1 Discriminatie in onderwijs groeit NIEUWS 13 Niemand laat traan als Jeremy Corbyn zaterdag vertrekt als Labourleider gas pedaal Gaspedaal vindt ze allemaal Tienduizenden muziekliefhebbers dromden in de zomer van 2017 sa men op het grasveld voor de Pyra mid Stage, het hoofdpodium van het jaarlijkse festival Glastonbury, om Jeremy Corbyn te horen spre ken. Met vlaggen en T-shirts met zijn beeltenis erop wachtten ze op de bejaarde politicus. Toen hij ein delijk zijn gezicht liet zien, zong de menigte hem toe als ware hij een sportheld. ,,Oh, Jeremy Corbyn.'' Het publiek at uit zijn hand na een onverwacht politiek succes. Drie weken eerder had Labour tij dens de tussentijdse verkiezingen toenmalig premier Theresa May een geweldige optater verkocht. De Conservatieve Partij moest nood gedwongen gedoogsteun zoeken bij de Noord-Ierse DUP om de macht te behouden. De Corbyn-mania hield geen stand. Als de minst geliefde leider van de oppositie ooit stapt hij zater dag op. Van een cultfiguur veran derde Corbyn in een man die weer zin wekt. Toen het Verenigd Ko ninkrijk afgelopen december op nieuw naar de stembus ging, kwam dit op pijnlijke wijze naar voren. Labour leed de grootste nederlaag sinds 1935. De uitslag bevestigde wat tijdens de campagne al naar vo ren kwam. Zolang Corbyn de partij leidde, weigerden voorheen trouwe aanhangers hun steun nog langer aan de sociaaldemocraten te geven. Tijdschrift The Spectator, waarvan premier Boris Johnson enkele jaren hoofdredacteur was, ving één van Als extreemlinks de controle binnen Labour behoudt, is de partij uitgespeeld de redenen van de vrije val van Corbyn in een sportmetafoor. On der zijn leiding veranderde Labour volgens het gerenommeerde blad van een club in de Premier League in een lokaal kroegelftal 'dat er stee vast van overtuigd is dat de scheids- rechter in het voordeel van Hapoel Tel Aviv fluit'. Zijn onvermogen (en onwil) om kordaat op te treden tegen antise mitisme binnen Labour heeft veel kwaad bloed gezet. Hoe ernstig het probleem is, maakte uitgelekte do cumenten van de Jewish Labour Movement duidelijk. Wie kritiek leverde op Corbyn, kreeg van ano nieme personen de meest vreselijke dingen gemaild. 'Zionistisch tuig', 'Hitler had gelijk', 'kindermoorde naar' en doodsbedreigingen. Een opgedoken foto van Corbyn uit 2014 naast een krans op een be graafplaats voor Palestijnse strijders in Tunesië droeg niet bij aan zijn ge loofwaardigheid. Tijdens de cere monie werden gesneuvelde terro risten van Zwarte September her dacht. Deze militante organisatie gijzelde en vermoordde elf Israëli sche atleten en officials tijdens de Olympische Spelen van 1972 in München. In zijn lange loopbaan als parle mentslid voor Islington North (Londen) stond hij regelmatig in contact met twijfelachtige groepe ringen. De man, vanwege zijn ui terst linkse denkbeelden door car toonisten steevast afgebeeld als Leon Trotski, de oprichter van het Rode Leger, noemde Hezbollah en Hamas zelfs eens 'vrienden'. Toen Corbyn dankzij de hulp van activistengroep Momentum uit het niets in 2015 leider van Labour werd, gold dit tegendraadse karak ter als iets positiefs. Anders dan het establishment verloochende hij zichzelf niet. Zijn radicale ideeën, onveranderd sinds de jaren 70, klonken velen opwindend in de oren, zoals de nationalisering van voormalige staatsbedrijven en een 30-urige werkweek. Binnen de partij konden veel pro minente politici hem niet luchten of zien. Corbyn liet zich echter niet afzetten. Zelfs na een verloren mo tie