CORONAVIRUS EUWS 11 Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog officieel nog virusvrij Het laatste (officieel) virusvrije stukje Nederland? Vier Waddeneilanden. Het brengt de eilanders in een spagaat. Toeristen, blijf weg, zeggen de burgemeesters. Maar de VVV krijgt al boze Duitsers aan de lijn. Toen Germ Veenstra, vuurtorenwachter op Vlieland, maandag door het dorp reed, zag hij een gezinnetje over straat slenteren. ,,En dat waren geen mensen van hier. Die denken blijkbaar: de kinderen hoeven niet naar school, gaan we lekker naar het eiland. Mensen, blijf thuis! Mijn vrouw heeft gezondheids problemen, zit nu heel de dag binnen, wij hoeven dat virus hier niet.'' Wie de afgelopen weken keek naar de kaart met coronabesmet tingen in Nederland, elke dag bij gewerkt door het RIVM, zag brandhaard Brabant, een lang zaam opgloeiende Biblebelt én vier witte stippen: Vlieland, Ter schelling, Ameland en Schiermon nikoog. Op geen van die eilanden is een bewoner bewezen besmet met corona. Alleen op het vijfde Waddeneiland, Texel, waar veruit de meeste mensen wonen, zijn wel enkele besmettingen vast gesteld. Of de vier eilanden door hun geïsoleerde ligging echt virusvrij zijn, is uiteraard maar de vraag. Huisarts Menno Swier (Terschel ling): „Ook hier zijn mensen met griepachtige klachten, maar er wordt pas getest als mensen echt heel ziek zijn. Tot nu toe is er nog niemand op de wal opgenomen in het ziekenhuis en er zijn ook nog geen positieve tests teruggeko men. Gelukkig." Sowieso is het aantal besmet tingen in Friesland en Groningen nog relatief laag. Dus zijn er Ne derlanders die met hun kinderen de stad ontvluchten en naar de Waddeneilanden gaan. De status van het laatste virus vrije plekje van Nederland brengt de eilanders in een Besmettingen Er is één supermarkt open, en die moet zorgen voorde bevolking zelf - Ineke van Gent, burgemeester spagaat: weer je zo veel mogelijk vreemden van het eiland om het virus zo lang mogelijk weg te hou den? Of laat je wel bezoekers toe en bezorg je de eilanden, die gro tendeels op de toeristenindustrie draaien, nog een beetje inkomen in deze barre tijd? „Toeristen, blijf thuis'', zegt Ineke van Gent, voormalig Tweede Kamerlid voor GroenLinks en nu burgemeester van Schiermonnik oog. Samen met haar vier collega's van de andere Waddeneilanden schreef ze een open brief: 'Onze gasten zijn onder normale om standigheden altijd van harte welkom. Maar in deze bijzondere periode is dat plotseling wat las tiger.' De burgemeesters vrezen voor de druk op de gezondheidszorg op de eilanden als er te veel mensen zijn en daardoor mogelijk een vi rusuitbraak volgt. ,,Daar komt bij dat hier nu niets te doen is: alle restaurants en cafés zijn dicht van wege de kabinetsmaatregelen. Er is één supermarkt open, en die moet zorgen voor de bevolking zelf', legt Van Gent telefonisch uit. De stroom toeristen is al wel veel kleiner geworden. Waar vorig weekend de veerboten nog vol zaten met dagjesmensen, vaart rederij Doek- sen nu nog maar twee keer per dag van Harlin- gen naar Vlieland en Terschel ling. Ook de dienstrege lingen naar de andere eilanden zijn terugge snoeid. Maar wie voor dit weekend accommodatie wil boeken op een van de eilanden, heeft nog zat keus, want lang niet alle vakantie parken en appartementen hebben de deuren gesloten. ,,Ja, dat is jammer'', vindt burgemeester Van Gent. Nee, dat is helemaal niet jam mer, stelt Cinto Prosperi, directeur van de VVV op Ameland. ,,De bur gemeesters hebben die oproep op persoonlijke titel gedaan, ik vind hem veel te scherp.'' Op het kan toor van de VVV komen nu de telefoontjes binnen. „Toeristen zeggen: de burgemeester zegt dat we niet welkom zijn, dan kunnen we toch zeker wel kosteloos annu leren? Ik krijg ook boze Duitsers aan de lijn. 'Wij komen al dertig jaar bij jullie en nu zijn we opeens niet meer welkom?'" Volgens Prosperi valt het sowieso wel mee met het aantal toeristen dat nog op het eiland is. ,,Je ziet nu vooral mensen die hier een tweede huis hebben. Dat verhuren ze meestal in deze periode, maar nu komt er niemand, dus gaan ze er zelf zit ten. En die huisjes staan vaak in de duinen - dat lijkt me een prima manier om afstand van elkaar te houden.'' De Veiligheidsregio denkt inmiddels na over strengere eisen, weet Van Gent: de Zeeland-optie, waar maandag alle toeristische overnachtingen werden verboden. Huisarts Swier: „Mijn vraag is vooral: hoe voorkomen we een echte piek van besmettingen op het eiland? Want zo'n piek kun nen we niet aan. Hoever moet je nu de toeristenstroom openzetten, ook om te voorkomen dat je later in het jaar alsnog door het virus wordt overvallen?" Veenstra, de vuurtorenwach ter, ziet een totaalverbod voor nu wel zitten. „Gooi het eiland gewoon op slot!" Met zijn vuur toren heeft hij dat al gedaan. Normaal staan de dagjesmen sen op heldere dagen als deze vanaf de reling naar de andere eilanden te turen, nu is de deur dicht. „En ik denk eerlijk gezegd dat het de rest van het jaar niets meer wordt." donderdag 2 april 2020 Waddeneilanden in spagaat: toeristen wel of niet toelaten? Cyril Rosman Vlieland Germ Veenstra, vuurtoren wachter van Vlieland. FOTO DIRK BRUIN Gemelde corona-patiënten per gemeente. Schiermonnikoog Geen 100 020420 BRON: RIVM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11