CORONAVIRUS 'Coronapatiënten kunnen opeens verslechteren' Moeten wij dokken voor Zuid-Europa? EUWS 11 behind your scenes ANALYSE De coronacrisis zet het debat over steun aan de (arme) zuidelijke eurolanden opnieuw op scherp. Wie draait op voor de kosten? Zullen rijke landen als Duitsland en Nederland wederom de portemonnee trekken om Italië, Spanje en Frankrijk te helpen? De vraag en het gevecht om de centen zijn al zo oud als de euro. Dat komt omdat bij de introduc tie van de euro niet is nagedacht over de eventuele negatieve ge volgen. Door de gemeenschappe lijke munt zouden de econo mieën van de verschillende euro landen naar elkaar toe groeien, was immers het idee. De zwakke landen zouden sterker worden en daarmee zou er één grote welva rende eurozone ontstaan. De praktijk is anders gebleken, heel anders. Sterke eurolanden als Nederland en Duitsland heb ben grote overschotten. Zwakke landen grote tekorten - feitelijk hebben Italië, Spanje, Grieken land en zelfs Frankrijk de achter stand op de koplopers alleen maar zien oplopen. Zwakke euro landen moeten hun tekorten fi nancieren en lenen het geld bij landen met overschotten. Zo gaat het overigens overal in de wereld. Zolang de schuld goed te finan cieren is, is er geen probleem. Maar in tijden van crisis zien be leggers ineens dat geld uitlenen aan zwakke landen een risico geeft op wanbetaling. Dus gaat de risicopremie op zo'n lening, de rente, omhoog en zijn de zwak kere broeders nog verder van huis. Zo'n situatie was er tijdens de kredietcrisis in 2008 en de euro crisis in 2013. Toen liepen de ren tes van zuidelijke eurolanden zo hard op dat financiering van de schuld onbetaalbaar werd. De euro dreigde uiteen te spatten. Het was Mario Draghi, de presi dent van de Europese Centrale Bank (ECB), die te hulp schoot en de euro redde door ervoor te zor gen dat zwakke eurolanden tegen betaalbare rentes hun schulden konden blijven financieren. De vraag is: hoe voorkomen we dat we bij elke crisis met dit soort toestanden worden geconfron teerd? Officieel is de lijn dat in ruil voor steun, zwakke econo- »In de VS is het normaal dat sterke staten betalen voor zwakke staten CALL UITGESTELD mieën moeten hervormen. Dat is bijvoorbeeld nog steeds het Ne derlandse standpunt. Maar in de praktijk is dat nooit gebeurd. En het zal nu opnieuw niet gebeu ren. Zuidelijke eurolanden roe pen nu al om geld uit het Euro pese noodfonds. Uit te betalen zonder voorwaarden, want het is immers crisis. De zwakke eurolanden roepen ook in koor om zogenoemde eu robonds. Nu geeft elk land eigen staatsleningen uit. Een eurobond is een staatslening namens alle eurolanden gezamenlijk. Neder land en Duitsland betalen veel minder rente op hun leningen dan een zwakke broeder als Italië. Een gezamenlijke lening - de eu robond - zal een rente geven die lager is dan de Italiaanse, maar hoger dan de Nederlandse. Eurobonds In beide gevallen - noodfonds of eurobonds - betaalt Nederland dus een deel van de rekening. Zonder daar iets voor terug te krijgen. Het idee om dit soort waardeoverdracht gewoon te ac cepteren, ligt nog steeds heel ge voelig in overschotlanden als Duitsland en Nederland. Toch is zo'n transferunie, zoals dat wordt genoemd, heel gewoon. Vlamin gen betalen al jaren voor Walen en in de VS is het al 200 jaar ge bruikelijk dat sterke staten beta len aan zwakke staten. En in Ne derland hoor je ook niemand kla gen dat er geld van de Randstad naar Limburg of Drenthe gaat. Europees ligt dat wel gevoelig. Maar deze crisis moet wel wor den opgelost. Anders bestaat de kans dat de euro nu wel bezwijkt en dat zou een nog veel grotere crisis betekenen. Nederland moet ook kijken naar het voordeel dat ze heeft bij de euro. Een groot deel van onze welvaart hebben we te danken aan de export naar zwakke eurolanden. OP DE INTENSIVE CARE Was het de afgelopen dagen plots vrij rustig, deze ochtend kwam weer alles tegelijk. Al vroeg kreeg ik een telefoontje over een patiënt die hard achteruit ging. De vrouw lag deze week nog op de normale Covid-afdeling. Omdat haar con ditie verbeterde, mocht ze thuis verder uitzieken. En daar kwam ze toch weer in problemen. Nu gebruikt deze mevrouw wel medicatie voor een onderliggende ziekte. Toch is het tekenend voor dit nare virus: iemand kan van het ene op het andere moment ver slechteren. Bij aankomst op de ic kon ik nog met haar praten, maar ik zag: dit houdt ze niet lang vol. Dat zei ze zelf ook: 'het ging ge woon niet thuis'. Ik heb haar zo snel mogelijk in slaap gebracht en aan de beademing gelegd. Anders raakt ze helemaal uitgeput. We stonden in de startblokken om een tweede persoon op te van gen, van een ic uit de regio. Maar gelukkig schoot het Erasmus te hulp. Dat ziekenhuis is flink aan het opschalen. Dat geeft ons rust, nu we nog maar drie lege bedden op de corona-ic hebben. Plaats voor mensen van 'buiten' is er ei genlijk niet meer. Op andere afde lingen in het ziekenhuis liggen nog eens zestig Covid-patiënten. Ook die kunnen zieker worden en naar de ic moeten. Tijdens de visite - waarbij we elke patiënt bezoeken en een plan voor de dag maken - ben ik bij de mevrouw geweest die nu corona- vrij is. Ze kan al praten, vertelde over de katten, maar het kost wel veel moeite. De fysio verwacht dat de vrouw alleen al een week nodig heeft om weer rechtop te kunnen zitten. - Jamaica Vink Ervaar het echte bioscoopgevoel bij je thuis Thuis aan de slag met je eigen vlogkit vrijdag 3 april 2020 Peet Vogels Amsterdam De conference call tussen premier Mark Rutte en de premiers van Spanje en Ita lië is gisteren niet doorge gaan. Het zou voorzitter Charles Michel van de Euro pese Raad nog niet zijn ge lukt een moment in de agen da's te vinden. Het is niet be kend wanneer het telefo nisch overleg wel doorgaat. In het beraad wilde de pre mier de grote verontwaardi ging over de Nederlandse opstelling bij de Europese economische aanpak van de crisis proberen weg te nemen. Zuidelijke landen vin den Nederland niet solidair. Rutte stelde woensdag een medisch noodfonds voor. Michael Frank Dordrecht Zorgverleners op de intensive care staan in de frontlinie om het coronavirus te bestrijden. Michael Frank (53) is intensivist op de ic van het Albert Schweit zer ziekenhuis in Dordrecht en geeft dagelijks een inkijkje in zijn werk. Deel 14: 'Nog maar drie vrije bedden'. Premier Mark Rutte tijdens een videovergadering met EU-leiders. foto anp Stijlvolle 55 inch LG OLED 55C9 Smart TV Art.nr: 12334897 Canon EOS M50 15-45mm Creator Kit *Te besteden aan foto-albums, wanddecoratie en fotoprints Art.nr: 12299478

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11