Drie nieuwe doden in Zeeland CORONAVIRUS Een Tour zonder publiek RIVM ziet eerste effecten van maatregelen, maar 'teugels vieren kan niet' JOL Walcheren Kan dat en hoe ziet dat er dan uit? P19 Even knuffelen met hun lievelingspaarden op de manege zit er vanwege de coronamaatre gelen niet in. Nina (9) en Evi Mikkers (6) uit Koudekerke hebben hun maatjes al drie weken niet gezien. Toch proberen ze er het beste van te maken. Thuis is de vloer bezaaid met honderden speelgoedpaardjes en knuffels. Daar spelen ze mee en soms rennen ze rond alsof ze op een paard rijden. zeeland 2 Brandhaard Noord-Brabant lijkt over de piek van de nieuwe zieken huisopnames heen. Dagelijks ko men er coronapatiënten bij, maar niet meer dan op de recorddag ruim een week geleden, toen er meer dan 270 nieuwe opnames waren. Dus durft het RIVM positief te zijn over de verspreiding van het vi rus: ,,De eerste effecten van maat regelen lijken zichtbaar'', meldde het instituut gisteren bij de be kendmaking van de nieuwste cij fers. Sinds de uitbraak eind februari zijn 1137 Nederlanders aan de gevol gen van het coronavirus overleden, ruim vijfduizend patiënten zijn op genomen (geweest) in een zieken huis. Er liggen nog zeker 1190 men sen op de intensive care. Toch is RIVM-directeur Jaap van Dissel te spreken over de Neder landse aanpak. Drie weken geleden gingen de eerste sociale en hygiëni- sche maatregelen in en die lijken ef fect te hebben op de besmettings factor. Het aantal mensen dat een coronapatiënt gemiddeld besmet, daalt in de modellen van het RIVM fors, van ruim twee tijdens carnaval tot onder de 0,5 nu. Als dat cijfer nog verder zakt, dooft de epidemie uit. Van Dissel benadrukt dat de sociale afstand werkt, maar dat de teugels niet ge vierd kunnen worden. Maatregelen hebben pas weken later effect in ziekenhuis- en sterftecijfers. ,,Vol- houden is nu cruciaal'', zei hij gis teren in gesprek met Tweede Ka merleden. ,,Als we dit loslaten, gaat Als we dit loslaten, stijgt die curve weer. En dan stijgt ook de vraag naar zorg die curve weer stijgen. En dan stijgt ook de vraag naar zorg weer.'' De ziekenhuizen kunnen de toe stroom van coronapatiënten nu amper meer aan. Vooral op de in tensive care knelt het. Normaal telt Nederland 1100 ic-plekken. Zieken huizen hebben dat al fors uitge breid; eind deze week moeten er 2400 plaatsen beschikbaar zijn (waarvan 1900 voor coronapatiën ten). Diederik Gommers, intensivist en voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Intensive Care noemt dat 'de kritische grens'. Meer kunnen de ziekenhuizen niet bie den. Dan zal de crisisfase ingaan waarbij niet iedereen behandeld kan worden: ,,Denk aan Italiaanse toestanden. Dan wordt het zo span nend, daar wil je niet aan denken.'' »P3 donderdag 2 april 2020 Nieuwsmedia GOES In Zeeland zijn sinds gisteren drie mensen overleden door het coronavirus. Daarmee komt het totaal nu op zestien. Dat meldt de GGD. Ook zijn er sinds gisteren zeventien mensen positief getest op het coronavirus (Covid-19). Het gaat om in woners uit de gemeenten Goes (3), Hulst (1), Middel burg (1), Schouwen-Duiveland (2), Terneuzen (5), Tho- len (3) en Vlissingen (2). Daarmee komt het totaal aantal positief geteste mensen op 194. Het werkelijke aantal besmettingen met het nieuwe coronavirus ligt hoger dan het aantal dat is genoemd, benadrukt de GGD. Dat komt doordat niet iedereen met een mogelijke besmetting wordt getest, maar vooral zorgverleners en patiënten die zo ziek zijn dat ze in het ziekenhuis opgenomen worden. Volhouden nu van groot belang De verspreiding van het corona virus gaat volgens het RIVM flink langzamer dan een maand geleden. Maar in ziekenhuizen wordt het spannend. ,,We moe ten volhouden.'' Niels Klaassen Den Haag —Jaap van Dissel, RIVM 10°C Wisselend pzc.nl bewolkt Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1