CORONAVIRUS er als naaiatelier Coronacrisis veroorzaakt files bij Zeeuwse milieustraten Criminaliteit in regio gedaald Miguel Broodman Chef Ekelmans is blij met positieve houding van publiek in perfecte harmonie met zijn pony Rabby Dé topdag van het jaar is bij vrijwel elke milieustraat de dag na Hemel vaartsdag. ,,Nu is het elke dag al zo druk", zegt directeur Paul Marinis- sen van de Zeeuwse Reinigings dienst. ,,Vanaf 20 maart krijgen we dag in dag uit een extreme hoeveel heid aan afval binnen. De contai ners puilen uit." Vanuit zijn kan toor kijkt Marinissen op de milieu straat in Terneuzen. ,,Voor de poort staan continue twintig tot dertig auto's in de wachtrij." Op alle der tien Zeeuwse milieustraten krijgen de twee beheerders hulp van ver keersregelaars om de toestroom van afvalbrengers in goede banen te lei den. Deels is dat nodig om ervoor te zorgen dat iedereen anderhalve meter afstand in acht neemt. ,,Eén d'r af en één d'r op is dan de ultieme oplossing", legt Marinissen uit. Maar dat is niet de enige verkla- ring voor de files die zich regelma tig vormen voor de poort van de milieustraten. ,,In het voorjaar ko men mensen veel tuinafval bren gen. Dat is nu ook zo, zeker omdat het de afgelopen dagen mooi weer was. Die hoeveelheid verschilt niet veel van andere jaren. Maar we zien nu ook heel veel bouw- en sloopaf val en grof huishoudelijk vuil. Dat betekent dat de mensen aan het klussen zijn en dat ze hun schuren en garages zijn gaan opruimen." Exacte cijfers heeft Marinissen nog niet, maar hij noemt de toe name van afval enorm. Een geluk bij een ongeluk voor transportbe- drijfWielemaker, vertelt hij. ,,Nor- maal gesproken halen die veel be drijfsafval op, bijvoorbeeld van de horeca. Dat ligt nu stil. Maar aan ons hebben ze veel extra werk." Als gevolg van de coronacrisis wordt er ook veel meer oud papier ingeleverd. Het huis-aan-huis op halen daarvan is door de gemeen ten stilgelegd en dat merken de mi lieustraten. ,,Als het twee weken duurt, is het voor ons te doen, maar twee maanden niet. We gaan een oproep doen aan de Veiligheidsre gio en de gemeenten of ze iets an ders kunnen regelen." In Middel burg zijn extra containers voor oud papier neergezet. Meteen naast de ingang, zodat mensen snel weer weg zijn. ,,Je wil niet dat mensen al leen voor een doosje papier naar de milieustraat komen." Rotzooi Vanwege de belasting op het perso neel hopen de milieustraten elke dag dat de stroom afneemt, zegt di recteur Marinissen. ,,Aan de andere kant zijn we heel blij dat we open kunnen blijven. In België en op een paar plaatsen in Brabant zijn de milieustraten dicht. Daar zitten een hoop mensen met hun zooi thuis." Meer dan dertig Thoolse en Fluplandse huiskamers zijn veranderd in kleine naaiateliers om katoenen, herbruikbare mondkapjes te maken. Wekelijks worden er vergroten dat je met een mondkapje de kans op zo'n duizend gemaakt. De vrijwillige naaisters vormen verspreiding van het virus kunt verkleinen, legt Jack samen met chauffeurs en ruim tien verkoopadressen een Westdorp uit. Hij is voorzitter van initiatiefnemer Anna heus netwerk dat de kapjes maakt en verspreidt. Ten Zorgt, de zorgcoöperatie uit Sint-Annaland. eerste om ervoor te zorgen dat het tekort aan mondkapjes teruggedrongen wordt. En om de bewustwording te It vrijdag 3 april 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND5 ZEELAND 11 'De containers puilen uit' Bij de Zeeuwse milieustraten is het drukker dan ooit. Mensen die vanwege de coronacrisis thuisblijven, werken nu in de tuin, zijn aan het klussen of rui men op. En hun oud papier wordt ook niet meer opgehaald. Ernst Jan Rozendaal Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25