van wantrouwen bleef hij zitten. De kritiek was niet mals. Parle mentslid Jess Phillips gaf aan: ,,Ik heb dit recht in zijn gezicht en dat van zijn staf gezegd: 'Als je ons meer schade toebrengt dan dat je ons helpt, dan steek ik je geen mes in de rug maar in de buik'.'' Als de gematigde Keir Starmer, pro-EU en favoriet in de peilingen voor Lisa Nandy en Rebecca Long- Bailey, zaterdag wordt benoemd tot zijn opvolger, wacht Labour een grote schoonmaak. Voormalig pre mier Tony Blair hoopt hierop. ,,Ex- treemlinks heeft de partij overge nomen'', zei hij. ,,Als zij de controle behouden, is Labour uitgespeeld.'' Dat stelt het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP) in de studie Er varen Discriminatie in Nederland, die gisteren is verschenen. Stelde in 2013 nog 8 procent van de scho lieren en studenten wel eens met discriminatie te maken te hebben, inmiddels is dat percentage bijna verdubbeld naar 15 procent. Volgens het SCP zijn het vooral studenten en scholieren met een migratieachtergrond en jongeren uit de LHTB-gemeenschap die re latief veel discriminatie ervaren. Voor die laatste groep zijn de pes terijen en intimidatie soms zo erg dat 8 procent gestopt is met de op leiding. Het kan gaan om discri minatie door onderwijzend per soneel of door medescholieren. ,,Wanneer mensen discrimina tie ervaren, doet dat iets met hen. Sommigen trekken zich wat terug uit de samenleving, andere men sen worden onzeker, voelen zich onveilig, raken gestrest. Ervaren discriminatie heeft daarmee niet alleen gevolgen voor individuen, maar ook voor de bredere samen- leving'', stelt SCP-directeur Kim Putters. Nederlanders met een alloch tone afkomst blijven het vaakst discriminatie ervaren, al is het percentage wat gedaald. Maar ook autochtone Nederlanders klagen: ,,Ik zat in een klas met Marokka nen, Turken, veel mensen van een andere afkomst. Zij werden wel heel goed geholpen. Maar die Ne derlanders die bij ons in de klas zaten en ik en wat anderen, kre gen gewoon minder aandacht'', valt er te lezen in het rapport. geveer gelijk als werd gemeten in 2013. Putters: ,,Sommige groepen hebben te maken met hardnek kige negatieve beeldvorming: Ne derlanders met een niet-westerse migratieachtergrond, mensen met een beperking en oudere werkzoekenden.'' Discriminatie op basis van ge slacht is de laatste jaren toegeno men. Volgens het SCP kan dat te maken hebben met de #Metoo- beweging. 'Die heeft waarschijn lijk herkenbaarder gemaakt wan neer grenzen worden overschre den', stelt het rapport. Zoeken (1.935) OCCASION Gaspedaal.nl verzamelt alle occasions van elke autosite in Nederland. Zo krijg jij het allergrootste zoekresultaat en kun je het beste vergelijken. vrijdag 3 april 2020 GO Van cultfiguur tot schlemiel Weinigen in het Verenigd Ko ninkrijk zullen een traan laten als Jeremy Corbyn zaterdag na vijf jaar vertrekt als leider van Labour. Zijn erfenis vormt een zwarte bladzijde binnen de ge schiedenis van de partij. Geert Langendorff Londen -Tony Blair, oud-premier Scholieren en studenten zeg gen de laatste jaren vaker met discriminatie te maken hebben gehad op school of universi teit. Het gaat daarbij relatief vaak om ernstige vormen als bedreiging, geweld of seksueel grensoverschrijdend gedrag. Cyril Rosman Den Haag Ruim een kwart van alle Neder landers voelt zich weleens gedis crimineerd. Dat percentage is on t Een kwart van de Nederlanders voelt zich weleens gediscrimineerd Q, Volkswagen, Tiguan, 2016 POUW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13