44 21 ANGELA KIJKT TV Het waren gek genoeg niet de geblurde beel den van doodstille lichamen aan torens medische apparatuur. Het waren niet de alarmerende woorden van het zorgpersoneel, dat alles op raakt momenteel: bedden, beschermende kleding, medicijnen om de coronapatiënten op de ic in kunstmatige coma te houden. En het waren ook niet de uitpuilende afdelingen die een paar da gen eerder nog leeg stonden, die me het meest raakten in Levenslucht, de documentaire die Jessica Villerius afgelopen week maakte in drie zieken huizen en die NPO 1 woensdagavond uitzond. verplegend personeel. Daarin was, ondanks hun strijdlustige woorden en niet-aflatende inzet, on zekerheid te zien. Wanhoop. En angst. Angst om voor de keuze te komen staan: jij wel een ic-bed, en jij niet. Kunnen ze die verantwoordelijkheid aan? Maken ze onder druk wel de juiste keuze? En: kun nen ze daarna nog met zichzelf leven? Ondertussen vechten ze door. Tegen een on zichtbaar en uiterst onvoorspelbaar monster waar geen medicijn of behandeling voor is. De bedden stromen vol, patiënten die nog in redelijke condi tie binnenkomen zijn soms binnen een dag dood. Waar er normaal drie mensen per week overlijden op de longafdeling, zijn het er nu soms acht per dag, vertelde een zichtbaar geëmotioneerde arts. In een paar weken tijd was het pas één iemand gelukt om van de beademing af te komen. zelden te zien krijgen. Maar deze weken wonen we er praktisch, al is het goddank aan de goede kant van het scherm. Behalve de documentaire Levens lucht bracht Nieuwsuur dinsdag een reportage. En dan is er natuurlijk nog Frontberichten, de dagboek fragmenten in vlogvorm. Niet dat die artsen en verpleegkundigen niks beters te doen hebben, maar het is het enige wapen dat ze hebben tegen dit virus: mensen eraan herinneren dat ze binnen moeten blijven, omdat dit géén gewoon griepje is, ook al fietste de buurvrouw er fluitend doorheen. Alles bij elkaar is het soms veel voor een ge woon mens, zeker als je ook alle talkshows en nieuwsrubrieken kijkt. Als ik momenteel ergens aan lijd, is het aan coronamoeheid. Ik snak af en toe naar iets luchtigs, al is het de honderdste herhaling van Friends. Maar op die momenten denk ik aan wat Britt Dekker zei in De Wereld Draait Door. Dat wij de luxe hebben om weg te zappen van de beel den, maar het ziekenhuispersoneel (onder anderen haar eigen moeder) niet. Dus het minste wat we kunnen doen is naar ze blijven kijken. En vooral luisteren. Bach in livestream Finales Europacup Ziggo Sport gaat vanaf maandag alle Nederlandse fi nales van de clubs op het hoogste Euro pese niveau el kaar uitzenden, bij elkaar acht wedstrijden: zes Europacup I-fi nales en twee Champions Leaguefinales. Glenn de Randamie, bekend als Typhoon, klom afgelopen jaar uit het diepe dal dat burn out heet. Hij schreeuwt het nu van de daken met zijn single Alles is gezegend. Het gaat weer goed met Glenn. ,,Het is raar: terwijl het met mij persoonlijk nu heel goed gaat, gebeurt er zoveel in de we reld waar ik weer verdrietig van word. Dat is zo lastig nu", vertelt hij. ,,Ik meander tussen emoties en het besef dat ik gezond ben en mijn familie en omgeving ook, dat ik muziek mag maken, dat de liefde er is en de lente. Het voelt als een spagaat." Hij heeft in een veel dieper dal gezeten dan nu. ,,Er is niet één moment aan te wijzen waarover ik kan zeggen: 'Toen ging het mis'. Het was meer een cumula tie van momenten gedurende twee jaar. Er zat iets heilzaams in het steeds doorgaan. Maar privé ging het niet goed met me en ik merkte telkens dat ik minder energie had en minder mezelf kon zijn. Alsof ik constant tegen mezelf zei: 'Nog eventjes dit doen en dan mag ik rusten'. Maar dan kwam er weer wat en was het weer 'nog eventjes dit'." Hoogtepunt in de drukte was de maand waarin hij veertien keer optrad tijdens de Vrienden van Amstel Live. ,,En daarnaast deed ik in diezelfde maand nog tien theatershows. Ik had er echt heel veel zin in, maar nu zie ik ook: eigenlijk was het too much. Ik speelde een wedstrijd, blessu retijd, penalties en toen deed ik nóg drie wedstrijden. Toen ik er eindelijk aan toe kon geven en merkte hoe weinig ik nog over had, werd het heel donker bij me. Zo donker dat ik niet per se meer zin had in het leven." Ik voel me opnieuw in Gods liefde opgenomen, ik voel me dankbaar Tijd om actie te ondernemen. Hij ging in therapie. ,,Ik had nog steeds het idee dat ik zo veel moest. Mijn relatie redden, er voor anderen zijn, werken. Maar in die sessies leerde ik dat ik niet alles zelf hoefde te doen. Vaak blijkt dat je de druk die je voelt, zelf hebt gecreëerd. Mooi om te zien wat je los mag laten. We zijn tot de kern van het pro bleem gekomen en in dat jaar sabbatical heb ik keihard aan mezelf gewerkt, hahaha. Ik heb me opnieuw laten dopen, ik voel me opnieuw in Gods liefde op genomen en daar ben ik dank baar voor." Dat uit zich nu in een nieuw album, waarvan Alles is gezegend het tweede nummer is. Alles is gezegend/Misschien komt alles goed/En alles heeft een re den/Al weet ik vaak niet hoe. ,,Mis- schien lijkt het of we dit num mer expres nu uitbrengen, maar we hadden al eerder bedacht dat we dit nummer als tweede zou den releasen. Het past erg in deze tijd, maar tegelijk is het ook een nummer van alle tijden. Voor mij is het een dankbaarheids monument." Het album is in de afrondende fase. ,,We doen het nu even rus tig aan, nu alles in de wereld stil staat. Ook de jongens waarmee ik werk hebben een gezin thuis." Maar er staan al wel vijf shows gepland in De Melkweg, getiteld Lichtinval. ,,Een mooie naam, een van de potentiële albumnamen. Maar met Tussen lucht en licht kwam de albumtitel ook pas op de allerlaatste dag binnen, vlak voordat ik de naam in moest stu ren. Dus daar wacht ik nu op." Van de vijf shows zijn er al drie uitverkocht en de andere twee gaan ook hard. Dat worden andere shows dan fans wellicht gewend zijn. ,,Zie het als een evenement. Voor jong en oud. Ik heb ook mensen bij de shows uitgenodigd om inspiratiesessies te geven. Ik wil een veel bredere ervaring geven dan alleen een muzikale. We gaan er ook een feestje van maken, zo'n 'festival' is mijn grote droom. Mensen sa menbrengen, daar brandt mijn hart voor." Quote van de dag Ik weet niet beter, het hoort bij mijn leven als eten en zuu vrijdag 3 april 2020 Wanhoon Het was de blik in de ogen van artsen en De intensive care is een wereld die wij tv-kijkers MUZIEK Het Concertge bouw brengt vanavond om 19.00 uur via Facebook, You- Tube en de eigen site de Matthaus-Pas- sion van Bach in een uitvoering uit het archief. Het orkest staat onder leiding van dirigent Ivan Fischer. TELEVISIE spagaat Janske Mollen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21