Of er nu echt meer overlast is of dat er meer mensen thuiszit ten en er dus meer meldingen ko men, dat weten we niet. Ook de oproepen van de overheid om te bellen bij overtredingen van de noodverordeningen kunnen mee spelen", gist Uijtdehage. Strafrechtadvocaten zien de rust op de criminele markt ook. ,,Aan lopende zaken hebben we Zelfs de door velen verwachte stijging van huislijk geweld is uitgebleven werk, maar nieuwe komen er niet veel binnen", schetst strafrechts pecialist Henk van Asselt uit Roo sendaal de situatie. Afgelopen maandag draaide hij in zijn regio piketdienst: „Normaal krijg ik dan vijf tot tien meldingen. Dit keer nul." Het werk van de politie ver schuift door het veranderend werkaanbod. Woordvoerder Uijt- dehage: ,,We zien nu mede toe op naleving van coronamaatregelen, zoals voldoende afstand tot elkaar houden op straat. Dat heeft in de eenheid tot nog toe slechts een handjevol verbalen opgeleverd, met name in Zeeland." Noodhulp De politie kan volgens eenheids chef Ekelmans nu vaak extra snel ingrijpen omdat grote inzet ver gende taken rond bijvoorbeeld (sport)evenementen en horeca- toezicht zijn weggevallen: ,,We hebben minder meldingen en meer capaciteit, terwijl noodhulp en surveillancewerk op volle kracht doorgaan. We houden vei lige afstand, maar als onze mensen iemand moeten aanhouden of reanimeren, doen ze het." Politiemensen die door het co ronavirus noodgedwongen thuis werken, doen dat op een andere manier en halen bijvoorbeeld werk in dat is blijven liggen. ,,Di- gitaal verdachten horen, aangiftes opnemen of zogeheten plankza ken uitwerken en indienen bij het Openbaar Ministerie. Je moet flexibel reageren", schetst Ekel- mans de reactie op de crisis. De in gestuurde oude zaken vormen volgens woordvoerster Martine Pilaar - naast lopende zaken - met een een reden dat het OM in Zee land-West-Brabant nog altijd 'handenvol werk heeft'. :|m vrijdag 3 april 2020 GO Positieve houding burger helpt Hessel de Ree Breda Politiechef Hanneke Ekelmans. ÏTOPIX4PROFS/ RAMON MANGOLD Een bezoek brengen mag even niet, maar met behulp van de brandweer konden familieleden Ko Kaan uit Goes gisteren toch nog een bijzondere verjaardag geven. Rob Paaardekam Goes Van Domburg tot Hilvarenbeek registreert de politie over na genoeg de hele breedte minder criminaliteit. Politiewoordvoer der Willem-Jan Uijtdehage haalt er de meest actuele sta tistieken bij. Hessel de Ree Breda

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29