Overstappen kan lonen dankzij 'absurd lage' energieprijzen r vind een wereld- bij jou in de buurt. ECONOMIE 15 x*/ nationale V vacaturebank Wij zetten alles op alles voor jouw baan. vrijdag 3 april 2020 De prijs voor energie blijft maar dalen. De warme winter die tot fors lager verbruik leidde en een wereldwijde prijzenoorlog om olie, maken dat gas en stroom ook voor huishoudens extreem goedkoop zijn. Stefan ten Teije Groningen Waar stroom de afgelopen tien jaar gemiddeld 50 euro per megawatt uur kostte, is dat nu de helft. Een ki lowattuur stroom kost voor ener giemaatschappijen nog maar 2,5 cent. „Dat is absurd laag", zegt Machiel Mulder, hoogleraar Ener giemarkten. „Met name gas - en dus ook stroom uit gascentrales - is erg goedkoop: 7 euro per megawatt uur, terwijl dat normaal gemiddeld op zo'n 20 euro zit." De consument kan daar van pro fiteren, berekende vergelijker Inde- pender. Het eerste kwartaal van dit jaar toonde in vergelijking met de eerste drie maanden van 2019 al een gemiddelde tariefdaling van 20 pro cent. Gemiddeld verlaagden de le veranciers hun tarieven gisteren met nog eens 5,5 procent ten op zichte van 1 maart. De vraag naar fossiele brandstof fen is laag, omdat veel industrie stilligt, er minder auto's rijden en praktisch alle vliegtuigen aan de grond staan. De gasprijs is gekop peld aan de olieprijs en die is ook nog eens op een historisch diepte punt, omdat Saoedi-Arabië en Rus land in een prijzenoorlog zitten. ,,Ook strubbelingen tussen China en Amerika hebben effect gehad op de olieprijs'', zegt Mulder. Al met al heeft de zachte winter in Nederland ook meegeholpen om de prijs verder naar beneden te du wen. ,,Er is gewoonweg meer aan bod dan vraag'', verklaart Mulder. Joris Kerkhof van Independer denkt dat het voor veel consumen ten loont om nu over te stappen naar een ander energiecontract. ,,Zo kan de keuze voor een éénjarig of meerjarig contract juist nu een forse besparing opleveren, omdat je het lage tarief dan voor langere pe riode vastzet. Dat is vooral gunstig voor mensen die nu een variabel contract hebben'', aldus Kerkhof. Vertraging Variabele contracten bewegen met de markt mee, maar doorgaans met vertraging. Op 1 januari en 1 juli wordt het tarief dan aangepast voor de consument, terwijl de energie maatschappijen de extreem lage prijs op de markt betalen. ,,Ga je nu van variabel naar vast, dan profiteer je de hele contractperiode van de lage tarieven die energieleveran ciers nu bieden'', zegt Kerkhof. De lage prijzen zijn nadelig voor mensen die al een vaste prijs voor hun energie betalen. Die kunnen W Ook huishoudens met zonnepanelen op het dak krijgen minder geld niet profiteren, of ze moeten een af koopboete van maximaal 250 euro voor lief nemen. ,,Je moet als huis houden wel behoorlijk veel energie verbruiken om daar nog winst uit te halen'', zegt Kerkhof. De belangrijkste groep die last heeft van de lage prijzen, zijn de energieproducenten. Zij krijgen minder geld voor hun product. Ook huishoudens met zonnepanelen zijn producent en ook zij krijgen minder geld voor de energie die ze terugleveren. De terugverdientijd van hun zonnepanelen kan daar door oplopen. Toevallig zijn deze week nieuwe salderingsregels be kendgemaakt. Vanaf 2023 krijgen huishoudens met zonnepane len elk jaar iets minder geld terug als de panelen te veel energie produceren. dere locatie te geven. Goed voorbeeld is Deventer. Hier is een sterk strategisch denkend managementteam aan de slag gegaan onder de paraplu van onderne mers en gemeente. Het werkt.'' Daarnaast is er volgens Voss en Zwij- nenberg in een groot aantal gebieden sa nering nodig door structurele leegstand om te bouwen naar woningen, en win kelgebieden compacter te maken. ,,Het sociale belang van winkelgebieden neemt de komende jaren juist toe. Als er minder winkels zijn, hebben mensen behoefte aan ontmoetingsplekken.'' Middelgrote winkelcentra zijn niet kansloos, aldus de retaildeskundigen. ,,Het is een kwestie van veel harder wer ken om een duidelijke positie in de markt te krijgen. Zara, H&M en IKEA opereren in het midden van de retail- markt en doen het goed op basis van een onderscheidende formule. Wij zien di verse kansen voor kleine en middelgrote plaatsen om klanten duidelijk te maken waarom ze moeten komen. Veel plaat sen hebben een lange geschiedenis waarop gebouwd kan worden. Zo is Schiedam de stad van jenever en gin en Schoonhoven is een zilverstad. Horeca kan op die historie aansluiten.'' Aansluiten Als er niets gebeurt, dreigt volgens Zwij- nenberg een neerwaartse spiraal. ,,Wij pleiten voor meer centrale regie. Een centrumgebied dat wordt gerund als een bedrijf, met een 'ceo' die de lijnen uitzet. De eigenaar krijgt kassadata van zijn huurders en stuurt op basis daarvan bij, bijvoorbeeld door een merk een an- Roermond trekt 8 miljoen bezoekers per jaar. Vooral Duitsers, binnenkort zullen ook de Chinezen terugkeren.'' Jos Voss en Olaf Zwijnenberg, retail deskundigen van de Rabobank, stellen eveneens dat de winkelmarkt zal blijven krimpen. „Urbanisatie zet druk op win kelgebieden in kleinere plaatsen, de voortgaande groei van online heeft ne gatieve gevolgen voor fysieke winkels. Maar er is ook een kwaliteitsprobleem: verschillende retailformules zijn ge woon niet goed genoeg. Daarbij zijn de winkels niet meer dan pakhuizen met een kassa en is de online vind- en zicht baarheid ver beneden de maat. Veel winkelgebieden zijn niet meer dan een toevallige verzameling winkels zonder echte samenhang'', schrijven ze in Re- tailtrends. Goede arbeidsvoorwaarden, het gewenste dienstverband én een werkplek op fietsafstand? Met onze slimme zoekfuncties ligt jouw wereldbaan binnen handbereik. GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15